„#Utopijų“ autorius A. Jakučiūnas: „Iš vertybių nesišaipau, jomis tiesiog žaidžiu“

Vieną dieną Vilniuje nusileidžia ufonautų laivas ir iš jo išropoję padarai praneša, kad visa visata yra baltocentrinė… Šventojoje iškyla Kremlius, į Vilnių plūsta moralės normų nesuvaržytas pasaulio jaunimas, nejaukiai gūžiasi iš kapo prisikėlęs Justinas…

Andrius Jakučiūnas – vienas ryškiausių lietuvių literatūros talentų, nuolat stebinantis išmone ir rafinuotais stilistiniais vingiais, – parašė ironija, satyra ir nežabota fantazija persmelktą Lietuvos antiistoriją. Parodijuodamas ir itin laisvai žongliruodamas faktais autorius braižo neįtikėtinus valstybės raidos scenarijus ir atskleidžia mūsų mentaliteto ypatumus.

„Linksmybės politikos ir kultūros reikaluose, masių kvailumas socialiniuose tinkluose, fantazijas kaitinanti ksenofobija ir tautinė mitologija, ekologinis kvaišumas ir „gerumuko kultūrėlė“ – visa tai knygoje išdėstyta su smagiu cinizmu ir išlavintu nonsenso pojūčiu“,– pastebi poetė, literatūros kritikė Giedrė Kazlauskaitė.

Į klausimą, ar nebijo būti apkaltintas intelektualiniu chuliganizmu ar nepagarba kokioms nors visuotinoms vertybėms, autorius atsako neigiamai: „Jei vertybėmis vadinsime mūsų požiūrio į save ir visuomeninių santykių klišes, mėgavimąsi istorijos iliuzijomis ir savinieka, tada taip – aš tokių „vertybių“ negerbiu. Ar aš iš jų šaipausi? Manykim, kad aš paprasčiausiai žaidžiu. Lietuvoje taip trūksta žaidimų!“

Lietuvos radijo eteryje 2013–2016 m. skambėjusios, taip pat „Šiaurės Atėnuose“ bei „Nemune“ skelbtos A. Jakučiūno „#Utopijos“ atnaujintos ir papildytos dar niekur nepublikuotais tekstais. Jas sunku priskirti prie kokio nors žanro. Kas tai? Satyra? Distopija? O gal realistinė pasaka, kurios herojai esame mes visi – nerandantys (o dažnai ir neieškantys) kelio iš stereotipų ir mitų nelaisvės, su nepasitikėjimu žvelgiantys į naujas idėjas ir svetimus papročius?

Simboliška, kad „#Utopijos“ kaip knyga dienos šviesą išvysta minint legendinės Tomo Moro „De optimo rei publicae statu deque nova insula Utopia“ 500 metų jubiliejų. Tai primena, kad kurti įžūliai lengvabūdiškas vizijas – ne tik vaizduotės nuotykis, bet ir sunki intelektualo pareiga savo valstybei, kylanti iš tradicijos ir išsilavinimo.

Andrius Jakučiūnas. #Utopijos. K.: Kitos knygos, 2017.