“Puč” stoja į kovą už kanapes

Pristatome pilotinę “Puč” laidą. Tai bus kaip atsvara visai aklai neigiamai nuomonei skleidžiamai apie kanapes Lietuvoje. Visi kalbantys viešai apie kanapes Lietuvoje nuo šiol turėtų žinoti, kad viskas ką jūs pasakysite kvailo ir neatitinkančio realių faktų gali būti ir BUS panaudota prieš jus “Puč” laidose. Lašininiai drebėkit, Kanapinis jau čia!

(sutrumpintas Ližės kalbos, pasakytos 2017 m. balandžio 20 d. Nepriklausomybės aikštėje 420 susibūrimo proga, variantas)

Dar kartą primename ir sakome – kanapės Lietuvoje turi būti legalios! Užteks dezinformuoti visuomenę, užteks viską slėpti po kažkam patogia narkotikų kauke, užteks spaudoje ir televizijoje tapatinti kanapes ir mirtį, kai pasaulyje vis daugiau įrodymų, kad kanapės tai – gyvenimas!

Bet apie viską nuo pradžių. Lietuva, mano miela prasigėrusi Lietuva, ko tu bijai? Mūsų šalyje jau legalizuotas pats stipriausias narkotikas pasauly – alkoholis. Narkotikas neabejotinai lyderiaujantis visose Pasaulio sveikatos organizacijos statistikos lentelėse, pagal žalą organizmui ir supančiai aplinkai. Antroje vietoje lieka nenuilstantis heroinas, tas pats, kuriuo Vilniaus prekiauja tabore ir kurio vartotojai krenta kaip lapai. Narkotiko, kuris dėl didelių tiek institucinio, tiek žiniasklaidos švietimo pastangų, labai teisingai jaunosios lietuvių kartos sąmonėje yra tapatinamas su mirtimi.

Tiesiogiai nuo alkoholio ir jo sukeltų padarinių kasdien miršta šalia mūsų esantys žmonės. Miršta daug kartų daugiau negu nuo heroino. Alkoholis griauna mūsų visuomenę. Beveik visi smurtiniai nusikaltimai – kūno sužalojimai, nužudymai, išprievartavimai atliekami asmenų apsvaigusių nuo šio narkotiko. Beveik visos avarijos, nusinešančios tiek gyvybių keliuose, įvyksta, nes vairuotojai būna apsvaigę nuo alkoholio. Ne veltui tai vadinama sunkinančiomis aplinkybėmis, nes jos išties sunkios. Padėtis visuomenėje: daug savižudybių padaromos apsvaigus nuo alkoholio, beveik visoms šeimų skyryboms įtaką daro alkoholis, beveik visos vaikų namų istorijos susijusios su alkoholiu, o vėliau – ir beveik visos kalėjimo istorijos. Šį sąrašą galima tęsti be galo…

Mūsų dievobaimingos Marijos žemės švenčiausioje knygoje parašyta: ”Imkite ir gerkite tai (suprask, vyną) visi, nes tai yra mano kraujas, kuris už jus visus išliejamas”. Beje, nekaltinkim Jėzaus Kristaus, lietuviai visada daug gėrė – pagonys, krikščionys, sovietų okupacijos laikais, o dabar ir laisvi geria daugiausiai pasaulyje. Kas galėtų paneigti, kad sovietams trypti ir niekinti mūsų šalį labai padėjo čia gerai vešančios alkoholio tradicijos. Jis atpalaiduoja, padeda užsimiršti, megzti naujas pažintis ir lengviau leistis į meilės nuotykius. Su juo linksmiau švęsti šventes ir iškęsti negandų laikotarpius. Su juo susiję beveik visi įsimintinesni įvykiai ir, rodos, jis visada šalia: klasės išleistuvės, studijų metai, pirmoji naktis, draugų sutiktuvės, kelionės ir pakasynos.

Padauginus alkoholio eilinį vartotoją gali ištikti tokie dalykai: visiškas charakterio pasikeitimas, agresijos priepuoliai, atminties praradimas. Turime specialiai sukūrę tokius medicininius terminus kaip alkoholinė psichozė ar alkoholinė koma. Šio narkotiko padauginusius ar jo vartojimo nebesugebančius kontroliuoti asmenis esame įpratę matyti nuo vaikystės, ir tai – norma. Šlitinėjantys, dvokiantys, nieko nesuvokiantys, su kitu pasauliu bendraujantys, apsidergę.

Kad ir ką kalbėtų apie jo reklamos ribojimą ar pardavimų mažinimą, didesnę kontrolę, niekada neišgirsi, kad gal reikėtų alkoholį uždrausti? Tai net skamba kvailai. Ne ne, tikrai ne, juk jau bandė protingieji amerikiečiai ir visi žinome kas iš to išėjo (o išėjo “Krikštatėvis”). Juo labiau demokratija, nenorime nieko drausti, čia gilios tradicijos, čia nesiskaito, įvertiname riziką ir leidžiame visuomenei vartoti šį narkotiką. Mūsų elite, keliantis taurelę bet kuria proga, net ir darbo metu ar prie vairo, ar jums ne gėda? Bijotės net pagalvoti apie ištvirkėlišką kanapių poveikį, nesuprasdami, kad jums iš viso nereikia bijoti narkotikų. Jūs JAU esate priklausomi nuo pačio stipriausio iš jų.

Pereikime prie antrą vietą užimančio narkotiko – tabako. Istorija ne tokia “romantiška”. Jo psichoaktyvus poveikis silpnas ir dažnai sunkiai apibūdinamas, tačiau prie jo labai greitai priprantama. Visi žino, vartojant tam tikram procentui žmonių išsivysto plaučių ir gerklės vėžys, susergama gleukoma ir atsiranda daug kitų baisių ligų, kurios vaizdžiai demonstruojamos ant tabako produkcijos pakelių. Vienu žodžiu, aiškiai pasakyta: tam tikra šio narkotiko vartotojų dalis miršta arba labai sunkiai suserga. Valio. Leidžiame visuomenei jį vartoti, tiesiog uždedame didesnį akcizo mokestį tabako gaminiams ir iš tų pinigų gydome jau mirštančius. Dažnai išgirsi save modernia vadinančią (super)mamą, sakančią apie savo atžalą – gerai, kad dar tik cigaretes rūko, o ne kokią žolę.

Tai štai ir aptarėme du pačius populiariausius narkotikus Lietuvoje – alkoholį ir tabaką. Narkotikus, labai tvirtai įsišaknijusius mūsų visuomenėje ir, kaip žinome, tikrus mirties sėjėjus. Žmonės! Kas išdrįs į mane mesti akmenį, kas išdrįs mane smerkti ir teisti už tai, kad renkuosi saugesnę alternatyvą, kad renkuosi gyvenimą, o ne mirtį, kad renkuosi kanapes!

harm-caused-by-drugs

Taip, kanapės irgi narkotikas, pasak Pasaulio sveikatos organizacijos pavojingiausių narkotikų sąraše pagal žalą sau ir aplinkiniams, užimantis žymiai kuklesnę – aštuntąją vietą. Dabar apie šį baisų, skandalingą, visų persekiojamą narkotiką pasakysiu du dalykus, kuriuos reikėtų įsidėmėti. Pirma, nėra absoliučiai jokių duomenų, kad kas nors būtų numiręs nuo kanapių perdozavimo ar su tuo susijusių sveikatos komplikacijų. Maža to, antrasis dalykas gali jus šokiruoti, ypač tuos, kurie apie tai dar nėra nieko girdėję. Pasiruošę? Kanapės gydo, kanapės gydo vėžį, ar girdite? Ir čia jums ne chemtreilai, garliavos mergaitės ar finansų piramidės, tai – moksliniais tyrimais pagrįsta informacija.

Kanapės geba naikinti vėžio ląsteles nekenkdamos sveikosioms. Kanapės verčia piktybinius auglius susitraukti ir išnykti. Taip pat kanapės padeda epileptikams palengvinti nuolatinius priepuolius, palengvina Alzheimerio, sklerozės, gleukomos, migrenos, potrauminio streso sindromo ir dar daugelio kitų ligų gydymą. Ar esat girdėję, kad daktaras kam nors išrašytų tabako ar alkoholio kokių nors ligų gydymui? O šalyse, kurios naudoja kanapes medicinoje, daktaras, vietoj cheminių preparatų, gali paskirti gydymą medicininėmis kanapėmis. Jos iš esmės niekuo nesiskiria nuo tų, kurias mes, sveikieji, rūkom pramogai. Dėl Jūsų nesidomėjimo ir nežinojimo negalima skirti kanapių produktų Lietuvos pacientams. Dėl to pačio jūsų nežinojimo turime kęsti šią daugelį metų trunkančią, pastaruoju metu nuolat blogėjančią, situaciją, kai nepelnytai kriminalizuojamos kanapės ir jų vartotojai.

Laikas Lietuvoje labai gerai permąstyti institucinį narkotikų selekcionavimą. Sakote, bet kanapės – pirmas laiptelis į visus kitus stipresnius narkotikus. Bet ir vėl pakartosiu – alkoholis, kurį ir taip visi vartojate, iškart yra paskutinis laiptelis, pabaiga, viršūnė! Virš jo jau nieko nėra, tik dangus. Kam keist vieną blogybę kita? Na, bent jau tam, kad pasirinktume mažesnį blogį.

Kanapių vartojimas Lietuvoje yra pakankamai populiarus. Tikslios statistikos nėra, tačiau plika akimi matome, kad išskirtinai kanapių vartojimui skirtą prekę, ilgus popieriukus, galite rasti net pačioj mažiausioj Kėdainių ar Molėtų maksimoj. Jų pilna visur, nes žmonėms jų reikia vartoti kanapėms, žmonės juk nekvaili, žmonės juk turi internetą. Ir spjovė jie į jūsų taisykles, kas čia per taisyklės? Pasakysiu grubokai, bet Lietuvos kontekste bus lengviau suprasti. Čia tas pats, jeigu būtų leidžiama vaikus žudyti, bet draudžiama griežtai barti. Už piktesnį žodį susilauktum didelių bausmių arba sėstum į kalėjimą, o žudyti vaikus leistų.

Turime apsispręsti čia ir dabar, kur ir su kuo norime eiti. Ar liekame su tokiomis šalimis kaip Rusija ir Baltarusija, kur už suktinę kanapių, kaip ir už netinkamą žodį, gali gauti keliolika metų kalėjimo? Ar jungiamės prie tokių šalių kaip Ispanija, Vokietija, Portugalija, Izraelis, Gruzija, Olandija, Norvegija, JAV, kur pilietinės iniciatyvos jau pasiekė, kad kanapes būtų leista vartoti medicinoje, kartu daugumoje jų nustojant persekioti ir niekuo nenusikaltusius rekreacinius vartotojus? Lietuva irgi to nusipelnė.

chartoftheday_6836_where_prison_sentences_are_harshest_for_drug_possession_n

Ir kaip tai gali būti neaktualu šiandieninei Lietuvos valdžiai, garsiai deklaruojančiai savo kovą prieš tautiečių emigraciją ir demografines nesėkmes? Galiu drąsiai pareikšti, Lietuvos politika ir įstatymų bazė nukreipta konkrečiai prieš kanapių vartotojus yra viena priežasčių, kodėl jauni lietuviai nenori čia gyventi ar nesiveržia grįžti. Įsivaizduokime tokią situaciją, jaunas programuotojas ar reklamos kūrybininkas, iš esmės, galintys dirbti bet kur pasaulyje, pakeliavę ir pasižmonėję, nusprendžia grįžti į Lietuvą dėl visiems puikiai suprantamų priežasčių (šeima, namai, draugai, kugelis, lietus ir kt.) Ir čia susikūręs šeimos lizdelį, programuoja kur nors netoli Kupiškio. Kadangi prieš tai dirbo su startuoliais Kalifornijoje, kur kanapių vartojimas nieko nestebina, tų pačių kanapių nusprendė parūkyti ir namuose. Jam teko sugaišti daug laiko, ieškant, kur būtų galima įsigyti parūkyt, tada važiuoti per pusę Lietuvos susitikti su labai įtartinai atrodančiais pardavėjais ir įsigyti ypatingai prastos kokybės kanapių už milžinišką kainą. Negana to, važiuojantį namo jį sustabdo policija. Radę kelis gramus žolės, panaudoja kovinius veiksmus išvelka iš mašinos ir prispaudžia veidu prie žemės. Paskui – teismas, baudžiamoji atsakomybė ir labai didelė bauda. O vaikinas ar mergina niekam nekenkė. Norėjo tik papūsti ir pasinerti į savo reikalus, plius kanapėmis malšino nugaros skausmus, atsiradusius dėl darbo specifikos. Tai tik vienas išsigalvotas, bet labai realus pavyzdys. Šimtai ir tūkstančiai kitų yra tiesiog banalūs – jaunas žmogus nepelnytai teisiškai persekiojamas, niekinamas ir smerkiamas visuomenės už savo visiškai nekaltą pasirinkimą.

Dėl to jauni, kanapes vartojantys lietuviai, mieliau renkasi gyvenimą užsienyje, kur į jų pasirinkimą žiūrima tolerantiškai. Ir čia ne kokie “narkomanai”, kaip piktuoliai pasakytų, kuriems taip ir reikia ir tegu mauna iš Lietuvos. Ne, kalbu apie Lietuvos protus: IT inžinierius, biochemikus, režisierius, muzikos kompozitorius ir kitus kūrybingus žmones. Juk tik protingi žmonės geba pasirinkti protingai, o kvailys ims tai, kas jam brukama.

Dabar atskleisiu kanapių vartojimo minusus, kad neatrodytų, jog tai – vienpusė propaganda. Kanapių vartotojai dažnai yra nemotyvuoti ką nors keisti, jiems gali būti sunkiau priimti sprendimus, kanapių vartojimas taip pat blogina trumpąją atmintį. Asmenims sergantiems psichinėmis ligomis, kanapių vartojimas gali pabloginti būklę, bet tai, pabrėžiu, asmenims jau sergantiems psichinėmis ligomis.

Kalbant apie pinigus. Gramas kanapių Lietuvos juodojoje rinkoje kainuoja apie dešimt eurų, per dieną šioje rinkoje parduodama ne dešimt, ne šimtas, o tūkstančiai gramų. Tai – dideli pinigai, nusėdantys kartais nuoširdžių kanapių aktyvistų ir augintojų, kartais – nusikalstamo pasaulio struktūrų kišenėse. Dar vienas įdomus dalykas apie šį narkotiką, išskiriantis iš kitų – jo pakankamai lengva užsiauginti pačiam, namų sąlygomis. Ir nieko nereikia kaitinti, sintezuoti, rauginti, distiliuoti, nieko nei pridėti, nei atimti, tiesiog užaugusį augalą sudžiovinti ir rūkyti jo žiedus. Vartojamas toks, kokį jį sukūrė gamta. Įsivaizduokite krūmą sode ar namie, nuo jo kas tris mėnesius nuskinamus žiedus, priklausomai nuo augalo kokybės ir kiekio, galite parduoti už 200-4000 eurų. Arba niekam neparduoti ir daugiau niekada nemokėti už savo narkotikus.

Žinau, mus supras Lietuvos mamos, kurioms nusibodo jaudintis dėl savo paauglių sūnų, klimpstančių į alkoholį, amžinai sužalotų po eilinių muštynių, girtų lakstančių automobiliais ar šaltą naktį tiesiog suklupusių prie lauko durų. Žinau, mus supras ir Lietuvos tėčiai, kuriems nusibodo jaudintis dėl savo dukrų, kaip ir su kuo jos leidžia laisvalaikį ir kuriems nuoširdžiai rūpi, kad jų pirmieji intymios meilės potyriai nebūtų tik kažkieno atsitiktinis girtas sapnas.

Mes, Lietuvos kanapių vartotojai, reikalaujame bent jau tokių pačių teisių kaip ir azartinių lošimų mėgėjai. Pagalvokit, ši toleruojama, o kartais priklausomybę su žiauriais padariniais sukelianti, veikla yra legalizuota vien dėl to, kad ją uždraudus, lošimo namai niekur neišnyksta, jie tik persikelia į pogrindį, didžiuliais pinigais peni nusikalstamą pasaulį ir tai tampa virtinėmis kitų nusikaltimų. Lošimo namai legalūs, nes taip bent jau galime kontroliuoti pinigus, o riziką dėl įklimpstančių vartotojų vertiname kaip geresnį pasirinkimą. Priminsiu, į azartinius žaidimus įklimpę vartotojai neretai nusižudo arba pridaro labai didelių turtinių nuostolių sau ir aplinkiniams. Taip pat – labai sunku apibūdinti nors kokį nors gėrį, kurį visuomenei atneštų tokie lošimai. Jokio, tik nuostoliai. Žmonės, kartoju jums, kanapės gydo vėžį. Tai apie ką mes šnekam?

Mes, Lietuvos kanapių kultūros draugija ir Lietuvos medicininių kanapių asociacija, reikalaujame peržiūrėti Lietuvos Respublikos narkotikų įstatymą ir legalizuoti kanapes. Reikalaujame leisti vartoti kanapių produktus medicinoje ir jais gydyti pacientus. Reikalaujame, kad Vidaus reikalų ministras informuotų Generalinį policijos komisarą, kad šis, atsižvelgdamas į Vakarų partnerių patirtį, reinstruktuotų policijos pareigūnus, kaip reaguoti situacijose, susijusiose su kanapėmis, idant būtų išvengta atvejų, kai pareigūnai neadekvačiai elgiasi kanapių vartotojų atžvilgiu: smurtauja, atlieka viešas kūno patikras gatvėje ar naudoja kitas neleistinas poveikio priemones, kanapių turėjimą prilygindami kovinio ginklo laikymui. Reikalaujame leisti pilnamečiams Lietuvos Respublikos piliečiams savo reikmėms auginti iki penkių kanapių augalų vienu metu. Reikalaujame visiems pilnamečiams Lietuvos Respublikos piliečiams leisti laisvai vartoti kanapių produktus visose Respublikos vietose, kuriose dabar yra leidžiama laisvai vartoti tabaką.

Galbūt šie reikalavimai kažkam skambės juokingai, bet mūsų daug ir mūsų balsas jau girdimas. Pirmą kartą Lietuvos Respublikos istorijoje šioje Seimo kadencijoje turime neoficialų savo narį, savo parlamentarą, kuris tikrai pajuto mūsų paramą per rinkimus ir dabar niekieno neverčiamas padeda spręsti mums rūpimus klausimus Seime, ne dėl kažkokių lobistinių interesų, bet todėl, kad ir jam tai rūpi. Tikiu, tokia maža šalis kaip Lietuva, kurios politikos vieningumo neskaldo nesutarimai tarp žemių, valstijų ar federacijų, gali vienu protingu sprendimu pakeisti šią nusistovėjusią neteisybę visiems laikams. Mes to sieksime, dėl to kovosime. Žinau, po kokių dešimties metų ši kova kels juoką ir negalėsime patikėti, kaip galėjome būti tokie akli?

Kad jau kalbėjome apie gilias tradicijas, susijusias su alkoholiu, pabaigoje noriu priminti, kad Lietuvoje turime senų tradicijų, susijusių ir su kanapėmis, pagal vieną jų Kanapinis kovoja, kovoja ir visada laimi!

Redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su autoriaus.
Daugiau “Puč”