Finalinį „Gaidos“ savaitgalį vainikuos Kangding Ray ir Mouse on Mars

Lietuvoje lankosi įspūdingas elektroninės muzikos žvaigždžių desantas, su trenksmu užbaigsiantis tris savaites įdomiausią, įvairiausią šiuolaikinę muziką pristatantį 28-ąjį tarptautinį aktualios muzikos festivalį „Gaida“. Jau šį penktadienį, lapkričio 9 d., Šiuolaikinio meno centre koncertuos prancūzų elektroninės muzikos žvaigždė Kangding Ray, garsusis vokiečių kūrėjas Byetone bei naują albumą ką tik išleidęs lietuvių kūrėjas Fume. O finalinis pasirodymas festivalyje lapkričio 10 d. patikėtas vienam sėkmingiausių visų laikų Vokietijos elektroninės muzikos projektų „Mouse on Mars“. Lietuvoje garsusis duetas pristatys tiek žymiausius savo kūrinius, tiek naujo albumo „Dimensional People“ kompozicijas.

Prancūzijoje gimęs Kangding Ray daugiau nei dešimtmetį nenuilstamai tyrinėja skirtingas faktūras, ritmus ir garso dizainą. Dinamiškas, nuolatos kintantis jo kuriamas skambesys nepaliauja plėsti auditorijos – Kangding Ray klauso tiek prisiekę klubinės elektronikos gerbėjai, tiek ištikimiausi eksperimentų ir naujovių sekėjai. Tie, kurie jo darbus seka nuo pat 2006-ųjų, pastebi ne tik nuolatinę šio kūrėjo skambesio evoliuciją, bet ir konceptualumo jo kūryboje svarbą – visuose jo darbuose ryškiai atsiskleidžia kūrėjo individualybė.

Prie Kangding Ray koncerte prisijungs ir vokiečių elektroninės muzikos kūrėjas Byetone, kuris yra žinomas ir kaip garsios įrašų kompanijos „Raster-Noton“ vienas įkūrėjų. Lietuvos publikai gerai žinomas Byetone ir visame pasaulyje žymaus muzikanto ir dizainerio Alva Noto (Carsteno Nicolai) bendras projektas „Diamond Version“, kuris Lietuvoje jau yra lankęsis. Tąkart šis vokiečių duetas surengė įspūdingą pasirodymą Vilniaus Vingio parke, kur buvo pakviesti tapti ypatingaisiais „Depeche Mode“ koncerto svečiais.

Prie solidžios tarptautinės elektroninės muzikos garsenybių kompanijos prisijungs ir lietuvių kūrėjas Maksimilianas Opriška, geriau žinomas Fume slapyvardžiu. Spalio 18 d. pasirodė naujausias jo albumas „Luminance“ – jame lietuvis atidavė duoklę šaltam eksperimentiniam minimalizmui, kuriuo žavisi jau ilgai. „Luminance“ medžiaga, brandinta net trejus metus, Lietuvoje bus pristatoma pirmąjį kartą būtent festivalio „Gaida“ koncerte. Visa tai laukia jau lapkričio 9 d., nuo 20 val., Šiuolaikinio meno centre.

Festivalį vainikuosiančiame finaliniame koncerte lapkričio 10 d. pasirodys žymieji „Mouse on Mars“. „The New York Times“ juos yra pavadinę „nenuilstamai išradingais“. Jų muziką apibrėžia atsiribojimas nuo bet kokių ideologijų ar žanrų konvencijų, balansuojant tarp pop, akademinės, klubinės ir avangardinės muzikos. Prieš daugybę metų pradėta „Mouse on Mars“ veikla pasižymi milžiniška amplitude, netradiciniai video klipai buvo transliuoti net ir „MTV“ televizijoje, tarp įdomiausių ir ribas trinančių grupės projektų – jų orkestrinė kompozicija „Paeanumnion“, skirta Kelno filharmonijos 25-osioms metinėms, Wernerio sukurta elektronikos opera „Miscontinuum“ bei daugelis kitų.

Apie šiemet išleistą „Mouse on Mars“ albumą „Dimensional People“ iškart suskubo parašyti visisvarbiausi leidiniai – nuo „The New York Times“ iki vieno įtakingiausių muziką apžvelgiančiųinternetinių platformų „Pitchfork“. Tiek kritikus, tiek publiką albumas dar kartą nustebino visiškai nauju skambesiu. Ne mažiau dėmesio sulaukė ir išskirtinė šio albumo kūrybinė grupė, pilna garsenybių – nuo „Bon Iver“ lyderio Justino Vernono, Zacho Condono iš „Beirut“ iki Spank Rock, Swamp Dogg, Erico D. Clarko, Amandos Blank, Samo Amidono ar net vieno ryškiausių šiandienos šiuolaikinės muzikos ansamblių „musikFabrik“.

Elektroninės muzikos garsenybių Kangding Ray ir Byetone pasirodymai – lapkričio 9 d., penktadienį, nuo 20 val. Šiuolaikinio meno centre. Festivalį užbaigsiantis „Mouse on Mars“ koncertas – lapkričio 10 d., šeštadienį, nuo 22 val. Šiuolaikinio meno centre. Bilietus platina „bilietai.lt“. Festivalį „Gaida“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, šių elektroninės muzikos koncertų partneriai – Goethe’s institutas ir Prancūzų institutas Lietuvoje.