12 inčų po žeme ir smaloje

Iš plakato žvelgia šviesiaplaukė mergina, o raidės skelbia: “Never go with hippie to SMC”. 2010-aisiais didžėjų dueto pavadinimo 12 inčų po žeme dar nebuvo, tačiau Billy Kristal ir Kill My Disco jau šokdino naktinio gyvenimo mėgėjus. Po metų kažkas bešokdamas pajuokavo ir gimė 12 inčų po žeme pavadinimas. 6-ąjį sezoną švenčiantis vakarėlių ciklas “Smala” dažniausiai siejamas su Manfredu, tačiau atidesni klubinėtojai pastebėjo, kad šalia visą laiką šmėžuoja ir 12 inčų po žeme. Marijus ir Simas pirmą kartą išlenda virš žemės paviršiaus.

Neradau nė vieno jūsų interviu – ar tai tikrai pirmasis kartas?!

Taip! Pakankamai gerai jaučiamės ir “po žeme” bei nebūdami dėmesio centre, todėl į tokius dalykus per daug niekada nesiveržiame. Mums žymiai labiau patinka groti ir kalbėtis muzikos kalba.

2011-ųjų rugsėjis – kas tuomet nutiko 12 inčų po žeme?

Nieko įdomaus ar intriguojančio – tiesiog tuo metu sugalvojome mūsų dueto pavadinimą ir tai įvyko visai ne po žeme, o šokių aikštelėje. Jeigu gerai pamenu, šį pavadinimą sugalvojo mūsų draugas Matas Aerobica, su kuriuo tuo metu dažnai kartu grodavome. Bešokant ir kažką bejuokaujant, Matas tiesiog pasakė jums tiktų vadintis “12 inčų po žeme”. BINGO!

Kažkodėl atrodo, kad jūsų pavadinimui įtakos turėjo serialas “Six Feet Under”… kokia jo kilmė?

Visiškai teisingai, nors to serialo niekada taip ir nematėme. Pakeitus šešias pėdas į “12 inčų” gavosi pavadinimas, puikiai tinkantis mūsų duetui ir atspindintis mūsų grojamą muziką. 12 inčų yra plokštelės dydis ir trumpinys, o kadangi tuo metu grojome vien iš plokštelių, mėgome tamsesnę ir kreivesnesnę muziką, pamanėme kad tai – geras pavadinimas.

Kokios asmenybės slepiasi po Billy Kristal ir Killl My Disco pseudonimais? Ką veikiate, kai nesate “užsikasę po žeme”?

Kai negrojame, didžiąją laiko dalį vistiek digginame muziką. Marijus arba Killl My Disco labai myli savo katiną Kycą ir naują šunį vardu Inčas, todėl daug laiko praleidžia su jais. Simas arba Billy Kristal laiką leidžia studijoje, vaikštinėja po Vingio parką, važiuoja prie jūros arba žaidžia krepšinį. Beje, šių pseudonimų jau kuris laikas nenaudojame – jie tiesiog neprilipo, niekas iki galo niekada neskirdavo, kuris yra kuris, ir galiausiai pradėjo vadinti tik “inčais”.

Dažniausiai didžėjai groja po vieną. Kaip suderinat savo ego dažnius už pulto?

Esame draugai ir muzika dalinamės dar nuo mokyklos laikų. Susipažinome autobusų stotelėje – iš pradžių joje, belaukiant mikriuko į namus, floppy diskeliuose keisdavomės Michael Jordan ar Kobe Bryant dėjimais, vėliau pradėjome dalintis muzika. Tai vyksta jau gerus 20 metų. Be to, kartu vakarėliuose esame groję nesuskaičiuojamą valandų kiekį – dažniai yra pakankamai gerai suderinti ir muzikoje vienas kitą suprantame ir jaučiame be žodžių. Grojant dviese niekada neplanuojame seto, visuomet vyksta savotiška improvizacija, visuomet yra “nežinomybės” ir smalsumo, kokį kitą gabalą uždės tavo draugas. Tai įtraukia ir veža dar labiau, nors, žinoma, visko pasitaiko su tais dažniais. Groti dviese inspiravo Partyzanai DJs – atvykus į Vilnių, jie buvo mūsų mėgstamiausi didžėjai, stengdavomės nepraleisti nei vieno jų tūso. Iš pradžių nebuvo žalio supratimo, ką jie daro su ta plokštele uždėję ją ant patefono, bet tai buvo magiškas vaizdas, privertęs pabandyti patiems.

Kokiu paros metu labiausiai mėgstat groti? Kiek truko jūsų ilgiausias setas?

Naktį, kai tamsu ir visi drąsesni bei labiau išprotėję. Kalbant apie vakarėlio laiką, “Smaloje” daugiausia grojame pirmi ir labai pamėgome šią vakarėlio dalį. Labai patinka padiktuoti vakarėlio nuotaiką, pradėti jį niekur neskubant, pradžioje gali groti daug įvairesnę muziką ir stebėti, kaip žmonės pamažu atsiduoda muzikai ir šokiui. Bet… visų labiausia mums patinka groti vieniems visą naktį, dalintis gabalu po gabalo nuo tūso pradžios iki pat pabaigos. Ilgiausio seto nepamename, bet jis truko tikrai ilgiau nei 12 valandų.

Beveik visada atsiranda kas nors iš publikos, prašantis uždėti vieną ar kitą gabalą. Ar yra šansų, kad uždėsit?

Iš tikrųjų, bent jau “Opiume” ir “Smaloje” šie prašymai vienu metu buvo visiškai išnykę ar bent jau labai reti. Deja, bet dažniausiai, kai jie pasitaiko, tai būna visiškai ne į temą ir tik erzina.

Kodėl savo miksų fiziniam formatui renkatės seną gerą kasetę?

Kasečių miksų serija atsirado neplanuotai, iš pradžių tai buvo tik idėja reklamuoti mūsų all-nighter’iui “Opium” klube ir iš dalies tarnavo kaip savotiška skrajutė. Vakarėlio reklama vien socialiniuose tinkluose yra gerokai įgrįsusi, todėl tai yra ir bandymas ieškoti būdų, kaip iš jų po truputį pabėgti. Toks bandymas mums labai patiko, žmonės domėjosi kasetėmis ir jų norėjo, todėl nusprendėme, jog tai turi pavirsti į miksų seriją. Be to, kasetė turi gerą ir šiltą skambesį, ją sunku prasukti į priekį ir esi priverstas mikso klausytis nuo pradžių iki galo.

O kokia galimybė, kad išleisite savo kūrybos? Ar sąmoningai esate pasirinkę po šiuo vardu likti tik didžėjais?

Mintys dėl savos kūrybos stiprėja ir apie tai pradedame tarpusavyje garsiai kalbėtis. Todėl galimybių tikrai yra, o kaip bus – parodys laikas. Bet už viską labiau džiaugtumėmės, jeigu pavyktų gauti daugiau gigų užsienyje dėl savo DJ sugebėjimų.

Paminėjus “Smalą”, visų pirma, į galvą ateina raktažodžiai: “Opium”, neonas, raudona, klampu…” Kas jums yra “Smala” ir kodėl, jūsų nuomone, šis renginių ciklas jau tapo, galima sakyti, LT šokių muzikos vizitine kortele?

Priežasčių tam yra ne viena – su neoniniu užrašu ir raudonomis užuolaidomis, stipriais plakatais ir pavadinimu, puikiai apibūdinančiu tūso atmosferą klube, pavyko sukurti visiems lengvai atpažįstamą brendą, kurį žmonės pradėjo sekti. Pavyko gerai parinkti “Smalos” artistus iš užsienio ir sukurti savotišką “smalos šeimą”. Mus visada labai traukė ir vizualiniai dalykai, ar tai būtų plokštelės viršelis ar tūso posteris, todėl labai džiaugiamės, kad “Smalos” plakatus kūrėme su visiems gerai žinomais meninkais Rūta Kiškyte, Imantu Seleniu, Visvaldu Morkevičiumi ir Marko-Vuleta-Djukanov, atlikusiais nuostabų darbą. Tokio sėkmingo tūso, vykstančio jau šeštus metus, neįsivaizduojame ir be “Opium” klubo, atliekančiu puikų darbą, savo dydžiu tobulas klubas šiai nakčiai. Ir, žinoma, tiek mūsų, tiek Manfredo meilė ir atsidavimas muzikai, visos energijos palikimas už DJ pulto, manome, jog žmonės tą jaučia. “Smala” – mums pats mėgstamiausias tūsas pasaulyje, vienas malonumas jame groti.

Papasakokite nors vieną crazy istoriją iš “Smalos” istorijos. Dalyvių vardų atskleisti nebūtina.

Gal ir nieko crazy, bet papasakosime, kaip ji gimė, visiškai savaime, nieko neplanuojant, pačio pirmo mūsų susitikimo su Manfredu už DJ pulto metu. 2012-ųjų vasaros gale pasikvietėme Manfredą pagroti į savo vakarėlį. Asmeniškai jo tuo metu nepažinojome, bet sekėme jau kurį laiką, stebėjome, jog tiek mūsų, tiek jo grojama muzika vis labiau panašėja. Tūsas buvo sausakimšas ir neįtikėtinai geras, viršijęs visus mūsų lūkesčius. Iškart pajutome, kad tuo metu muzikoje buvome visiškai toje pačioje vietoje, o kažkas iš draugų tūso atmosferą ir girdėtą muziką įvardino – “Smala”. Dar dabar prisimename tą vaizdą, kaip po tūso eidami pratęsti naujos pažinties, vaizdavome, kad klampojame po smalą ir kalbėjome, kad kartosime!

Kokį linkėjimą bendro vaiko šešto gimtadienio proga užrašytumėt kolegai Manfredui?

Palinkėsime kuo greičiau išleisti savo EP ar gal net albumą. Mums, kaip ir daugeliui, labai patinka Manfredo kuriama muzika, norime daugiau!

Lietuvos muzikos apdovanojimų M.A.M.A. 2018 kategorija Metų elektroninė muzika: Beissoul & Einius, Dynoro, Happyendless, Junior A, Ten Walls. Ką manote apie LT elektroninės muzikos kontekstą ir kaip atrodytų jūsų nominantų sarašas?

Nesiimsime vertinti nominantų, nes jų muzikos 2018 metais negirdėjome ar girdėjome tik prabėgomis. Žvelgiant iš mūsų perspektyvos, nominantai nelabai ir reikalingi, muzika – ne varžybos, o saviraiškos priemonė. Elektroninė muzika Lietuvoje yra pakilime ir labai gerame kelyje. Turint omenyje mažą gyventojų skaičių, tai yra išvis kažkas neįtikėtino – mūsų klubais, vakarėliais ir DJėjais jau seniai žavisi kolegos iš viso pasaulio, daugybė žmonių kuria vis įdomesnę elektroninę/šokių muziką, kuri irgi vis labiau vertiname. Laukia tik geresni ir įdomesni laikai.

Jei paprašytume įrašyti “20 metų ore” (hmm, turėjome tai padaryti pernai…) miksą, kokius 5 kūrinius būtinai įtrauktumėt?

Kadangi pavėlavot, o mūsų gimtadienis ant nosies, sumiksuokime juos į vieną vietą. Gimtadienį švenčiame kartu su savo mylima “Offen” įrašų kompanija, o ši muzika mums puikiai skambėtų tiek klube, tiek ir “ore”:

Kur labiausiai norėtumėt sugroti 2019-aisiais?

Ore! Jau esame groje po žeme, laive, traukinyje. O jeigu rimtai, visada žavėjomės “Salon des Amateurs” Diuseldorfe – renkamės šią vietą.

Internete:

facebook.com/12INCUPOZEME

soundcloud.com/12incupozeme