Kultūros procesas „Platforma“ – identiteto paieškos maršrutai

„Platforma“ – skirtingų skonių ir pažiūrų žmonių bendruomenė, vienijama idėjos sukurti originalų reiškinį, kurio turinys įtrauktų ne tik vietinius „tuteišius“, bet ir žmones iš viso pasaulio. Senuose traukinių vagonuose ir peronuose įsikūrusi kultūros „stotis“, skirta progresyviai muzikai, gastronomijai, menui, madai ir naktiniam gyvenimui. „Platforma nėra objektas. Platforma – tai procesas, kuriame dalyvauji ir tu“, – skelbia šios iniciatyvos šūkis. „Platforma“ atvira įvairioms idėjoms. Beje, apsilankyti „Platformoje“ aplinkinių miestų gyventojams itin patogu – geležinkelio ir autobusų stotys yra vos už kelių šimtų metrų ir po renginių galima patogiai grįžti namo.

Geležinkelio muziejuje įsikūrusios „Platformos“ ištakos – šaltas praėjusių metų gruodis, kada keliais „spalvingais“ verslo projektais pagarsėjęs Dominykas Čečkauskas sugalvojo pristatyti miestui nepriklausomą Kalėdų miestelį „Šv. Stotis”. Nekonvencinėje teritorijoje vyko koncertai, spektakliai ir prekyba, tačiau šventinio turgaus šurmulio pritrūko. Vis dėlto ypatingai žvarbi žiema neatšaldė organizatorių įkarščio.

Paklaustas, kodėl nusprendė įkurti „Platformą“, D.Čečkauskas sako: „Manau, kiekvienam miestui, kaip ir kiekvienam žmogui, labai svarbu atrasti savo identitetą. Tai – ilgų paieškų rezultatas. Miestuose identiteto paieškomis ir formavimu užsiima valstybinės institucijos, tačiau jos dažniausiai laikosi gana tradicinių pažiūrų ir yra kiek atitrūkusios nuo laikmečio dvasios. Būtent todėl pradeda kurtis alternatyvios iniciatyvos, ieškančios miesto identiteto klubų rūsiuose, pogrindiniuose reivuose, apleistuose industriniuose rajonuose ir kitose netikėtose urbanizuotose zonose. Vilnius kol kas neturi išgryninto identiteto, šio miesto gyventojai dažnai žvalgosi į kitus Europos miestus ir bando atkartoti: Berlyną, Kijevą, Londoną, Tbilisį. Manau, atėjo metas miestui atrasti savo unikalų kodą. Kad būtų sakoma ne tik „kaip Berlyne” ar „kaip Londone”, bet ir „kaip Vilniuje”.

Nuo gegužės mėnesio „Platformoje“ reguliariai kursuoja urbanistinės kultūros “reisai”: nemokami koncertai ketvirtadieniais, tamsios elektroninės muzikos reivai vagone-klube “Triukšmas” penktadieniais, teminiai “Turgus 2.0” renginiai sekmadieniais.

Nuo pat pradžių „Platformoje“ darbuojasi ir muzikinį turinį formuoja renginių organizatorius Vaidas Ambrozaitis: „Viskas įvyko labai greitai, susiklosčius daugybei palankių aplinkybių. Pradžioje Dominykas pasiūlė parekomenduoti aktualių muzikos atlikėjų. Per mažiau nei mėnesį viskas perėjo į pilnavertį įsitraukimą į projektą ir pirmuosius vakarėlius ir bei koncertus.” Ant tikros geležinkelio platformos įrengtoje scenoje jau pasirodė danai „First Hate“, ukrainietė Alyona Alyona, rusai „Aigel“, įrašų kompanijos „Detriti records“ atlikėjai, lietuviai „Monikaze“, „Without Letters“, „Brokenchord“. Artimiausiu metu planuojami baltarusių „Molchat Doma“ ir vietinių „Pindrops“, „Vilkduja“ bei „Girių Dvasios“ koncertai. Anot V.Ambrozaičio, užsienio atlikėjai lieka sužavėti neįprasta aplinka ir jis nuolat gauna laiškų iš jų draugų bei pažįstamų, norinčių čia pasirodyti. Pagrindinis kriterijus atrenkant atlikėjus yra pati „Platformos“ lokacija, savaime įpareigojanti netapti dar viena sezonine terasa.

Naujos iniciatyvos veikloje dalyvauja ir vienas žymiausių jaunosios kartos muzikos atlikėjų, grupės „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius, rytoj pristatantis savo naują albumą „H8“. „Labai vertinu galimybę prisidėti prie įdomios ir įvairios „Platformos“ komandos, – sako jis. „Džiaugiuosi prisidėdamas ne tik tiesiogiai, kaip kūrėjas, bet ir prie kultūros sklaidos bendrai. Pradžioje buvo mano radijo laida „Red Rose Radio“, dabar prisijungė renginių bei konkrečios vietos kuravimas ir kiti kūrybiniai procesai. Man pačiam asmeniškai tokios vietos Vilniuje ir visoje Lietuvoje labai trūko. Po pirmojo „Platformos“ mėnesio pamatėme, jog naujos kultūrinės vietos poreikį jautėme ne tik mes, bet ir didelė įvairaus amžiaus ir pomėgių žmonių grupė – formuojasi labai įdomi auditorija. Viską darome nuoširdžiai iš didelio noro ir meilės pogrindinei kultūrai. Turime didelių tikslų, tad visai komandai linkiu didžiausios sėkmės. Tikiu, „Platforma“ reikalinga rytojui, šia vieta patikės ir į ją atsisuks vis daugiau žmonių.“ Beje, su fotoaparatais čia galima sutikti ir naujo ba. albumo viršelio autorių DJ Yung Žižek bei Paulių Janušonį, scenoje žinomą kaip šiuolaikinio repo atlikėją IYE.

Gastronominę kryptį, dalyvių edukaciją ir procesų optimizavimą kuruoja restorano „The Owls“ savininkas, vienas “Platformos” idėjos bendraautorių Lukas Slavėnas ir multivirtuvės bei baro „The Great Tit“ bendrasavininkė Augustina Piekuraitė. L.Slavėnas pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo diskusijos apie beliašus ir čeburekus, toliau sekė bendri projektai ir vienas jų tapo teminiu „Turgumi 2.0“ sekmadieniais. „Stengiamės mažinti vienkartinio plastiko naudojimą. Akcentuojame ūkininkų edukaciją, kurdami netikėtus patiekalus iš jų produkcijos. „Turgus 2.0“ turėtų tapti sekmadienine gastronomine kelione, kurioje pamatai, atrandi ir išmoksti kažko naujo. Tarkim, ūkininkai pademonstruoja, ką galima pagaminti iš jų produkcijos, paragauji, nusiperki ir jau žinai, kaip gali įdomiai tai panaudoti. „Turgus 2.0“ kalba apie patirtis ir edukuoja abi „barikadų“ puses: tiek ūkininkus, tiek mūsų svečius.“ – sako jis.

„Platformoje“ galima paragauti reabilituotos legendinio gatvės užkandžio versijos – kapotos avienos čebureko su turkišku sūriu, graikiškais riešutais, harisos pasta ir airano gėrimu.

Po pirmojo veiklos mėnesio lengviau atsipūtė ir D.Čečkauskas: „Jaučiu stiprų palengvėjimą. Su šiuo projektu labai rizikavome – pradėjome jį beveik vien iš savo asmininių lėšų, turėdami tik nedidelę „Raudonų plytų“ paramą. O projektas milžiniškas: teritorija, jei neklystu, užima apie 2 hektarus, vien elektros ir vandens išvedžiojimas kainuoja milžiniškus pinigus. Iš esmės patekome į all in situacija – sudėjome visas savo santaupas. Šiandien džiaugiuosi matydamas, kad žmonės pamėgo šią vietą, ateina prieš renginius anksčiau ir neskuba skirstytis po jų. Smagu, jog įvairios institucijos, įvertinusios mūsų filantropišką veiklą (didžioji renginių dalis – nemokama) nori prijungti ir padėti mums.“

"Platformos" schema

D.Čečkauskas toliau generuoja idėjas ir krauna jas ant „Platformos“: „Labai svarbi projekto dalis yra bendruomenė, kurią formuojame iš skirtingų iniciatyvų, vykdančių savo veiklas traukinių vagonuose. Jau mėnesį veikia klubas „Triukšmas“, įrengtas vagone, atlaikiusiame šturmą Lietuvos kariuomenės pratybose, “Kremer“ ir jau minėtas DJ Yung Žižek kuria mados indubatorių „Universalinę“, Linas iš eletroninės muzikos susivienijimo minimal.lt su kolegomis kviečia į didžėjų mokyklą ir garso laboratoriją „Dažnis“. Per keletą mėnesių planuojama paleisti „Platformos“ radiją, kuriame turėtų susijungti įvairūs podkestai ir laidos. O artimiausią savaitę mūsų teritorijoje atsiras įspūdinga 12 metrų aukščio scena – terasa – apžvalgos aikštelė – instaliacija, nuo kurios viršaus atsivers tiek industrinė stoties teritorija, tiek netikėtas Vilniaus senamiesčio panoramos rakursas.“

Sek „Platformos“ programa feisbuke