Gintas K & GYS – When the Drummer is Smoking (CONV, 2009)

Dar neseniai kalbėjau apie naują Ginto Kraptavičiaus (Ginto K) albumą Lovely Banalities. Kuo daugiau klausau jo muzikos, tuo prasčiau apie ją rašau. Atrodytų nelogiška, tačiau išties sunku, jei ne beviltiška, aprašyti įdomią muziką.

Visgi džiaugiuosi galėdama paminėti, jog garso kūrėjas Gintas K bei vizualaus/garso menininkas GYS (Gytis Skudžinskas) išleido naują, šįkart online patalpintą, leidinį, When the Drummer Is Smoking. Kūrinys egzistuoja jau apie porą metų, tačiau tik neseniai jį paviešino leiblas CONV. Jį galite nemokamai parsisiųsti iš čia.

Pradinė kolaboracinio kūrinio struktūra turėjo būti tokia: Gintas K ir GYS apsikeičia tam tikrais garsais. Tuomet jie, naudodami vienas kito kūrybą, sukuria apie 20 minučių trukmės kompozicijas. Rezultatas turėjo būti iš dviejų dalių sudarytas albumas. Realybėje viskas vyko panašiai, tačiau proceso metu GYS kompiuteris sugedo ir išliko tik Ginto K dalis – t.y. GYS garsai, perdirbti Ginto.

Šiame mini albume randame penkis kūrinius. Tik vienas iš jų turi pavadinimą ir vadinasi kaip visas albumas – „When the Drummer Is Smoking“. Leidžiantis į Ginto K vaizduotę, rūkantis būgnininkas – tai toks būgnininkas, kokį būtų turėję dramatiškieji Coil ar Bauhaus (tik Coil niekada neturėjo). Šis žodžių žaidimas yra, matyt, nuoroda į būsimą žaidimą garsu, o galiausiai ir mūsų muzikos suvokimu.

Nepaisant pretenzingo albumo pristatymo teigčiau, jog ir neišrankesni klausytojai į kūrinį nespjautų. Būna, jog įjungiu savo kambariokams garso meno darbus ir išgirstu tokius komentarus, kaip „kas nutiko mūsų šaldytuvui?“. Bet šio albumo autoriai pateikė kompozicijas gražiai ir neprimityviai – dainos įtalpintos į gana nuspėjamas formas. Nors garsai ir yra abstraktūs ar pavieniai, jie sudaro visumą, kuri neatstumia, o tai pavyksta tikrai ne kiekvienam garso menininkui. Gitaros skambesį Gintas K apipina elektronika ir taip sukuria gaudesio muziką. Po jos perklausos mano galvoj išlieka lėtumo pojūtis. Jei išplėščiau įsimintiniausią kūrinį iš visų – tai būtų jau minėtas „When the Drummer Is Smoking“. Šaižus, tačiau neerzinantis, „stalkeriškos“ atmosferos darbas, savo garsais yra drąsesnis už kitus.

Vienas man iškylantis When the Drummer Is Smoking minusas – albumo trukmė. Pasibaigus penktajai kūriniui, lieka tuštuma, nesijaučia aiškios albumo pabaigos. Tuomet sudėtingiau atsiminti visą darbą bei jo sukeltą nuotaiką.

Apskritai albumas sukuria ganėtinai tamsią, bet jaukią atmosferą. Sėdint saulės apšviestame kambaryje kyla idėja, jog tai puikus pavasario-vasaros kūrinys. Vasarą nebūtina visko piešti tik geltonai-rožinėmis spalvomis. Muzika nupieš metų laikus kitaip.

ORE vertina: 8 iš 10