Kino stovykloje – Š. Bartas ir dėmesys garso kūrimui

Penktadienio vakarą Žeimių dvaro sodyboje svečiuosis kino stovykla „Kinas ir garsas“ ir joje dalyvaujantis režisierius Šarūnas Bartas. Žinomas režisierius pakvies į pokalbį ir parodys savo filmą.

Nuo šio ketvirtadienio iki pat sekmadienio besitęsiančioje stovykloje apie garsus, balsus ir muziką pasaulio ir Lietuvos kine prabils ir daugiau garso profesionalų. Išbandyti save pačius ragins dirbtuvės, be to, numatomas gyvo garso renginys.

Apie kino įgarsinimą su žinomais režisieriais

„Ketvirtosios kino stovyklos temą „Kinas ir garsas“ pasiūlė dalyviai ir ji prilipo neatsitiktinai. Mums pasirodė, jog reikėtų viešos diskusijos, kuri apimtų ne tik teorinę kino garso perspektyvą, bet ir techninius garso, įgarsinimo aspektus“, – sako viena organizatorių Goda Jurevičiūtė.

Jos teigimu, šiemet kino stovyklos pranešėjų sąraše gausu praktikų. Vienas jų – jau minėtas Š. Bartas. Jo filmuose pasirodantys veikėjai nesišvaisto žodžiais, tačiau jo kuriamus vaizdus palydi atmosferą formuojantis garsas ar tyla (garso nebuvimas). Vis dėlto žvelgiant į kūrėjo filmografiją galima pastebėti tendenciją – dialogų gausėjimą, todėl režisierius yra vienas puikiausių pašnekovų stovyklos tema.

Garsas aktualus ir kino stovyklos viešniai K. Buožytei. Metų pradžioje kino teatruose pasirodęs jos kurtas filmas „Aurora“, pasižymi išskirtiniu garso dizainu, o garso takelį jam kurė švedų kompozitorius Peter von Poehl. Garsu rūpinosi tarptautinė garso režisierių komanda. Apie kūrybinius garso kūrimo aspektus su autore kalbėsimes ketvirtadienį po filmo „Aurora“ peržiūros.

Pažintis su garso menininkais

Šeštadienį laukia susitikimai net su trimis kompozitoriais. Pirmajame dialoge tarp kompozitoriaus Juozo Širvinsko ir istorikės Linos Kaminskaitės-Jančorienės bus gilinamasi į garsą sovietmečio kine. Vėliau – pašnekesys su Emilio Vėlyvio, Igno Jonyno filmų kompozitoriais D. Strupinsku ir P. Kilbausku apie „Komercinio kino muziką“. Vakarop duetas žada įgarsinti filmo „Samsara“ (rež. Ron Fricke, 2011) fragmentą.

Pasak organizatorių, ketvirtoji kino stovykla skiriasi nuo ankstesnių dvejomis dirbtuvėmis. Ketvirtadienį, stovyklą pradės režisieriaus Tomo Smulkio kūrybinės dirbtuvės „Kinas be vaizdo. Garso interpretacija“. Sekmadienį į garsų pasaulį pasinersime kartu su garso menininku Andriumi Rugiu jo kūrybinėse dirbtuvėse „Garsuotės mankšta“.

Menotyrininkas Tautvydas Bajarkevičius pabandys kiną ir garsą sukeisti vietomis, todėl kartu su juo bus galima leistis į kinematografiškumo paiešką garse.

Kino stovykloje bus ir kino. Be minėtų juostų, suksis Almanto Grikevičiaus „Faktas“, Sergėjaus Loznitsos „Blokada“. Apie garso atkūrimą skaitmeninant kiną bus galima sužinoti pokalbyje su „Kino inkliuzų“ projektų vadovais, po kurio seks vieno iš suskaitmenintų filmo peržiūra.

VšĮ „Meno avilio“ ir asociacijos „Aikas Žado“ organizuojama kino stovykla „Kinas ir garsas“ vyks gyvame muziejuje, Žeimių dvaro sodyboje (Jonavos r.). Stovyklos metu vyks nuolatinė gyvo muziejaus programa, skirta stovyklos svečiams ir vietos bendruomenei. Susitikimo laikas – liepos 25–28 d.

Daugiau informacijos ir pilną kino stovyklos programą rasite čia.