Transgenderiška Berlinalė 2010

Berlinalė švenčią 60-tą jubiliejų, o „Forumo“ programa – 40-tą, bet festivalyje yra ir dar viena sekcija, kurios apdovanojimo svarba vis auga. Teddy apdovanojimas (vok. Der queere filmpries der Berlinale) šiais metais įteikiamas 24-tą kartą. Konkurse pristatomi kino filmai LGBT temomis temomis. Šiais metais nemažas dėmesys buvo skirtas transeksualams, pamaniau būtų įdomu (jei ne kryptinga) užmesti akį į tris filmus šia tema.

Veselchaki

Veselchaki – pirmasis rusų komercinis filmas apie transeksualus. Žymioji Renata Litvinova ir Ingeborga Dapkūnaitė susimetė į krūvą su režisierium Feliks Mikhalov tam kad pastatytų filmą apie Maskvos drag queens Rosą, Lusyą, Gelyą, Larą ir Firą. Mikhailovą šiam žingsniui įkvėpė jo režisuotas drag queen teatro pasirodymas Maskvoje. Istorijos paremtos tikrais įvykiais ir šiek tiek pritaikytos filmui. Personažus į būrį suvedė skirtingos aplinkybės ir interviu su žurnalistais forma filmas atskleidžia jų asmenines istorijas,

Renata Litvinova ir Ingeborga Dapkūnaitė čia pasirodo tik keliose scenose, o visas filmas skirtas pačioms drag queens. Norint suprasti šį filmą reikia bent šį tą žinoti apie drag kultūrą. Filme „Veselchaki“ perspaustas „moteriškumas“ parodomas kaip svarbiausia drago dalis. Filosofė ir queer teoretikė Judith Butler savo queer performatyvumo teorijas remia dragu. Supaprastintai, Butler suvokia lytį kaip surepetuotą aktą, panašiai kaip scenarijų, kurį mes, kaip aktoriai, įtvirtiname vėl ir vėl atlikdami savo vaidmenis. Pagrindinių „Veselchaki“ veikėjų nevienija amžius, būdas, įpročiai ar svajonės, ji savo artumą atranda drage. Tiesa, dragina jie perspaustai ir neįtikinamai. Šalutinės scenarijaus linijos tai liūdnos istorijos iliustruojančios „normalaus gyvenimo“ ir drago sankirtą. Šios antrinės linijos taip ir nepavirsta vienu dariniu. Tačiau faktas, kad tai yra pirmas transeksulaus kino žanro filmas Rusijoje, gali įtvirtinti šį filmą kaip lokalų „Velvet Goldmine“ (rež. Todd Haynes). Veselchaki šiek tiek per ilgas ir ne toks geras kaip „Velvet Goldmine“, tačiau kūrinys atidavė užtarnautą pagarbą Rusijos transeksualams kine.

Dar viena meilės istorija

Jei Veselchaki buvo pirmasis Rusų filmas apie transgender, tai „Dar viena meilės istorija“ (rež. Kaushik Ganguly & Rituparno Ghosh) yra pirmasis tokio tipo bengališkas filmas. Tradiciniame Bengalijos teatre „Jatra“ matyti vyrus aliekančius moterų roles – nieko nuostabaus. Viena paskutiniųjų išlikusių androgeniško teatro žvaigždžių – Chapal Bhaduri. Filme pasakojama apie jauną gėjų režisierių nusprendusį pastatyti filmą apie scenos legendą ir iškvietusį 71-erių teatralą interviu. Jaunąjį režisierių filme suvaidino pats filmo režisierius Rituparno Ghosh, tai buvo pirmas jo vaidmuo. Ghosh būtų padaręs mums paslaugą jei būtų pasilikęs kitoje kameros pusėje: jo vaidyba pernelyg melodramatiška, o dialogai dar kartą dubliuoti studijoje. Šis filmas – tai Chapal Bhaduri gyvenimo istorijų ir šių laikų pasmerktos meilės dramos tarp Ghosh veikėjo ir vedusio vyro – mišinys. Gali būti, kad filmas būtų sėkmingas Indijos kino teatruose, tačiau europietiškoms festivalio auditorijoms jį buvo sunku jį suprasti.

Vilko burna

Dar vienas filmas kalbantis apie transgender – italų „Vilko burna“ – pastatytytas Pietro Marcello. Tai dokumentinis filmas apie ūsuotį macho sicilietį, kuris būtų privertęs 80-ųjų Tom Selleck degti pavydu. Mūsų macho yra vardu Enzo, 24 metus jis praleido kalėjime, jį ką tik išleido ir mes matome jį einantį Genujos gatvėmis. Kalėjime jis pamilo Mary, transgender asmenį, tapusį jo ilgalaikiu partneriu, dabar ji susijaudinusi laukia jo namuose.

Scenarijus gali pasirodyti paprastu, tačiau šis filmas parodo Genują iš naujos perspektyvos, transgender žvilgsniu. Tie kurie 2008 metų Kauno kino festivalyje matė Pietro Marcello filmą „Judėjimas linija“ atpažins režisieriaus stilių. Tai lėto tempo filmas, kuriame rodomi raminantys industriniai vaizdai ir traukiniai, nedaug kalbama. Tamsių Genujos gatvių vaizdai įmaišyti su archyvine medžiaga paverčia šį filmą poetišku.

http://www.youtube.com/watch?v=Je9oRJ2PyqU

Nuorodos

Judith Butler Wikipedia puslapis
Judith Butler „Gender trouble– feminism and the subversion of identity“ (ribota peržiūra)
Queer teorijos puslapis
Artūras Tereškinas „Queer teorija, queer žvilgsnis ir vyriškas kūnas: nuo Jean Geneto iki Derek Jarmano“

Vertė Viktorija Rusinaitė