Trijų ežerų slėnio indie rojus OFF

Šiemet Rugpjūčio 5-8 dienomis Lenkijos mieste Katowicuose vyksiantis OFF yra vienas iš įdomiausių kaimyninėje Europos dalyje rengiamų festivalių.

Pasirinkti jį iš didelės gausos festivalių festivaliukų gali nulemti 3 priežastys. Pirmiausiai – tai bilieto kaina, 3 dienų festivalio pasas kainuoja vos 99 zlotus, tiesa dabar jau 120, o vietoje mokėsite 140 zlotų.

Antra, už tai galėsite pamatyti garsius alternatyvios scenos veteranus, tokius kaip The Flaming Lips (USA), Dinosaur Jr. (USA) The Fall (UK) ar Tindersticks (UK); jau spėjusius nemažai nuveikti indie scenos mindytojus: Lali Puna (DE), The Horrors (UK), Mew (Dk), The Raveonettes (Dk) ar Art Brut (UK); taip pat naujas kylančias grupes: Toro Y Moy (USA), Memory Tapes (USA), No Age (USA), Dum Dum Girls (USA), Atlas Sound (USA), Bear In Heaven (USA), A Place to Bury Strangers (USA), The Very Best (Afrika), The Tallest Man On Earth (SE), Casiokids (No), paklausyti eksperimentinės muzikos Efterklang (Dk), Fennesz (AU), William Basinski (Be), Zs (USA), Ecstatic Sunshine (USA), Matmos (USA), The Psychic Paramount (USA), ZU (USA), Trans Am (USA), These Are Powers (USA); pašokti pagal vis dar madingo? dubstepo Darkstar (UK), Joker (UK), Digital Mystikz (UK) ritmus, ir galbūt atrasti ką nors įdomaus iš nemažo būrio lenkiškų grupių. Visą programa rasite čia.

Trečia, negąsdinantis atstumas nuo Lietuvos, apie 600 km, o tikslesnė festivalio vieta vien tik iš pavadinimo (Trijų ežerų slėnis) turėtų būti graži ir jauki. Norint apsigyventi palapinių miestelyje, reikės papildomai mokėti 16 zl.

Apie festivalį

OFF pakankamai naujas, besiformuojantis festivalis, vykstantis nuo 2006 m., neturintis gilių tradicijų, todėl ir šiemetinė renginio vieta perkelta iš prieš tai buvusios Słupna parke Myslowicuose į Katowicus. Organizatorius ir festivalio vedlys yra, turbūt žinomiausios alternatyviosios lenkų grupės Myslovitz lyderis, Artur Rojek. Kiekvienais metais OFF būna dedikuotas kam nors, šiemet – tai Frederikas Šopenas, todėl ketvirtoji festivalio diena bus užpildyta koncertais, kurių pagrindinė mintis „įkvėptas Šopeno“. Taip pat kaip ir daugelyje festivalių čia bus ir filmų, parodų bei dirbtuvių. Praeitais metais vykusieji OFF turėjo pagrindinę, miško ir eksperimentinę scenas, taip pat koncertai vykdavo miesto klubuose ir kavinėse ir netgi bažnyčioje, tikriausiai ir šiemet bus išlaikyta panaši koncepcija.

Apie atlikėjus

Kaip jau minėjau, festivalio atlikėjus galima suskirstyti grubiai į 5 grupes: įtakingus veteranus, žinomus indie scenos veikėjus, kylančius, eksperimentuojančius ir lenkų atlikėjus. Pastaruosius žinoma galima priskirti prie kitų keturių grupių, tačiau turbūt mažai kas Lietuvoj domisi Lenkijos indie scena, todėl apie juos šiame straipsnyje nebus kalbama. Subjektyviai parašysiu, ką noriu pamatyti, išgirsti ir kas man įdomu iš visos šios gausos grupių.

Taigi veteranai:

The Fall – jau 34 metus egzistuojanti grupė, turbūt teisingiausiai apibūdinta John Peel – „jie visąlaik skirtingi, jie visąlaik tokie pat“, tą patį galima pasakyti apie visus jų 28 studijinius albumus, ne išimtis ir paskutinis „Our Future Your Clutter“, suskamba beveik neatskiriamai juo jų pirmųjų, aštunto, devinto ar dešimto dešimtmečio albumų. The Fall – tai įnoringasis, ekstravagantiškas Mark E. Smith, per visą grupės egzistavimą pakeitęs 43 muzikantus ir gyvai išvysti tokią legendą – tikrai nemažas įvykis.

Dinosaur Jr. – trečią dešimtį gyvuojanti alternatyviojo roko grupė iš Amerikos, 90‘tais konkuravusi su Nirvana, bet likusi šiek tiek užtemdyta, su savo muzika nepraranda aktualumo ir dabar. Paskutinis albumas „Farm“ skamba tvirtai, sunkūs power akordai maišomi su melodingomis solo partijomis, senukai turi nemažiau energijos, nei geriausiais „You’re Living All Over Me“ „Bug“ ar „Green Mind“ laikais.

http://www.youtube.com/watch?v=Euod9yyI2C0

The Flaming Lips – dar vieni amerikiečiai, nemažai eksperimentuojantys su muzika, bet ta prasme, kur eksperimentas nenusivažiuoja per toli ir muzika nepabėga nuo melodijos, o dainos nepraranda standartinės struktūros. Tačiau pamačius 2007 m. juos Roskildėje, likau nelabai sužavėtas jų gyvu pasirodymu, gal dėl arogantiško vokalisto Wayne Coyne, kai jis dešimtūkstantinę minią išvadino „mother fuckers“, taip pat šou su klounais, kalėdų seniais, ateiviais ir kitom būtybėm nesudarė įspūdžio, bet galbūt kažkam tai patiks. Nelabai supratau ir jų paskutinio albumo Pink Floyd „Dark Side of the Moon“ interpretacijos.

Prie visa šito trūktų tik atsikūrusių Pavement, kuriuos nusinešė “Heineken Opener”, gaila.

Iš“ garsesnių“ indie grupių įdomiausi man yra vokiečiai Lali Puna. Vieni iš pirmųjų sujungę elektroninę ir indie muziką. Jau klasikiniu tapęs albumas „Faking The Books“ su tokio paties pavadinimo hitu, turbūt ne vieną dešimtį kartų sukosi muzikos mėgėjų grotuvuose. Paskutinis albumas „Our inventions“ išleistas po 5 metų tylos suskamba kaip „Faking The Books“ tęsinys, panašiai, tačiau jame pasigedau draivo, „hitinių“ dainų ir naujoviškumo.

Gąsdintojai The Horrors varo panašiai kaip Misfits sumaišyti su The Fall. Paskutinis jų darbas „Primary Colours“ trykšta energija, chaosu, skamba kaip kokių 80tųjų post-punk albumas. Senamadiškai groja ir The Horrors kraštiečiai anglai Art Brut, taip pat įtakoti The Fall. Jie melodingi, energingi ir nuoširdūs, labiausiai norėsiu išgirsti hitą „Emily Kane“.

Tikriausiai kažkas važiuos į OFF‘ą dėl indie pop muzikos, tokią pateiks danai Mew, jie man atrodo per saldūs.Tačiau žiūrint per youtube.com Mew live atlikimą, visai užsimaniau išgirsti ir pasišokti su jų dainom, nors namie neklausyčiau.

http://www.youtube.com/watch?v=P04WtVQFyo0

Apie The Ravonettes ir paskutinį jų albumą „In And Out Of Control“ rašė kolega. Gyvas pasirodymas tikriausiai skleis ramybės bangas, norėsis shoegaziškai nuleidus galvą siūbuoti linguoti.

Man labiausiai įdomios ir patrauklios festivaliuose būna naujokų scenos. OFF neatsilieka nuo muzikos progreso ir pasiūlo nemažai naujienų. Visų pirma norėsiu pamatyti pora chillwave atlikėjų, apie kuriuos ankščiau rašė ore.lt, tai yra Toro Y Moy ir Memory Tapes. Abi grupės gali nustebint, Toro y Moy klausant namuose nuteikia ir skamba gerai, tačiau gyvai tokios vieno žmogaus „grupės“ dažniausiai atrodo nuobodžiai. Memory Tapes, priešingai nei elektroniniuose įrašuose gyvuose pasirodymuose pasiima gitaras ir varo kaip tikri rokeriai, bus įdomu.

Noise rock sceną atstovaus trys amerikiečių grupės: No Age ir A Place to Bury Strangers, Dum Dum Girls. Dueto No Age muzikos formulė paprasta, keli akordai, būgnai ir vokalas, tačiau viskas sudėliota taip, kad žiauriai veža. Taip pat ankščiau matyti Roskildėje – tuo metu sukūrė puikią šėlsmo atmosferą. Paskutiniam albume „Losing Feeling“ EP vyrai daugiau eksperimentuoja, mažiau pankuoja. Tikiuos antrąkart nenuvils.

A Place To Bury Strangers muzika panaši į agresyvių legendinių Big Black, o vokalas į švelnų Jimo Reid iš The Jesus and Mary Chain. Taip pat ir jų dainos banguoja, besikeičiant aštriems fūzuotiems akordams bei lyriškam balsui. Vienas iš laukiamiausių pasirodymų.

Mergaitės Dum Dum Girls skleis garažinio noise pop garsus su 60tųjų dvasia. Losandželietės žadins atmintį, prisimenant saulėtus vėjavaikiškus vakarus prie jūros.

Atlas Sound – tai Bradford Cox solo projektas, jis taip pat yra ir Deerhunter vokalistas. Romantikos ir ramybės pasiilgusiems festivalininkams tikrai to duos. Jo muzika pilna nuoširdumo, psichodelikos, liūdesio, intymumo, bet kartu ir linksmumo, optimizmo. Panašiai ramins ir Bear In Heaven, tik su daugiau melancholijos ir postroko. Abu įvertinti “Pitchforke” kaip „best new music“ atlikėjai.

Ir tai tik dar nedidelė dalis festivalio dalyvių. Kitame straipsnyje apie eksperimentuojančias grupes, dubstepą, naujai patvirtintus atlikėjus atlikėjus ir kitas festivalio naujienas.

Pažink OFF 2010.off-festival.pl