Slemą apšildys „Anykščių šilelis“

„Į užsienį  dažnai atvykstu pranešti žinios, kad tokia kalbėjimo forma yra, atvykstu kaip revoliucionierius. Lietuva maloniai nustebino – ši šalis jau kuris laikas žino, kas yra slemas“, – prieš porą savaičių publiką Vilniuje sveikino JAV slemeris, poetas Saul Williams. Tiesiai iš jo rankų lapkričio 24 d. slem mikrofonas grįžta garsinti lietuvių tekstų.

Jau maždaug pusantrų metų Lietuvoje vykstančios slemo varžybos kiekvieną paskutinį mėnesio ketvirtadienį kalbėti kviečia visus, turinčius, ką pasakyti. Slemas – tai interaktyvi sakytinė poezija, išsinėrusi iš įprastos rašytinės  formos, atliekama (skaitoma) gyvai, skiriant daug dėmesio kalbėjimo raiškai ir palaikant ryšį su klausytojais. Kitaip nei tradicinė poezija, slemas daro poveikį ne skaitytojui ilgai skaitant ir interpretuojant eilėraščius, o klausytojui klausant sąmojingai, taikliai ir išraiškingai (kartais išgaunant papildomus nekalbinius garsus – švilpimą, baubimą, cakcėjimą ar pan.) atliekamą tekstą. Terminas „slem poezija” įsitvirtino išvertus angliškąjį „slam poetry”, tačiau pastarasis Amerikoje kartais yra keičiamas ir sinonimine fraze „spoken word”.
Azarto suteikianti varžybų forma  diktuoja kelias paprastas taisykles: kiekvienas poetas skaito po 3 ne ilgesnius kaip 5 min. trukmės savo kūrinius, papildoma scenografija pasirodymo metu draudžiama, nugalėtojus renka publika, o laimėtojui atitenka simbolinė pereinamoji taurė – 10 litų. Skaityti ir dalyvauti gali visi norintys.

Lapkričio 24 dieną 20 val. bare „BIX“ (Vilniuje) vyks jau šešioliktasis kasmėnesinis tradicinis slemo vakaras. Slemas, besidairantis ne tik į naujas poezijos formas, bet įkvėpimo ieškantis ir lietuvių literatūros šaknynuose, šį kartą apšildymui pakvietė poetus, kurie perskaitys jau mirusio Juozo Žlabio – Žengės nervuotą poemą „Anykščių šilelis“. Ją atliks  Benediktas Januševičius, Dainius Gintalas, Domas Raibys, Žygimantas Kudirka. Poema bus skaitoma kitaip, nei ją skaitė mūsų tėvai. Į klausimą “o kaip?” bus atsakyta renginio metu. O į klausimą, kas nėra poezija, atsakyta nebus apskritai, tačiau perskaičius poemą, tradiciškai vyks slemo varžybos.

Į nemokamą renginį kviečiami visi klausantys ir kalbantys žmonės. Norintieji sudalyvauti slem varžybose ir skaityti savo kūrybą kviečiami registruotis el. paštu aciukadrasote@gmail.com arba renginio vietoje.

Gruodžio 9 – 11 dienomis slemas viešės ir paimti į rankas mikrofoną kalbančiuosius kvies Švėkšnoje, Pasvalyje bei Palangoje.

Daugiau informacijos apie slem poeziją Lietuvoje: http://www.facebook.com/SlamPoetryLT