Nuo sutemų iki aušros. 20 LGBT laisvės metų Lietuvoje

Paroda “Nuo sutemų iki aušros” – pirmoji queer istorijai ir kultūrai skirta paroda Lietuvoje, kurioje atsispindi svarbiausi LGBT bendruomenės ir queer meno įvykiai nuo 1993 iki 2013 m. Parodoje susijungia vizualinės antropologijos ir vaizdų kultūros prieigos, o meno kūriniai funkcionuoja kaip nuorodos, per konkretų įvykį atskleidžiančios platesnį socialinį, politinį ir kultūrinį kontekstą. Svarbiausias parodos principas – derinti istorinį dokumentinį bloką (archyvinės nuotraukos, LGL žurnalų numeriai, dokumentai) ir vizualinę formą (fotografijos, tapyba, filmai, objektai, performansai).

Šalia archyvinės dalies, kurioje atsispindi Lietuvos queer bendruomenės organizacinė, leidybinė, pilietinė veikla, pristatoma šiuolaikinio meno paroda, atskleidžianti queer požiūrį į kūną, seksualumą, identitetą, gyvenimą kartu. Akcentuojami ne tik vieši pasiekimai, organizuota veikla ir aktyvizmas, bet ir privatūs gyvenimai, paraštinės patirtys.

Parodą lydės diskusijos, bus išleistas katalogas lietuvių ir anglų kalbomis. Parodos kuratorė – Laima Kreivytė, asistentė – Dalia Mikonytė. Architektė – Julija Reklaitė. Organizatorius – Lietuvos gėjų lyga (LGL). Paroda yra „Baltic Pride 2013“ kultūrinės programos dalis.

Iliustracija: Adomas Danusevičius, “Tapsmas mažuma”, 2012 m.

Paraleliniai renginiai:

Aušros Volungės fotografijų paroda Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejuje
Liepos 24 d., 17 val. – rugpjūčio 7 d., Pilies g. 40, Vilnius

Poezijos skaitymai su Eileen Myles “Lambda Award for Lesbian Fiction” premijos laimėtoja (2011)
Liepos 24 d., trečiadienį, 19 val. ŠMC skaitykloje

Virgilijaus Šontos fotografijų paroda Modernaus meno centre
Liepos 26 d., 16.30 val. – rugpjūčio 16 d., Literatų g. 8, Vilnius

Keisti žodžiai. Queer kūrybos skaitymai
Liepos 30 d., antradienį, 19 val. ŠMC skaitykloje

Liepos 23 d., antradienį, ŠMC skaitykloje

Queer Zine’ų mugė

13:00 – 18.00

Zine’ų išpardavimas!

Dalyviai:
Riotmade with love (Vokietija)
Heavy Mental (Vokietija)
mačo pikču (Lietuva)
Bitch Please Distro (Australija)
Fanzine La Raya (Ispanija)
cdric-moasa (Prancūzija)
Cheyenne NeckMonster (JAV)
Brav_a (Vokietija)
Joaquina Garrote Gash (Ispanija)
Krypau (Lietuva)
Dr Charlotte Cooper (JK)
TheQueek (JK)
Crush&Create (Švedija)
Nancy, a queer zine (JK)
Fanzine La Raya (Ispanija)

Ir daugiau!

15:00
Pokalbis:
Fanzine’ai Lietuvoje, Domas Kunčinas

XIX a. carinė Rusija uždraudė naudoti lietuvišką abėcėlę ir knygų spaudą beveik 40-čiai metų. Tokia situacija paskatino knygnešių atsiradimą. Knygos ir žurnalai buvo spausdinami svetur ir nelegaliai įvežami į Lietuvą. 2004 m. šis istorinis reiškinys įtrauktas į Unesco paveldo sąrašą

„Pasidaryk pats“ spauda buvo populiari ir sovietmečiu. Didžioji dalis tokios spaudos buvo apie politiką, bet taip pat dažnai buvo perspausdinami literatūros ir meno leidiniai.
1988-89 m. atsirado pirmieji modernūs fanzine‘ai, skirti mokslinei fantastikai ir muzikai. Leidiniai dažniausiai buvo gaminami kopijavimo aparatais, 20- 200 vnt. tiražu ir platinami paštu. Tai buvo vietinės fanzine‘ų scenos sprogimas.

Domas Kunčinas yra vienas iš fanzine‘ų „Decibelai Offensive“ ir „Kablys“ leidėjų, „pasidaryk pats“ muzikos ir kultūros kolektyvo „dr.Green“ narys ir įvairių renginių propaguotojas.  Šiuo metu jis yra pagrindinis interneto žurnalo Ore.lt (www.ore.lt)  redaktorius ir įvairių garsų rinkėjas aka Direktorius.

16:00
Dirbtuvės.
Queer/feministiniai zine‘ai

Šiose dirbtuvėse siūlome galimybę susipažinti su queer/feministiniais zine‘ais. Norime supažindinti jus su šių zine‘ų jo_jos istorijomis, žaismingai jas analizuoti ir paskatinti jus sukurti savo pačių zine‘ą. Ir jei jus domina zine‘ų formatai ir įrišimai, mes galime parodyti jums keletą triukų.

Mūsų dėmesio centre – Šiaurės Amerikos ir Vokietijos queer/feministiniai zine‘ai, taigi galime kartu su jumis aptarti Šiaurės Amerikos, Vokietijos ir Lietuvos (ar Baltijos šalių) zine‘ų panašumus bei skirtumus.

Dirbtuves veda:
Katrin yra „Zinefest Berlin“ organizacinės grupės narė (www.zinefestberlin.com) ir vadovauja queer/feministiniam interneto zine‘ui „Distro“:  www.heavymentaldistro.org

Maria šiuo metu gyvena Leipcige, Vokietijoje. Ji rašo zine‘ą pavadinimu „Momo“, turi blog‘ą (www.anothervisualdiary.wordpress.com) ir padeda organizuoti festivalį „queer:film:festival“.

Užsiregistruokite į dirbtuves: joana@gay.lt

liepos 25 d., ketvirtadienį, 17:30 val. ŠMC skaitykloje

Diskusija „Žmogaus paaukojimas kaip žmonijos progreso kaina“.

Diskusijoje dalyvausiantis Stuart Milk, LGBT teisių aktyvistas, politikas, vienas iš Harvey Milk fondo įkūrėjų iš Jungtinių Amerikos Valstijų kartu su diskusijos dalyviais aptars pilietinių LGBT teisių plėtrą ir galimas perspektyvas.Diskusiją moderuos dr. Rimvydas Baltaduonis.

Renginyje sveikinimo žodį tars Seimo narė prof. Marija Aušrinė Pavilionienė, projekto „Different people – same love“ dalyviai pristatys meninį pasirodymą. Po diskusijos visus norinčius ir galinčius pakviesime į kūrybines dirbtuves skirtas Baltic Pride eitynėms pasirengti, kurias ves Clare B Dimyon, kuriai Karalienės Elžbietos II ordinas buvo įteiktas už žmogaus teisių plėtra rytų ir vidurio Europoje.

Organizatoriai:

Tolerantiško jaunimo asociacija, Jungtinių Amerikos valstijų ambasada Lietuvoje, Visuomeninė Lietuvos gėjų ir lesbiečių svetainė GayLine.lt, VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“, Lentvario jaunimo centras, PRIDE Solidarity, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga, Lietuvos liberalus jaunimas.