“Galutinis tikslas” Amsterdame nominuotas geriausio studentiško filmo apdovanojimui

Ričardo Marcinkaus filmas „Galutinis tikslas“ šiuo metu vykstančiame reikšmingiausiame Europoje dokumentikos forume – Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje – buvo nominuotas geriausio studentiško filmo kategorijoje ir turi šansą tapti laimėtoju. Jo varžovais paskelbti  dar du filmai, kuriuos tarptautinė žiuri atrinko iš 15 programoje dalyvavusių kūrinių. Nugalėtojas paaiškės jau rytoj, lapkričio 29 dieną.

Nominantų paskelbimo ceremonijoje skambėjo ir R. Marcinkaus pavardė. Tarptautinė žiuri įvardino, kad dėl pagrindinio studentiškų filmų programos prizo varžysis trys filmai – lietuvių režisieriaus „Galutinis tikslas“, lenko Tomaszo Sliwinskio juosta „Our Curse“ ir vokiečių dueto Tuno Kaptano ir Felicitos Sonvillos darbas „Two at the Border“.

Šiuo metu Amsterdame viešintis R. Marcinkus sako, jog vien patekti į šį festivalį jam buvo didelis įvykis, o nominacija geriausio studentiško filmo apdovanojimui pranoko visus lūkesčius. Po keturių festivalyje surengtų „Galutinio tikslo“ seansų lietuvių autorius teigia sulaukęs tik teigiamų žiūrovų reakcijų.

„Festivalio publiką filmas ir sujaudino, ir prajuokino. Po peržiūrų jie daug klausinėjo, išsakė savo pastebėjimus – vyko gyvas ir prasmingas pašnekesys. Džiaugiuosi, kad kino kalba, kuria prabylu savo filme, suprantama visiems“, – įspūdžiais iš festivalio dalinosi R. Marcinkus.

„Galutinis tikslas“ – tai istorija apie sudėtingą herojaus Povilo kelionę per senelių namus ir gatves, kur jis įninka į narkotikus ir, rodos, pasiekia visišką dugną. Išsigelbėjimas pasiekiamas ranka, tačiau vyras neskuba priimti lemiamo sprendimo.

Skelbdamas tris nominantus, Hussainas Currimbhoy’us, žiuri pirmininkas, Šefildo dokumentinių filmų festivalio (Sheffield Doc/Fest) programos vadovas, pažymėjo, jog lietuvių režisieriaus filmo istorija yra universali. Anot jo, nesvarbu, kokioje šalyje gyveni, tokie herojai kaip Povilas visuomet yra šalia mūsų.

H. Currimbhoy’aus vadovaujamą tarptautinę žiuri šiais metais sudarė Peteris Latasteris, filmų kūrėjas, operatorius ir dėstytojas iš Olandijos, ir Mon Mon Myat, žurnalistė, Žmogaus teisių filmų festivalio (Human Rights Human Dignity International Film Festival) organizatorė.

Lapkričio 20 – gruodžio 1 dienomis vykstantis Amsterdamo dokumentinių filmų festivalis (International Documentary Film Festival, IDFA) laikomas vienu didžiausiu ir svarbiausių festivalių pasaulyje. Neretai jis pavadinamas dokumentikos Kanais.

Lietuvių žiūrovai „Galutinį tikslą“ galėjo pamatyti neseniai pasibaigusiame Europos šalių kino forume „Scanorama“.