Šokis atviroje erdvėje – „Contemporary“?

Dešimtasis Menų spaustuvės projekto „Atvira erdvė’13“ sezonas lapkričio 22, 23, 29 dienomis pristato naujausią premjerą, – trijų šiuolaikinio šokio atlikėjų bei aktorių Agnės Ramanauskaitės, Manto Stabačinsko ir Pauliaus Tamolės spektaklį „Contemporary?“.

Ar kada nors esate atsidūrę tokioje situacijoje: jau valandą sėdite teatre, priešais jus – šokėjai, neva bandantys atskleisti „prasmę“, o jūsų mintyse skamba vienintelis klausimas: kas čia vyksta?! Jei taip, spektaklis „Contemporary?“ – kaip tik jums. Tikriausiai pirmą kartą Lietuvos scenoje trys žinomi aktoriai ir šokėjai su ironija žvelgia į iki šiol nenagrinėtą šiuolaikinio šokio kūrimo temą. Iš ko susideda kontemporari spektaklis? Apie ką jame kalbama? Kokie daiktai yra reikalingi?

Jau ilgą laiką šiuolaikinis šokis reiškiasi Lietuvos scenos menų platformoje. Daugelis kūrėjų ir įvairių festivalių organizatorių teigia, jog ši teatro forma jau atrado savo žiūrovą. Tačiau, ar iš tiesų tarp kūrėjų ir publikos yra užsimezgęs abipusis dialogas? Ar žiūrovai supranta kūrėjus? Ar jiems reikia aiškinti? Atskleisdami savo kūrybos užkulisius šokėjai ne tik leis žiūrovams išvysti ir repeticiją, ir spektaklį, bet tuo pačiu metu sieks sukurti atvirą diskusiją.

Pradžioje A. Ramanauskaitė, M. Stabačinskas ir P. Tamolė buvo užsibrėžę tikslą atsakyti sau į klausimus: kas mums yra šokis, kodėl mes šokame? Besiruošdami repeticijoms jie peržvelgė visą Lietuvos šiuolaikinio šokio istoriją ir nusprendė, jog verta ne tik sugrąžinti jau sukurtus spektaklius, bet visų pirma – dekonstruoti patį kūrybos procesą. Svarbu ir tai, jog pagrindine medžiaga kūrybai šokėjai pasirinko asmeninę patirtį, sukauptą iš nemenko skaičiaus darbų su įvairiais lietuvių ir užsienio choreografais. Jie ne tik atkuria savo baigiamojo darbo choreografiją, bet ir cituoja šokio pasaulyje klišėmis tapusius judesius, posakius ir net aprangos detales.

Spektaklio kūrėjų trio sudaro buvę kursiokai, studijavę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje aktorių – šokėjų specialybę (vadovė – choreografė Aira Naginevičiūtė). A. Ramanauskaitė ir P. Tamolė dažnai pasirodo ne tik Lietuvos šokio, bet ir dramos teatro scenoje, vaidina Agniaus Jankevičiaus, Jono Vaitkaus, Oskaro Koršunovo ir kitų režisierių spektakliuose. M. Stabačinskas aktyviai dalyvauja šokio teatro „Aura“ veikloje bei daugelyje tarptautinių projektų kaip šokėjas ir choreografas. Bent vieno iš šių atlikėjų pasirodymas scenoje, šiuolaikinio šokio žiūrovams žada ne tik profesionalų, bet ir skoningo humoro kupiną pasirodymą.

Prie spektaklio „Contemporary?“ kūrimo prisijungė ir teatro kritikė Sigita Ivaškaitė, dalyvaujanti projekte „Choreografai vs. Kritikai“, skatinančiame šokio kūrėjų ir jų stebėtojų bendravimą ir bendradarbiavimą. Čia kritikai užima užsienyje įprastą, o Lietuvoje dar tik atrandamą šokio dramaturgo poziciją, tokiu būdu padėdami sklandžiam choreografų idėjų įgyvendinimui.

Menų spaustuvė lapkričio 22, 23 ir 29 d. 19 val. Juodojoje salėje pristato nelabai jaunų jaunųjų menininkų labai šiuolaikinio šokio (ne)labai spektaklį – „CONTEMPORARY?“

Idėjos autoriai, choreografai ir atlikėjai: Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas
Šviesų dailininkas: Povilas Laurinaitis