“Newman” ieškos naujojo žmogaus Druskininkuose

Vieninteliame Lietuvos mieste tą pačią dieną gali patirti snieguotą kalnų vėsą ir drėgną tropikų karštį. Ne daug ir tokių miestų, kurių centre įsikūręs paplūdimys prie ežero. Visa tai – šalies pietuose įsikūrusiame viename didžiausių kurortų Druskinininkuose. Žiūrint iš aukščiau – labiau miške nei mieste. Ne veltui vienam gyventojui čia tenka apie 2 ha miško, o gyventojų tankumas, palyginus su pajūrio kolega, daugiau nei dvigubai mažesnis. Erdvės truputį sumažės liepos 3-6 dienomis, kai Druskininkuose vyks šiuolaikinio meno ir muzikos susibūrimas “Newman”, kuriame dalyvaus kelios dešimtys Lietuvos ir užsienio menininkų. Užrašas “Čiurlioni, pasiilgau tavęs” viename apleistų miesto pastatų liudija, jog miestui trūksta kultūrinio judesio.

11655542_10153460323241108_1830503678_n

XVIII a. sūriuosius vandenis Druskininkuose gydymui ėmė naudoti vietos gydytojas P.Sūrutis. Jis šildydavo sūrų šaltinių vandenį ir, išpilstęs į mažus buteliukus, gydė juo ligonius. Manoma, kad gyvenvietės pavadinimas kilo nuo bendrinio žodžio druskininkas (užsiimantis su druska susijusia veikla), o 1794-aisiais čia buvo įkurtas pirmasis kurortas dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Jei ne dideli gaisrai, šiandien galėtume grožėtis puikiu kurortinių pastatų ir vasarnamių palikimu. Tiesa, viena kita vila išlikusi.

Daug kam dar neatrasti Nemuno pakrantėje įsikūrę Druskinininkai yra vos už kelių valandų kelio nuo didžiausių miestų. Deja, anksčiau per Baltarusiją važiavę traukiniai nebekursuoja, o miesto oro uostas dar tik laukia rekonstrukcijos, tačiau “Druskų” pušynus patogiai galima pasiekti automobiliu ar autobusu. Pastaruoju nemokamai gali vežtis ir dviratį, kuriam miesto infrastruktūra itin draugiška. Ar apsistosi vienoje sanatorijų, ar miesto kempinge su patogumais, viską pasieksi pėsčiomis per pusvalandį, o turėdamas dviratį, galėsi drąsiai sakyti “tuoj būsiu”.

Vis dar gyvas stereotipas, kad Druskinininkai – nuobodi senjorų iš kaimyninių šalių poilsio vieta, tačiau festivalio “Newman” metu miesto svečių demografinė padėtis pastebimai pasikeis, o apmiręs kultūrinis miesto gyvenimas ženkliai pagyvės.

Dieną galėsi pradėti lengvu šuoliu į vandenį Paplūdimio scenoje arba buvusioje vaikų meno mokykloje (V. Kudirkos g. 7), kur vyks “Newman” kuruojama paroda, o vėliau – lepinti sielą šiuolaikinio meno masažais legendiniame Druskininkų vasaros amfiteatre (Žalioji g. 40). Čia praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje skambėjo tuomet progresyvus Bassvim bigbytas, o po kelių dešimtmečių vyko ne mažiau novatoriški garsieji “Šokių maratonai”. Šią vasarą “Newman” užklos naują amfiteatro kultūrinį sluoksnį.

Pirmojo “naujojo žmogaus” simpoziumo-kompoziumo tema – žmogaus ir modernių technologijų susidūrimas, šiuolaikinių media priemonių įtaka. Apie tai buvo kalbėta šiemet Berlyno festivalyje „Transmediale“, o meninę „Newman“ dalį kuruos „Transmediale“ atstovas Robert Sakrowski. Joje tokie menininkai ir jų dariniai kaip Pussycrew, Claudia Mate, Mitch Posada, Laturbo Avedon, Ewa Papamargariti, Awk, Contstant Dullaart, Sebastian Schmieg ir kiti.

Muzikinė dalis taip pat “prie meno”: Dean Blunt, Jerry Paper, Lucrecia Dalt, Dan Bodan, TCF, Amnesia Scanner, James Pants, Micachu and the Shapes, Sturle Dagsland, Nguzunguzu, Murlo, Mamiko Motto, Without Letters, Paulius Kilbauskas, MC Mesijus X Münpauzn ir kiti.

Muzikine festivalio dalimi rūpinasi Jacques Gaspard Biberkopf aka JGB su komanda, o festivalio iniciatoriai – Berlyne jau 5 metus savo kultūrinėje erdvėje “Panke” besisukantys Erika “Vabaliukas” ir Justas “Liežuvis”, susiję su tokiais reiškiniais kaip pogrindiniai Vilniaus barai “Skaiteksas” ir “Lebardė” bei Despotin’ Fam.

Jei norėsi pailsėti nuo kultūrinio šurmulio, be jau minėtų “Sniego arenos” ir “Vandens parko”, gali perskristi Nemuną “One” nuotykių parke, plaukti garlaiviu į Liškiavos vienuolyną, pasivaikščioti po legendinį Raigardo slėnį ar neseniai rekonstruotą, buvusį maršalo J.Pilsudskio asmeninės masažistės saulės vonių, dabartinį K.Dineikos sveikatingumo parką. Ir, žinoma, paragauti mineralinio vandens vienoje kurorto biuvečių. Kultūringam vizitui papildyti netoli miesto verta aplankyti garsiąją Merkinės piramidę ir naująjį apžvalgos bokštą, sovietinių skulptūrų parką Grūte ar įspūdingą Čepkelių raistą apsuptą Dzūkijos kopų.

Besiruošiant į kurortą ir pakeliui į jį siūlome klausytis specialiai festivaliui kolegės Muk sudėlioto mikso.

whereintimeisnewman.com