Harajuku ir Akihabara mados

Kiekvieną kartą prabilus apie Japoniją aplanko skirtingos nuotaikos. Viena vertus tai kraštas, kurio turtinga istorija pagimdė iki šiol susidomėjimą keliančią samurajų kultūrą ir subtilų geišų viliojimo meną, be to, tai – kovos menų: aikido, sumo (ta sporto šaka į kurios aukšumas neskoningai juokaudamas taiko nutukęs kaimynas, išgirdęs komentarą, jog nederėtų nuolat vandenį keisti alumi) ir karatė tėvynė.

Kita – šiuolaikinė Japonija – keisčiausių išradimų, sausakimšų metro, pažangių robotų ir technologijų, iš dalies absurdiškų, bet savotiškai reikalingų smulkių prekių aparatų, fantastiškų animacinių filmų ir įdomiausių gatvės madų kraštas.

Nors ant Tokijo podiumų karaliauja sofistikuoti siluetai, Vakaruose ne itin populiarūs asimetriniai kirpimai, konceptualūs eksperimentai, tekstūrų ir spalvų chaosas bei tradicinių kimono naujoviškos interpretacijos, tačiau japoniškoji gatvės mada taip pat nusipelno atskiro dėmesio.

Takeshita street yra Tokijo septintoji aveniu, publika nuo Manheteno 7-osios, tiesa, gerokai skiriasi, tačiau pobūdis panašus. Įsikūrusi Harajuku kvartale (japoniškame Camden Town’e) ji tapo ne tik vietos madingųjų pagrindine apsipirkimo vieta, bet ir turistų traukos objektu. Čia veikiančių parduotuvių vitrinose mirga į Pantone katalogą, ko gero, dar neįtrauktų spalvų, niekur kitur pasaulyje neegzistuojančių audinių ir neregėtas formas įgavusio plastiko gaminių. Sunku suprasti, kur baigiasi Harajuku ir prasideda kičas, vis dėlto šis kvartalas nebūtų tuo, kuo yra be savo nuolatinių lankytojų, originalumu nusileidžiančių nebent genialaus tos pačios Japonijos sūnaus, anime stebukladario Miyazakio fantastiniams kūriniams, tiesa, pastarųjų neriboja realybė, tad gal ir šis palyginimas nevisai tikslus.

Harajuku merginos ir vaikinai drabužiams ir apskritai įvaizdžiui skiria ypatingą dėmesį. Retas lietuvis tiek laiko praleidžia ruošdamasis visą “šliūbinį” ansamblį, kiek eilinė Harajuku lolita – valandų savo šukuosenai. Ko gero, net Kauno priemiestyje Kavaii vaikinų vietiniai neužsipultų – toks spalvingas vaizdinys čia būtų palaikytas su realybe nieko bendro neturinčia raitelio ant balto arklio fantazija, o ir Ganguro laikinojoje sostinėje prigytų – šitą stilių propaguojančios japonės hiperbolizuoja 2000-ųjų grožio etaloną – mikrobangėje užsitrenkusios, kvepaluose raugintos, jau ir taip pernelyg trumpą sijoną su geriausia drauge pusiau pasidalinusios merginos stilių, tokį pažįstamą Kauno lankytojams (taip, ko gero tai – stereotipinis ir atgyvenęs pamąstymas rajono publikos tema, tačiau, sakykit, ką norit, stereotipai iš niekur neatsiranda).

Harajuku jaunimas atrodo tarsi nužengęs iš fantastinio filmo, vis dėlto yra žmonių stebuklingą ekranų realybę imituojančių dar tiksliau. Prasidėjęs JAV ir aktyvus visame pasaulyje, kosplėjininkų (cosplay) judėjimas Japonijoje rado antruosius namus. Galbūt to priežastis yra griežtos japonų dienotvarkės ir monotoniškos kasdienybės ribojama, tačiau iš prigimties be galo laki jų vaizduotė, juk pasakojimai apie iki išsekimo dirbančius ir laikrodžius sekundės tikslumu reguliuojančius japonus, nėra sukurti hipsteriškam jaunimui ar smilkaluose skendintiems bohemiečiams gąsdinti, japoniškoji realybė išties tokia. O galbūt, žmonėms gyvenant taip tankiai kritinė bet kokio judėjimo masė susiformuoja natūraliai. Kokios bebūtų priežastys, faktas, jog kosplėjus šioje šalyje karaliauja, išlieka. Geras to įrodymas – dar vienas spalvingas Akihabara rajonas. Šis, nors taip pat ryškus ir įdomus, nuo Harajuku skiriasi tuo, jog yra ideali vieta elektronikos ir kosplėjaus, technologijų ir animacijos sintezei įvykti. Čia įsikūrusiose „kambarinių kavinėse“ (maid cafe) ir anime restoranuose į vaikiškus žaislus ir filmukų herojus panašų maistą patiekia klasikinėmis tarnaitėmis, manga, žaidimų ar filmų veikėjomis persirengusios padavėjos, o didžiuliuose vien elektronikos prekėms skirtuose prekybos centruose prie įėjimų sveikinasi robotai. Nors kosplėjui šis rajonas draugiškas kasdien, tačiau sekmadienis yra būtent ta diena, kai gatves užplūsta persirengėliai. Spalvingi personažai čia tiesiog leidžia laiką ir mėgaujasi turistų dėmesiu. Jokia kita šalis negali pasigirti tokia kosplėjaus integracija į kasdienį gyvenimą. Ypač tuo pasigirti negali Lietuva – didžioji mūsų „kosplėjininkų“ dalis yra skaromis apsisiautę čigonai, nuo blynų riebaluotais žandais, arba vakarietiškos dvasios apsiuosčiusios ir uniformas netinkamu rėžimu išskalbusios policininkės ir medicinos seselės.

Vis dėlto padėtį Lietuvoje jau aštuntus metus iš eilės taiso “NowJapan” rengėjai. Šį rudenį Vilniuje ir vėl bus atiduota duoklė Otaku – populiariajai Japonijos kultūrai. Organizatoriai į programą įtraukė japonišką teatrą, paskaitas ir pranešimus, amatininkų dirbtuvėles ir animacinių filmų peržiūras vaikams, taip pat meno projektus: Shinji Tsuchimochi paroda “100 Views of Tokyo”, Harajuku menų alėja, haiku dirbtuves, japoniškąja Bjork tituluojamos ir jau ne pirmą kartą Lietuvoje pasirodančios Cuushe ir aus koncertą ir kt. Net ir automobilių (tiesa, japoniškų) mylėtojai turės kuo užsiimti: “VilniusSliders” klubas jau ne pirmą kartą organizuos radijo bangomis valdomų mažųjų mašinėlių ralį, taip pat bus galima stebėti vieną radijo bangomis valdomų automobilių drifto etapą bei JDM automobilių parodą.

Programa gausi, tačiau tikroji vyšnaitė ant torto – jau tradicija tapęs Cosplay konkursas. Šiemet, kaip ir pats festivalis, jis bus rengiamas aštuntą kartą.

Kad tai nėra tik šienelis programai užkamšyti, o greičiau – festivalio epicentras, akivaizdu atsivertus “nowJapan” FB paskyrą. Beveik visą vasarą planuojantys dalyvauti konkurse buvo kviečiami į Cosplay akademijos organizuojamas kūrybines dirbtuves ir paskaitas. Visko mokyta: pradedant kostiumo eskizavimu ir konstravimu, baigiant scenos judesiais ir garso takelio planavimu. Ruoštis tikrai yra dėl ko. Komisija šiemet surinkta rimta, o ir prizai tokie, dėl kurių verta pasistengti. Pasaulyje pripažintos Cosplay atstovės Calssara, Cosbabe ir Calypsen, kartu su lietuvių dizainere Jolanta Rimkute ir režisieriumi Vidu Bareikiu nuspręs, kam atiteks garbė atstovauti Lietuvą “Eurocosplay 2016” Londone, o ką išsiųsti pasigrožėti nuostabiaja Japonija.

Festivalis “NowJapan 2016” vyks Vilniuje, “Litexpo” parodų rūmuose rugsėjo 10-11 dienomis. Cuushe ir aus koncertas – kultūros bare Kablys rugsėjo 10d.

O dar vienas japoniškas, tačiau su festivaliu nesusijęs, renginys – psichodelinės muzikos kolektyvo Kikagaku Moyo koncertas Vilniuje rugsėjo 2 d.

Internete

nowjapan.lt

facebook.com/nowJapan

Foto: flickr.com/photos/tokyofashion