Drausti, negalima pasigailėti ar drausti negalima, pasigailėti? (1)

Pasirodo, Lietuvoje yra festivalių asociacija. Oho. Geras. Ir, pasirodo, kad jau senokai ji yra. Bet dabar ne apie tai. Yra daug klaidinančios informacijos, tad pabandysiu susisteminti, kas yra kas bei pateikti keletą prognozių.

Karbauskis kalba, kad nuo kitų metų renginiuose, kuriuose bus vaikų ir paauglių iki 20 metų, alkoholio nebus. Tai susiję su tuo, kad nuo kitų metų alkoholį galės įsigyti ir vartoti asmenys tik nuo 20 metų. Neabejoju, kad tai bus patvirtinta, tad nuo kitų metų 19-mečiai nebegali įsigyti sidro.

Čia yra esminė žinutė. Kas dabar bus ir kokie galimi scenarijai?

Alkoholis renginiuose lieka, bet renginiai tampa N-20. Renginiuose nebelieka alkoholio reklamos. Su open air renginiais kaip ir viskas aišku, bet kaip dabar viskas bus su klubiniais, areniniais ir visais kitais renginiais. Renginys yra ir koncertas, ir operetė, ir spektaklis, ir cirkas, ir Iron Maiden arenoje. Juk tai patenka į renginių kategoriją. Tad jei renginių vietose prekiaujama alko, kaip suprantu, visi šie renginiai tampa N-20. Tad jei atvažiuotų į Lietuvą King Krule ir grotų klube, didelė dalis jaunų fanų tiesiog negalėtų patekti į koncertą. Arba gali, bet tokiu atveju bare tik limonadai, vanduo ir čipsai. Šioje vietoje trūksta aiškumo ir tikrai neaišku, kaip viskas keisis. Visi studentiški festivaliai tampa alko-free arba prieinami tik trečiakursiams (čia toks grubus pjūvis).

Vasaros open air festivaliai įsiveda N-20 taisyklę. Iš festivalių dingsta jauna ir aktyvi publikos dalis. Organizatoriai tikrina visų patenkančių į festivalį dokumentus. Čia realiausias scenarijus, nes joks muzikos open air festivalis neatsisakys alkoholio.

Miestų šventėse ir visuose nemokamuose renginiuose bei įvykiuose dingsta alkoholinio alaus palapinės. Ir tada prasideda geriausi laikai nealkoholiniam alui. Tai geriausias scenarijus situacijoje. O “Švyturio” nealkoholinio alaus serija yra tikrai puiki, tad šiam segmentui prognozuoju puikią ateitį.

Festivaliai, kuriuose yra vaikų ir paauglių iki 20 metų, neprekiauja alkoholiu. Alkoholio vartojimas taip pat draudžiamas. Sustokime štai čia. Ką čia turima minty: VARTOJIMAS DRAUDŽIAMAS. Gerai, įsivaizduokime, kad vyksta open air renginys, miesto šventė, motokrosas, paplūdimio tinklinio turnyras, futbolas. Bet kas. Tarkim renginys nemokamas. Vadinasi visi, kurie atsineša savo skardinę alaus, patenka po įstatymų, draudžiančiu vartoti alkoholį viešoje vietoje. Kaip ir viskas aišku.

Visos kalbos apie alkoholio vaišinimą, nuomą, degustacijų palapines festivaliuose, festivalių pervadinimą į muges ar parodas ir kt. nesąmoningus dalykus yra tik smagūs ir kūrybingi plepesiai.

Kalbos apie alkoholio prekybos taškus šalia renginių yra niekinės. To nebus. O jei kalbame apie open air festivalius, tai galimybės atsirasti prekybos alkoholiu taškams šalia festivalio yra lygios nuliui. Dėl to, kad vietos savivalda neišduos licencijos tokioms prekybos vietoms, tad tokie prekybos taškai tiesiog būtų nelegalūs.

Kas gali būti toliau?

Manau, čia tik pradžia ir alkoholiui kaip reiškiniui bus dedamas vis didesnis ir didesnis apynasris. Blogiausia, kad su alkoholiu dabar priimti įstatymai turi labai mažą šansą ateityje būti pakeisti į įstatymus, kurie mažintų šį apynasrį. Nes tuomet į areną eis argumentai, kad kažkas nori girdyti tautą. Tad bet kas ateityje norėdamas grąžinti N-18 ribą alkoholiui, susidurs su nenugalima jėga. Pabandytų kas nors dabar iškelti klausimą dėl cigarečių reklamos apribojimo mažinimo, būtų suvalgytas ir gal net susigriautų karjerą… Tad jei dabartiniai siūlomi draudimai pasirodys sėkmingi, o aš net neabejoju, kad skaičiuose alkoholio vartojimas mažės, „problema“ skaičiuose bus sprendžiama „puikiai“ ir mes sulauksime dar didesnių ir drąsesnių siūlymų riboti alkoholio matomumą, žinomumą, vartojimą. Tad bandymų „grįžti į prieš kelis metus buvusią tvarką“ nebus, o jei ir bus, nepaeis niekaip.

Kai protinga pasaulio dalis kalba apie marihuanos legalizavimą, su kanabinoidais žudo vėžines ląsteles ir tiems visiems likusiems bando įrodyti, kad jie klysta, kiekvienoje Lietuvos parduotuvėje galima įsigyti cigarečių, nuo kurių realiai mirštama. Vat taip tiesiog imi ir numiršti dėl to, kad valstybė leidžia tai daryti ir iš to dar pasiima pinigų. Daaaaaug. Bet už marihuanos džefri dar ir į kalėjimą gali pasodinti… Ši šalis turi alkoholinių problemų. Niekas neneigia to. Dabartiniai siūlomi sprendimai alkoholio problemai spręsti stipriai palies tą auditoriją ir tą segmentą, kuri didelių problemų su alkoholiu neturi. O tie, kurie pašalpas ir algas prageria, turbūt tai darys ir toliau, nors galimybės įsigyti gerti bus siauresnės. Karbauskis ir ko. pasigriebė gerą „vaiko kortą“ ir su šia korta nauji įstatymai bus priimti. Iš vienos pusės proaktyviai viskas skamba – išauginsime naują žmonių kartą, kuri negers. Senoji alkoholikų karta jau nurašyta.

Richar Nixon yra pasakęs, kad jo sprendimai yra geriausi ir tai ką jis daro neturi būti kvestionuojama ar abejomama tuo. Nes jis yra Prezidentas. Ir tuo pačiu priduria, kad bėda tame, jog yra daug žmonių, kurie galvoja kitaip. Karbauskis įsitikinęs, kad jo ir ko. siūlomi sprendimai yra geriausi ir tinkamiausi šaliai. Būsiu vienas tų, kuris jo siūomais sprendimais ir politika netiki bei nepasitiki.

Kad jau paskaitei iki galo, priminsiu, kad šioje šalyje vis dar yra legalu įkaltinti naminius gyvūnus grandinėmis lauke. Ir laikyti visą visą gyvenimą. Kad lotų ir būtų signalizacija.

Vaidas Voronavičius yra open air festivalio “Devilstone” kūrybos vadovas