„siNbiozė: laboratorija + studija“ kviečia į paskaitas, diskusiją, dirbtuves bei laboratoriją

Tarptautinis renginys „siNbiozė: laboratorija + studija“ į susitikimą Vilniuje sukvies tarptautinio DIYbio tinklo narius ir pristatys atvirą programą su paskaitomis, diskusijomis, dirbtuvėmis bei laboratorija, vyksiančius sostinės projektų erdvėje „Sodų 4“ bei Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre.

„siNbiozė“ – tai bandymas realybėje įgyvendinti mokslinių ir meninių praktikų simbiozės galimybę siekiant kartu vystyti ir pristatyti idėjas, kvestionuoti esminės mokslinės informacijos vizualizavimo klausimą bei kalbėtis tokiomis temomis kaip genų inžinerija bei gyvybės programavimas.

Šis dviejų dalių renginys susideda iš laboratorijos „Self–repair“ (liet. savęs pagerinimas) su dvejomis dirbtuvėmis bei studijos, kurioje vyks nagrinėjamas temas liečiančios diskusijos ir paskaitos – rengiamų tarptautinio DIYbio tinklo narių susitikimo kontekste. „siNbiozė“ pasiūlys dirbti tikros mokslinės laboratorijos aplinkoje, taip pat laboratorijoje „namų sąlygomis“ bei persikelti į teorinį ir filosofinį lygmenis. Vyks diskusijos apie savęs pagerinimą, organizmų kūrimą ir redagavimą bei bioetiką ir biosaugumą – visi šie klausimai bus aptariami iš skirtingų perspektyvų.

Laboratorija „Self–repair.“ Sukurta ir įgyvendinta Mindaugo Gapševičiaus, bendradarbiaujant su Gaile Griciūte, Lina Rukevičiūte, Vilnius–Lithuania iGEM 2017 komanda bei Technariumu.

Neseni bandymai namie pasigaminti penicilino ar klonuoti savo paties kūną atvėrė naują eksperimentavimo kūnu lauką DIY (liet. „pasidaryk pats“) praktikose. Įdomu, jog panašūs eksperimentai fantastiniuose romanuose bei filmuose neretai siejami su dirbtiniu intelektu. Vienas iš žinomesnių savęs pagydymo natūraliomis sąlygomis atvejų – tai Leonido Rogozovo 1961–aisiais sau pačiam atlikta apendektomija ekspedicijos į Antarktidą metu. Kol žmonija svajoja apie keliones į kosmosą, dažnai užmirštame klausimą „O kas, jeigu…“ „O kas, jeigu aplink nėra kitų žmonių, kurių galėtume paprašyti pagalbos?“ „Kas, jeigu tam tikros srities eksperimentavimas yra draudžiamas įstatymų?“ Bei kiti panašūs klausimai, pavyzdžiui, „Kiek galima eksperimentuoti su savo kūnu“ arba „Kam priklauso mano kūno dalys kai jos yra atskiriamos nuo mano kūno?“

„Self–repair“ kalba apie netradicinius daugiausia su žmogaus kūnu susijusius atvejus, kuomet socialiai reikšmingi klausimai nėra iškeliami, arba turinčios veikti sistemos iš tiesų nefunkcionuoja. „Self–repair“ – tai galimybė identifikuoti trūkumus ir pasitaisyti save pačius. „Self–repair“ kalba apie eksperimentus, kurių visuomenė gali netoleruoti ar net laikyti juos neetiškais.

Šioje laboratorijoje veikia keletas sąveikaujančių elementų: žiūrovai, interaktyvi instaliacija „[ne]etiška“, laikina laboratorija, įrankių rinkinys „Kaip pasiruošiu klonuoti save patį“, garso kūrinys, kelios idėjos savęs pagerinimo tema, pasiūlymas iGEM konkursui „SynORI – skirtingų plazmidžių grupių palaikymo ir reguliavimo sistema“ bei dvi biolaboratorijos (dirbtuvės) – „Kerpių biohakas: atskleidžiant užmirštos karalystės paslaptis“ ir „Kaip mokslininkai panaudoja bakterijas savo norimai funkcijai atlikti?“

Studija „Gyvybės ateitis. Ar suprantame, ką kuriame?” Paskaitos ir diskusija, dalyviai: Ursula Damm, Gabrielius Jakutis, Mindaugas Gapševičius, Gediminas Drabavičius. Moderatorius: Kristupas Sabolius.

Sintetinės biologijos mokslininkai dažnai cituoja fizikos teoretiko Richard’o Feynman’o posakį „Ko negaliu sukurti, to nesuprantu“. Šiandien šios srities mokslo pasiekimai leidžia įvairiais tikslais atliekamą precedento neturinčio masto genetinių elementų bei sistemų sintezę. Pastaruoju metu tai sukėlė kritinių svarstymų, susijusių su žmogaus kūrybos vaidmeniu ir reikšme, bangą. Ar mes tikrai suprantame, ką mes kuriame? Ar mus tenkina dabartiniai gyvybės apibrėžimai? Kas prisiims atsakomybę apibrėžti žmonijos ateitį? Kokios yra gyvųjų ir negyvųjų organizmų ribos?

Kartu su šiuolaikinio gyvenimo iššūkiais mokslininkai susiduria su nuolatiniu poreikiu persvarstyti gyvybės kūrimo, išradimo, inžinerijos sąvokas – ir jie tai daro kartu su humanitarinių, socialinių mokslų bei meno profesionalais. Ši diskusija sukuria galimybę kolektyviai mąstyti apie sintetinę biologiją bei gyvybės mokslus, neišvengiamai susiduriant su tokiomis esminėmis temomis kaip atsakomybė, saugumas, žmonijos ateitis.

Programa

Penktadienis, 2017 m. rugsėjo 29 d.

• 12:00 Biolaboratorija „Kerpių biohakas: atskleidžiant užmirštos karalystės paslaptis“ su Technariumu. Projektų erdvė „Sodų 4“, Sodų g. 4, Vilnius (registracija į dirbtuves el. paštu o-o@o-o.lt).

• 17:00 Studija „Gyvybės ateitis. Ar suprantame, ką kuriame?“. Paskaitos ir diskusija, dalyviai: Ursula Damm, Gabrielius Jakutis, Mindaugas Gapševičius, Gediminas Drabavičius. Moderatorius: Kristupas Sabolius. VU Gyvybės mokslų centras, R102 aud., Saulėtekio Al. 7, Vilnius.

Šeštadienis, 2017 m. rugsėjo 30 d.

• 12:00 Biolaboratorija „Kaip mokslininkai panaudoja bakterijas savo norimai funkcijai atlikti?“ su Vilnius–Lithuania iGEM 2017 komanda. VU Gyvybės mokslų centras, R322 lab., Saulėtekio Al. 7, Vilnius (registracija į dirbtuves el. paštu vu.igem@gmail.com).

• 17:00 DIYbio tinklo susitikimas. Projektų erdvė „Sodų 4“, Sodų g. 4, Vilnius.

• 19:00 „Self–repair“ laboratorijos finisažas. Mindaugo Gapševičiaus bendradarbiavimo su Lina Rukevičiūte, Gaile Griciūte, Vilnius–Lithuania iGEM 2017 komanda bei Technariumu projektas. Projektų erdvė „Sodų 4“, Sodų g. 4, Vilnius.

„Self–repair“ laboratorija įsikurs ir bus atvira projektų erdvėje „Sodų 4“, Sodų g. 4, Vilnius, 2017 m. rugsėjo 27–30 d. 15–19 val.

Visi renginiai vyks anglų kalba.

Plačiau apie kiekvieną renginį http://www.howto-things.com/Vilnius_meeting_2017

Renginį organizuoja Institutio media bendradarbiaudama su Vilnius–Lithuania iGEM 2017 komanda, Technariumu, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru bei Kauno technologijos universiteto Tarptautiniu semiotikos institutu.