Šiuolaikinis Londono džiazas dviejų dienų festivalyje Vilniuje

Vienos skambiausių pažinčių su Londono džiazo muzikos scena įvyks vasario 28 – 29 dienomis, Vilniuje, klube „Tamsta“.

Išgirsti, ko klausomasi madinguose Londono džiazo klubuose ir kokios pasaulinės džiazo muzikos tendencijos gimsta būtent šio miesto scenoje melomanus kvies pirmą kartą vyksiantis „Tamsta Jazz Weekend“.

„Šiandieninė Londono džiazo scena – išskirtinis reiškinys. Maža Pietų Londono bendruomenė per paskutinius tris – keturis metus pradėjo savotišką atgimimo judėjimą. Džiazo bendruomenė čia sparčiai plečiasi, su elektronika bei urban skambesiu susimaišiusio džiazo prieš eidamas į klubus klauso ir dvidešimtmetis jaunimas, o pati džiazo muzika jau kurį laiką atsiranda populiariosios muzikos topuose“, – pasakoja vienas iš renginio sumanytojų, būgnininkas Marijus Aleksa.

Ne vienerius metus Londone praleidęs muzikos kūrėjas ir atlikėjas M. Aleksa linksniuojamas ne tik kaip vienas ryškiausių mūsų šalies, bet apskritai – Europos būgnininkų. Su įtakingais Anglijos muzikos vardais grojęs ir įrašinėjęs muzikantas nusprendė dalelę šios scenos parsivežti ir pristatyti vilniečiams.

„Paskutinėmis vasario dienomis Tamstoje vyks keturi koncertai, meistriškumo kursai, taip pat svečiai iš Jungtinės Karalystės dalinsis savo inspiracijomis grodami DJ selekcijas. Su visais muzikantais esu vienaip ar kitaip susijęs – kartu grojome, įrašinėjome“, – sako atlikėjas.

Pasak jo, toks stiprus džiazo komunos jausmas Londone ir padėjo scenai iškilti ten, kur ji yra dabar: „Gyvenau Londone, mačiau kaip viskas prasidėjo. Kokie dešimt entuziastingų žmonių, veikdami kartu, užkūrė visą šį veiksmą. Londono džiazo bumas sprogo, nes yra stipri, vieni kitus palaikanti bendruomenė. Labai panašūs dalykai vyksta ir Jungtinėse Valstijose.“

Londoną Vilniuje vasario 28 d., penktadienį kurs džiazo pianisto Ashley Henry trio. Su įrašų kompanija „Sony“ sutartį pasirašęs atlikėjas , šiais metais nominuotas „Worldwide Awards“ apdovanojimuose už geriausią 2019 metų džiazo muzikos albumą. Prie albumo įrašų prisidėjo ir pats M. Aleksa, kurio projektas „MAPS“ taps antrąja „Tamsta Jazz Weekend“ vakaro grupe.

Lietuvių atlikėjų kompanija pasirodys kartu su iš Londono atvyksiančiu perkusistu JAB – Junior Alli – Balogun. JAB – perkusistas ir muzikos kūrėjas, prodiuseris, grojęs su tokiais vardais kaip Floating Points, Theo Parish. Marijus su Junior kartu grodavo Londono džiazo klubuose ir įvairiuose džiazo projektuose, turuose, kaip sesijiniai muzikantai. “Užkulisiuose aptarinėdavome džiazo ir šokių, minimalistinės elektroninės muzikos apjungimo galimybes, o 2018 metais abu realizavome tas mintis savo soliniuose leidiniuose – JAB EP ‘Directions’, o aš su savo EP ‘Maps’.” – prisimena Marijus. Beje Junior’o kūrinys ‘Directions’ yra nominuotas „Worldwide Awards“ geriausio metų kūrinio nominacijoje. O vasario 29 dieną visi kartu gyvai sugros ir JAB EP “Directions”, ir pirmąjį Marijaus solinį albumą „MAPS”, skambėjusį ir „BBC 1“ radijo eteryje.

Šeštadienį klausytojų dėmesį pritrauks multi – instrumentalisto ir kompozitoriaus Rick Leon James trio. Atlikėjų sąrašas, su kuriais bendradarbiavo šis bosinės gitaros profesionalas – stulbinantis: Amy Winehouse, Tinie Tempah, Labirinth, Estelle, Chaka Khan, Alesha Dixon, Kano, Jessie J, Keziah Jones… Daugiausiai tai urban muzikos atlikėjai – kas atsispindi ir pačio Rick kūryboje – jazz, urban, trap mišiniai. Kamaal Williams bosistas Rick L. James vasario 29 – osios vakarą „Tamstoje“ pristatys savo solo projektą.

Antroji vakaro žvaigždė – kolektyvas „Native Dancer“. Kiekvienas grupės narys atskirai vysto sėkmingas solines karjeras bei rašo muziką ir prodiusuoja, kartu įrašinėja ir koncertuoja su tokiais vardais, kaip Lianne La Havas, The Cinematic Orchestra, Jordan Rakei, Mathew Herbert, Fatime ir kiti. Kartu jie atlieka pop, soulo, electro-funk, roko ir džiazo elementų kupiną muziką.

„Tikimės, kad tai – tik maža „Tamstos“ džiazo festivalio pradžia. Panašia muzikantų komuna buvome prieš Marijui išvažiuojant į Londoną, tad dabar – tiesiog tęsiam anksčiau pradėtus darbus. Šis mini festivalis – vienas jų“, – džiaugiasi klubo meno vadovas, muzikantas Aurimas Rimeikis.

Džiazui kopiant net į populiariosios muzikos festivalių (pavyzdžiui Anglijos festivalio „Glastonbury“) scenas, renginio organizatoriai tikisi pasaulinėmis tendencijomis įkvėpti ir vietinę Lietuvos džiazo bendruomenę.

„Lietuvoje turim gero jaunimo, kurie kuria įdomiai ir įvairiai. Džiugu, kad lietuviškas jaunas džiazas atranda savo veidą. Beje šis festivalis ne tik apie atlikėjus, bet ir apie klausytoją. Remdamiesi Londono pavyzdžiu norime pritraukti jauną auditoriją klausyti džiazo ir Lietuvoje, kuris šiais laikais nebeskamba kaip akademinė muzika, pritraukianti tik vyresnio amžiaus publiką, o kaip tik – diktuojanti naujas tendencijas. Auginti ne tik muzikantus, bet ir klausytojus – vienas iš festivalio tikslų“, – sako Marijus.

Išgirsti, kuo kvėpuoja šiandienos Londono džiazo scena savo mieste bei sudalyvauti muzikiniuose meistriškumo kursuose vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami vasario 28 – 29 dienomis klube „Tamsta“ (A. Strazdelio g. 1).