Vilniuje duris atveria “Swallow” – nauja šiuolaikinio meno erdvė

Šių metų rugpjūčio 6 d., 19 val. Vilniuje duris atveria „Swallow“ – nauja šiuolaikiniam menui skirta erdvė, orientuota į originalių meninių ir kuratorinių projektų vadybą, įgyvendinimą bei eksponavimą, meno edukaciją ir sklaidą bei jauno Lietuvos ir Baltijos šalių meno pristatymą užsienyje. Parodų erdvė lankytojams pasiūlys įvairias šiuolaikinio meno parodų ir renginių programas, koncertų, paskaitų bei diskusijų ciklus ir menu grįstą edukacijinį turinį tiek fizinėje, tiek virtualioje erdvėse.

Pirmojoje Swallow parodoje „Palydos“ atspindimas santykis su miestu neįprastu pereinamuoju laikotarpiu, kai dėl besikeičiančio socialinio ir gamtinio klimato pasaulis tampa vis nestabilesnis ir sunkiau atpažįstamas, o šiandien taip pat yra krečiamas, regis, nenugalimo viruso plitimo. Norint suvokti šį santykį mums kaip niekad reikalingi nauji pasakojimai, leidžiantys šį pasaulį išvysti naujai. Tai byloja netylančios spėlionės apie tai, kaip atrodys mūsų ateitis, o pastarųjų įvairovę ir piešiamus scenarijus vienija tik bendras sutarimas, kad ji atrodys visai kitaip, nei iki šiol atrodė praeitis. Juk po to, kas įvyko, niekas negali likti, kaip buvę.

Naujosios parodų erdvės kuratoriai pakvietė intymų santykį su Vilniumi turinčius ir iš skirtingų meninių bei socialinių perspektyvų jį matančius menininkus sukurti naujų kūrinių šiam laikui, atsispiriant nuo Stanislavo Bohušo Seinstaševičiaus 1917 m. nutapyto paveikslo „Vilniaus vaikai (Badas Vilniuje)“. Parodoje bus eksponuojami nauji Gabrielės Adomaitytės, Viltės Bražiūnaitės ir Tomo Sinkevičiaus, Martino Ebnerio, Agnės Jokšės, Onos Juciūtės, Lauros Kaminskaitės bei Nicholo Matrangos darbai.

Nors paveikslas „Vilniaus vaikai“ kalba apie Vilnių Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje, daugiau nei po šimto metų jame vaizduojamų personažų akyse galima įžvelgti mums pažįstamą nežinomybę bei nerimą dėl ateities. Panašiai kaip ir šiandien, tuo metu, kai paveikslas buvo tapomas, Vilniaus miestas ir jo visuomenė sparčiai keitėsi bei turėjo prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų bei taisyklių, o šiuos pokyčius nulėmė įvykiai, kurių niekas negalėjo nei numatyti, nei suvaldyti. Kaip tada, taip ir dabar meno kūriniai buvo ir tebėra reikalingi ne tik kaip laisvalaikio pramoga, tačiau ir kaip būdas suvokti bei atrasti savo vietą šiame nuolat kintančiame pasaulyje.

Tad „Palydos“, kaip ir kitos šioje erdvėje pristatysimos parodos, renginiai bei meno kūriniai, neišvengiamai taps komentarais apie tai, kas šiuolaikiniame mene yra „šiuolaikiško“, koks pasaulis yra „šiandien“, kaip jį suvokti ir kokį santykį su juo galime turėti.

Į tai nurodo ir naujosios meno erdvės pavadinimas „Swallow“. Tai – alegorija, kurios reikšmė kinta atsižvelgiant į kontekstą ir situaciją. Į lietuvių kalbą verstinas kaip „kregždė“ arba „ryti“, šis daugiaprasmis angliškas pavadinimas, viena vertus, nurodo į Lietuvoje gyvenantį, bet per metus pusę pasaulio apkeliauti spėjantį paukštį, o kita vertus – į rijimo, vartojimo veiksmą, kuriuo kuo toliau, tuo labiau grįstas mūsų pagrindinis egzistavimo pasaulyje būdas. Taip Swallow apibūdina šiandien ore tvyrantį jausmą, kad begalinio greičio persmelktas pasaulis tapo ankštas net ir žmonėms, kurie jame gyvena, o vis didėjanti vartojimo kultūra klimato kaitos pavidalu žada praryti mus pačius.

Projektų erdvės Swallow atidaryme Vitebsko g. 23, naujajame kultūros komplekse „SODAS 2123“ laukiami visi besidomintys ar tik ką tik susidomėję šiandien kuriamu menu. Apžiūrėjus parodą lankytojus kviesime vakarą pratęsti su muzika ir šokiais tame pačiame pastate įsikūrusioje muzikos bei renginių erdvėje „Empty Brain Resort“.

Vakaro programa:

  • 18:00 ekskursija po parodą lietuvių, anglų ir rusų kalbomis
  • 19:00 atidarymas
  • 20:00 Empty Brain Resort organizuojamo teatralizuoto muzikinio performanso, „Kaukai ir kauksmai“, pradžia. EBR kiemelis. Atlikėjai: Benas Šarka, Liudas Mockūnas, Juozas Milašius, Domantas Razmus
  • 22:00 pokalbiai ir šokiai Etame pačiame pastate įsikūrusioje muzikos bei renginių erdvėje „Empty Brain Resort“ su DJ Exotip ir DJ Yoolia

Parodoje dalyvauja:
Gabrielė Adomaitytė, Viltė Bražiūnaitė ir Tomas Sinkevičius, Martin Ebner, Agnė Jokšė, Ona Juciūtė, Laura Kaminskaitė bei Nicholas Matranga.

Parodos kuratoriai:
Edgaras Gerasimovičius, Audrius Pocius, Vaida Stepanovaitė

Grafinis dizainas:
Vytautas Volbekas

Kalbos redaktorė/vertėja:
Aleksandra Bondarev

Projektą iš dallies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjai:
UAB „Rėmelis“, Valdas Studio

Partneriai:
Starship magazine, echogonewrong.com, artnews.lt, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.

Padėkos:
Menininkų dienos centras „Autarkia”, Nick Bastis, Justė Beniušytė, Aleksandra Bondarev, Vytautas Budziejus, Jokūbas Čižikas, Cedric Frize, Danutė Gambickaitė, Kipras Garla, Gailė Griciūtė, Ričardas Gerasimovičius, Antanas Gerlikas, Edvinas Grinkevičius, Adam Harrison, Eglė Juocevičiūtė, Petras Išora ir Ona Lozuraitytė, Monika Kalinauskaitė, Kauno menininkų namai, Valentinas Klimašauskas, Agnė Kuprytė, Matas Labašauskas, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Ignas Meilūnas, Pilypas Misiukevičius, Beatričė Mockevičiūtė, Greta Milevičiūtė, Ariane Müller, Robertas Narkus,  João Laia, Thomas Plantenga, Matthew Post, Valdas Pukevičius,Andrius ir Mykolas Sinkevičiai, Greta Slivskytė, Antanas Stanislauskas, Aistė Marija Stankevičiūtė, žurnalui “Starship”, Rūta Stepanovaitė, Emilija Škarnulytė, Andrius Šoblinskas, Gintautas Trimakas, Rokas Vaičiulis, Kotryna Žukauskaitė.

Naudojama paveikslo reprodukcija: 
Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius, „Vilniaus vaikai (Badas Vilniuje)“ / „Priemiesčio vaikai“. Drobė, aliejus. 210 x 205 cm, 1917 m. Lietuvos dailės muziejus