Nidoje sezoną baigiantis Vasaros knygynas žada sugrįžti kitąmet

Su atostogų sezono pabaiga savo veiklą šiemet baigia ir Vasaros knygynas Nidoje. Po kelerių metų pertraukos šį birželį Neringoje vėl atsirado vieta, kur įsigyti knygų. Paskutinė projekto diena šį sezoną – rugsėjo 5 d. Žadama, kad Vasaros knygynas Nidoje, „Jūratės“ viešbučio verandoje priešais marias, veiks ir kitą vasarą.

„Sezonas buvo sėkmingas. Poilsiautojai ir Neringos gyventojai parodė, kad jiems tikrai reikalingas knygynas, kuriame siūlomos kruopščiai atrinktos knygos. Džiugina, kad per vasarą buvo perkamos ne tik literatūros naujienos – dėmesio netrūko ir poezijos, filosofijos lentynoms“, – pasakoja Vasaros knygyno sumanytojas Dovydas Kiauleikis.

Nors knygyną inicijavo leidykla „Kitos knygos“, Nidoje buvo galima įsigyti daugumos Lietuvos leidėjų išleistų knygų. Vilniaus knygynas „Eureka!“ atrinko grožinės ir negrožinės literatūros knygų anglų kalba, kurios užpildė visą lentyną ir Nidoje buvo labai populiarios.

Vasarą Nidoje buvo gausiai perkami per pastaruosius metus išleisti kritikų gerai įvertintų rašytojų romanai – Kim’o Leine „Amžinybės fjordo pranašai“, Fernando Pessoa „Nerimo knyga“. „Atostogos yra tas laikas, kai galima pasivyti praleistus dalykus. Taip ir knygyne nuolat girdėdavome šūksnius „O, girdėjau apie šitą!“ – sako D. Kiauleikis.

Perkamiausia vasaros knyga Nidoje – „Neringa. Architektūros gidas“ (leidykla „Lapas“). „Vos tik diena apsiniaukusi – iškart padaugėja perkančių Neringos gidą. Jei jau neišeidavo mėgautis saule pajūryje, poilsiautojai tyrinėdavo unikalaus krašto architektūrą“, – sako D. Kiauleikis. Kaip ir galima tikėtis, į knygyną daugiausia pirkėjų ateidavo lietui lyjant.

„Didžiausias malonumas buvo kasdien susidurti su labai intelektualiais, smalsiais, knygas išmanančiais skaitytojais. Čia galima pajusti visos Lietuvos pulsą. Pasikalbėti apie knygas ateina žmonės iš Biržų, Alytaus, Skuodo. Dažnas pasiguodžia, kad nebėra tikrų knygynų, kur dirbtų literatūrą išmanantys žmonės, o knygos neskęstų kanceliarijos ir dovaninių niekučių jūroje.“

Visą vasarą Nidos knygyne vyko susitikimai su autoriais. Naujus savo romanus pristatė rašytojos Jurga Tumasonytė ir Rugilė Audelienė, lankėsi poetai Aušra Kaziliūnaitė, Žygimantas Kudirka, Dainius Dirgėla.

Vasaros knygyne dėmesio sulaukė ir renginiai sudėtingomis temomis. Istorikas Tomas Vaiseta pasakojo apie psichiatriją sovietmečiu (knyga „Vasarnamis“), politologas Linas Kojala – apie JAV politiką (knyga „Baltieji rūmai ir Lietuva“), dizaino istorikė Karolina Jakaitė – apie lietuvių dizainą Šaltojo karo metu.

„Kūrėme tokį knygyną, kokio trūko mums patiems Lietuvoje. Labai smagu, kad ši vieta pasirodė reikalinga ir Neringos vietiniams, ir poilsiautojams, ir leidykloms. Nebelieka kitos išeities kaip tik būtinai atidaryti Vasaros knygyną Nidoje ir kitą vasarą. Tiek daug poilsiautojų sakė, kad pagaliau nebereikės vežtis atostogoms krūvos knygų, bus galima vietoje išsirinkti“, – sako D. Kiauleikis.

Populiariausios 2020 m. vasaros knygos Nidoje:

„Neringa. Architekrūros gidas“. Sudarytojai Marija Drėmaitė, Martynas Mankus, Viltė Migonytė-Petrulienė, Vasilijus Safronovas, leidykla „Lapas“

John Berger „Kaip menas moko matyti“, leidykla „Kitos knygos“

David Walliams „Blogiausi pasaulio mokytojai“, leidykla „Kitos knygos“

Michel Houellebecq „Serotoninas“, leidykla „Kitos knygos“

Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, leidykla „Balto“

Kim Leine „Amžinybės fjordo pranašai“, leidykla „Kitos knygos“

Andy Warhol „Andy Warholo filosofija (nuo A iki B ir atgal)“, leidykla „Kitos knygos“

Lucia Berlin „Namų tvarkytojos vadovas“, leidykla „Kitos knygos“

Peter Wohlleben „Paslaptingas medžių gyvenimas“, leidykla „Kitos knygos“

Fernando Pessoa „Nerimo knyga“, leidykla „Odilė“