Paskelbti festivalio „sumirimas / Didelis pasaulis!“ vaizdo archyvai

Prieš 25 metus, artėjant Kalėdoms, Kaune įvyko pirmasis revoliucinis šiuolaikinės muzikos festivalis „sumirimas“ (kitaip – „Didelis pasaulis!“). Festivalyje dalyvavo dauguma to meto Lietuvos šiuolaikinės muzikos grupių arba atlikėjų.

Kaip „šiuolaikinę“ festivalio rengėjas Ramūnas Jaras suprato iš tiesų „post post modernistinę“ muziką, tad savo naujumu festivalis kėlė sąmyšį tarp žurnalistų ir kritikų, kai kurios jame grojusios grupės susilaukdavo net patyčių. Scenoje būdavo atliekami veiksmai, aštriai prieštaraujantys vis dar sovietiniam 1996 metų meno sampratai. Tačiau renginys buvo patrauklus jo mėgėjams, po pirmo festivalio nakties publika replikavo, kad nenori skirstytis.

Festivalio rengėjas nebuvo nusiteikęs komerciškai, tad į kiekvieną festivalio dieną sutalpindavo po keliolika grupių, dėl ko koncertai baigdavosi paryčiais. R. Jaras teigia rengęs festivalį daugiausiai iš savo kišenės, vedamas idealistinio tikslo suteikti sceną Lietuvos šiuolaikiniam menui.

Po kelių metų festivalyje atsirado performansui, šiuolaikinei poezijai, neoklasikinei muzikai skirtų segmentų. Įspūdingiausias šių segmentų kūrinys buvo Arnold Schoenberg’o „Pierrot lunaire“, op. 21, atliktas Skaidros Jančaitės su kameriniu orkestru.

Išlikusi festivalio vaizdo medžiaga nėra idealios kokybės, užfiksuota naudojant daugiausiai VHS technologiją, nesitikint, kad ateityje filmuotą medžiagą bus galima skelbti internete. Ne visi festivalio dalyviai pateko į kadrą ir ne visa filmuota medžiaga yra išlikusi, tačiau paskelbta apie 60 valandų festivalio vaizdų ir garso. Rengėjas kviečia mėgėjus siųsti filmuotą išlikusią festivalio medžiagą, kad ir ji būtų paskelbta.

Festivalyje dažnai dalyvavo legendinė grupė „Ir visa tai, kas yra gražu, yra gražu“ su atlikėju Baru. Festivalyje taip pat dalyvavo šios grupės ir atlikėjai, po kelių metų tapę ir plačiai žinomais kompozitoriais bei atlikėjais: „Skylė“, Donis, Gintas Kraptavičius, N. N. N., Mečislovas Litvinskis, Naj, Akala, Šarūnas Karalius, broliai Bazarai („Sotūs Kauno muzikai“), Gailė Griciūtė, Marius Salynas, „Assasid“, GYS, „Betoniniai triušiai“, Vaida Tamoševičiūtė, „Rumunija“, „Žuwys“, Tautvydas Bajerkevičius, „Tigro batai“ (buvę „Tigro metai“), Benas Šarka, „King Sleep“, „Sol et Luna“, „Šaliką palikau“, Antanas Jasenka, Algis Gelažius, „Saulė“, „Vartai“, Giedrius Zinkus, „Damoi plius pristato“, „Empty“, „Sosudduara“, „7b Orchestra“, „Drigentai“, „Ženklo grupė“, Nils Ille, Iveta Lagzdinia, „Svara“, Anelita Tumosaitė, „Liogė ir McKaras“, „Girnų giesmės“, „Anapilis feat. ikA-e“,  „eter.h“, Arturas Bumšteinas, Gintas Gascevičius, Ramūnas Peršonis ir kiti. Savo poeziją skaitė Ramūnas Averincovas, Eglė Bazoraitė, Darius Damalakis, Darius Jurevičius, Vitalija Averincova, Daiva Čepauskaitė, Irma Dūdėnienė.
Daugiau informacijos apie festivalį rasite jaras.lt/sumirimas