Į Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė grįžta „Pokalbiai NE apie teatrą“

Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui sugrįžus į savo erdves po rekonstrukcijos, į LNDT fojė sugrįžta ir auditorijos pamėgti „Pokalbiai NE apie teatrą“. Šiemet juos moderuos LRT žurnalistė, užsienio naujienų redaktorė, dokumentinių filmų kūrėja Ieva Balsiūnaitė. Į pirmą susitikimą teatras kviečia jau lapkričio 7 d., pirmadienį, 18 val., vėliau pokalbiai vyks tokiu pačiu metu kiekvieną pirmą mėnesio pirmadienį.

2016 m. prasidėjęs, o vėliau dėl rekonstrukcijos nutrūkęs pokalbių ciklas vykdavo vieną kartą per mėnesį. Šias atviras diskusijas teatre moderavo kino režisierius Karolis Kaupinis, filosofas Kristupas Sabolius ir publicistas Donatas Puslys. „Pokalbiai NE apie teatrą“, kaip nurodo ir pats ciklo pavadinimas, kviesdavo susirinkusius diskutuoti temomis, kurios peržengia teatro ribas bei kelia klausimus ir problemas, kurios mūsų visuomenei aktualios čia ir dabar.

Pusantros valandos trunkančiuose susitikimuose pasirinktą temą įvairiais pjūviais nagrinėdavo pokalbių moderatorius su keliais kviestiniais pašnekovais, tačiau visuomet buvo siekiama sukurti atvirą ir draugišką erdvę kiekvienam įsijungti į pokalbį, dalintis mintimis ir susidurti su skirtingais požiūrio taškais. „Tikimės, kad norinčių patirti agoros dvasią netrūks ir šį sezoną“, – sako šio ciklo kuratorė Agnė Pulokaitė.

„Tarsi siurrealu atrodo tai, kad vos prieš porą metų ginčijomės dėl smėlio paplūdimio sostinės Lukiškių aikštėje. Pasaulis, kuriame gyvename jau kurį laiką, kuria vis naujus kasdienybės diskursus. Man, dirbant užsienio naujienų redaktore, atrodo, kad jie kartais keičiasi greičiau nei spėjame juos pasivyti – Covid-19 pandemija, karas Ukrainoje, krizė Lietuvos-Baltarusijos pasienyje, riaušės, išbandymai emocinei sveikatai, po biurokratijos kojomis krentantys medžiai. Dabar norisi akimirkai sustoti, pažvelgti į mus pačius ir mums rūpimus klausimus lėčiau, niekur neskubant. Pastarieji metai parodė, kokia svarbi yra bendrystė, gebėjimas išgirsti. Tikiu, kad būtent čia visi galime pasisemti stiprybės tiek kaip individai, tiek kaip visuomenė, kuriai rūpi. Mano akimis, „Pokalbiai NE apie teatrą“ būtent ir yra erdvė tam“, – sako trečiojo sezono pokalbių moderatorė I. Balsiūnaitė.

Pirmojo pokalbio lapkričio 7 d. tema – „Minkštasis karo ginklas – ką daryti su rusišku menu ir kultūra?“. Šiame pokalbyje bus klausiama, kaip istoriniai įvykiai, tokie kaip karas, keičia kultūrą ir mūsų santykį su ja. Kokios naujos ribos yra brėžiamos? Ar yra temų, apie kurias kalbėti negalima? Ir galų gale, ką dabar daryti su rusiška kultūra ir menu? Pokalbyje dalyvaus dr. Natalija Arlauskaitė, VU TSPMI profesorė, tyrinėjanti kiną, sovietmetį, feminizmą ir kt. bei dr. Inga Vidugirytė-Pakerienė, VU Filologijos fakulteto Lyginamųjų literatūros studijų mokslinių tyrimų grupės vadovė, buvusi Lietuvos kultūros atašė Rusijoje.

Advento laikotarpiu gruodžio 5 d. teatras kvies kalbėtis apie empatiją ir ar pradėjus jausti realias finansines karo pasekmes esame pasiryžę ir toliau mokėti tokią pačią paramos kainą vis dar niokojamai Ukrainai. Pokalbyje „Ar empatija turi galiojimo laiką?“ klausime, ar empatija gali išlikti besąlygiška ir kaip Europai bandant išgyventi artėjančią žiemą neprarasti solidarumo? Kaip bėgant laikui nepamiršti, kad karas vyksta mūsų pašonėje? Ar yra koks priešnuodis? Ar mes, lietuviai, šiuo klausimu esame tvirtesni nei gyvenantys Vakarų Europoje?

„Kaip ir anksčiau, pokalbiuose lankytojus kviesime dalyvauti tik gyvai ir jų tiesiogiai netransliuosime, nes už pačias temas ir galimybę dalintis mintimis bei išgirsti kompetentingą įdomių pašnekovų nuomonę ne mažiau svarbu yra gyvas ryšys ir tarpusavio bendrystė, kuri karo fone, man regis, tik dar labiau sustiprėjo. Vis dėlto, prisimenant ankstesniųjų pokalbių populiarumą bei dažnai mus pasiekdavusius prašymus išgirsti jau įvykusias diskusijas, nusprendėme daryti jų garso įrašus, kurie iki kito susitikimo bus įdėti į tinklalaidžių klausymo platformas“, – sako pokalbių ciklo kuratorė Agnė Pulokaitė.

*

Ieva Balsiūnaitė yra LRT žurnalistė, užsienio naujienų redaktorė, dokumentinių filmų kūrėja. Šiuo metu Ieva dirba su dokumentiniu filmu, kuris per meksikietiškų telenovelių fenomeną nagrinėja mus pačius, didžiaisiais pokyčių metais paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Ankstesnis jos dokumentinis filmas žvelgė į PAR gyvenančią litvakų bendruomenę. Dažniausiai Ievos darbų dėmesio centre atsiduria su žmogaus teisėmis susijusios temos, migracija, pastaruoju metu Ieva daug dėmesio skiria karui Ukrainoje. Ieva yra žmogaus teisių magistrė, mokėsi Paryžiaus Sciences Po, Niujorko universitetuose.