D. Liškevičiaus performansas Ukrainai palaikyti „Ten yra VERSMĖ?“

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) tęsia pavasarį pradėtą Ukrainai palaikyti skirtų renginių ciklą ir lapkričio 22 d. kviečia į ketvirtą renginį – Dainiaus Liškevičiaus performansą „Ten yra VERSMĖ?“. Renginys nemokamas, vyks LNDT fojė. Šis performansas specialiai sukurtas Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė esančiai Stanislovo Kuzmos skulptūrai „Versmė“.

Performansas „Ten yra VERSMĖ?“ yra tarsi Dainiaus Liškevičiaus instaliacijos „O kas, jeigu? / Situacija / Paralelės“, prieš mėnesį eksponuotos prie Vilniaus rotušės, kai ant laiptų atsirado ant stogo apsivertęs „Citroën“ automobilis, tęsinys. Ši instaliacija sulaukė įvairių visuomenės reakcijų: vieni manė, kad įvyko nelaimė, kiti fotografavosi prie instaliacijos.

Šįkart menininkas susitelkia į karą Ukrainoje. Nežinia, sako jis, ar egzistuoja paraleliniai pasauliai ir kas juose vyksta, bet mūsų sąmonė tikrai kuria paraleles… O kas, jeigu tai, kas dedasi Ukrainoje, jau vyktų ir pas mus? Neatmetama, kad tai gali ir įvykti? O gal mes jau kovojame su Rusija Trečiąjį pasaulinį karą?

„Sutikau dalyvauti LNDT renginių cikle, nes jis yra skirtas palaikyti Ukrainą kare prieš agresorę Rusiją. Manau yra labai svarbu apie tai kalbėti viešai. Menininkai savo kūryba gali ir turi pareikšti, ką jie galvoja apie šiuos įvykius. Performansas „Ten yra VERSMĖ?“ yra kaip įspėjimas ar priminimas, skirtas ne vien tiems, kurie bando ignoruoti dabartį (kaip savisaugą?) arba tiesiog prarado atmintį, kas jau istoriškai buvo nutikę pas mus anksčiau. Viskas kartojasi, ir niekas nežino, ar tai, kas vyksta dabar, rytoj nevirs tuo, kas mus baugina šiandien“, – sako Dainius Liškevičius.

Dainius Liškevičius yra vienas aktyviausių Lietuvos „lūžio kartos“ menininkų, ženkliai prisidėjusių prie dailės raiškos atsinaujinimo po Nepriklausomybės atkūrimo. Savo kūryboje jis tolygiai plėtoja instaliacijos, fotografijos, performanso ir kitas sritis, toliau trindamas žanrų ribas ir ieškodamas naujų formų šiuolaikiniame mene. Liškevičiaus kūrybai būdingas socialinis angažuotumas, kontekstualumas, ironija, visuomenės kritika. Reaguodamas į konkrečios vietos topografiją jis tiria žmonių elgsenas ir patirtis, identiteto ir kultūros vertybes, viešų ir privačių erdvių, kolektyvinės ir asmeninės atminties susidūrimą. 2015 metais Dainius Liškevičius atstovavo Lietuvai 56-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, kurioje pristatė projektą „Muziejus“. Projektas „Labyrinthus“ 2014–2015 m. rodytas Šiuolaikinio meno centre, 2018 m. išleistas knygos pavidalu. 2011 m. buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi; 2019 m. – LRT prizu „Metų vizija“ už Petro Cvirkos skvero paminklo renovacijos projektą „ABC / Paminklo kinetinė transformacija“; 2021 m. menininkui suteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

LNDT Renginių Ukrainai palaikyti cikle jau buvo pristatytas Oskaro Koršunovo dokumentinio spektaklio „Liudijimai“ eskizas, Elžbietos Latėnaitės rengtas performansas „ritUAlas“, Birutės Mar organizuotas menininkų vakaras „Liepsnos geltonos ir mėlynos“.