Lietuviško folk metal gūsis – Ūkanose albumas „Šiaurum Vėjum”

Balandžio 29 d., šeštadienį, sostinės klube Kablys sunkiosios muzikos grupė „Ūkanose” pristatys ilgai brandintą albumą „Šiaurum vėjum”. Jame įamžintos 9 dainos, kurias klausytojai iki šiol galėjo išgirsti tik grupės koncertuose. Albumo pristatymas žada veržlią ir karštą lietuviško metalo šventę – kartu scenoje pasirodys grupės „Juodvarnis”, „Phrenetix”, „ORB” bei „Gyvata”.

Nors folkloro melodijomis ir dvasia alsuojantis sunkusis rokas turi daugybę gerbėjų pasaulyje, taip pat ir mūsų šalyje, šio stiliaus kolektyvus Lietuvoje galėtume lengvai suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. „Ūkanose” šiuo metu yra bene ryškiausi ir aktyviausi folk metal puoselėtojai. Trečiąjį savo studijinį darbą „Šiaurum vėjum” grupė kūrė, įrašinėjo ir gludino daugiau nei trejis metus, albumo kūriniuose skamba ir atšiaurios karingos dainos, ir senųjų tradicijų gelmės, ir smagios salyklinių nuotykių istorijos.

„Šiaurum vėjum“ pradžioje vadinome vieną albumo dainų, kurioje apdainuojamas pomirtinis kario sielos virsmas į šiaurės vėją, – sako grupės gitaristas Linas Petrauskas. – Mūsų mitologijoje Šiaurys yra svarbių pokyčių, naujienų pranašas, atšiaurus, nenuspėjamas, tvirtas ir nenugalimas. Jis taip pat suprantamas kaip aukštesnės jėgos, likimo pavidalas, lydintis kiekvieną iš mūsų per gyvenimo iššūkius ir nežinomybę. Taip pat ir mirusių karių vedlys į Anapus. Galiausiai šis vaizdinys ir tapo tituliniu albumo motyvu.”

Albumą kūrė 6 grupės muzikantai, suteikdami kūriniams ir jų visumai pakankamai skirtingų atspalvių. Dainose „1236” (Saulės mūšis), „Iš prūsų žemės” ryški istorinė-epinė karo tematika, tuo tarpu „Ten už marių” arba „Leliumoj” įtraukia archaiškais sutartinių bei apeiginių tradicijų sąskambiais. Albumo pabaiga tūlam klausytojui pakels ūpą linksmybių ir šėlsmo kupinu užstalės folkloru „Apynėlis”, „Samagonas” bei „Plėšikėliai”.

„Įrašinėjome nelengvu metu, per pandemiją, po to sekė karas Ukrainoje, kurio slogias nuotaikas ir dabar išgyvename, – prisimena atlikėjai. – Albumas gavosi įvairus, jame yra ir rimtų dainų apie karą, gyvenimo kaitą, bet taip pat ir linksmų gabalų, leidžiančių trumpam pamiršti negandas ir pašėlti.”

Kalbant apie šiuolaikines folkloro apraiškas, svarbu tai, kad „Ūkanose” ne tik seka senosiomis tradicijomis, bet kartu įlieja savo kūrybą, tiek roko aranžuotėmis, tiek kūrinių tekstais. “Norime priminti apie mūsų tautinį palikimą, turtingą tradicijomis ir folkloru. Tuo pačiu neturime pamiršti, kad folkloras savo esme yra gyvas ir kintantis, kuriamas mūsų pačių ir priklausantis mums visiems. Tikimės, kad klausytojai supras koks jis įvairiapusis,” – teigia autoriai.

Ir priduria – „Svarbiausia, kad muzika kalbėtų žmonėms ir paliestų jų širdis, suteiktų klausymo malonumą, o iš koncerto žmonės išeitų pasisėmę pačių stipriausių, geriausių jausmų.”

Galutiniam albumo pavidalui grupė pasistengė suteikti įspūdingą apipavidalinimą, kiekviena daina pateikta atskiru pasakojimu, savitai ir gausiai iliustruota dailininkės piešiniais. „Šiaurum vėjum“ išleistas ryškiai mėlynos spalvos vinilo plokštelėje, ribotu 200 vnt. tiražu. Pristatymo dieną taip pat pasirodys kompaktinė plokštelė su solidžia knygele, bei įvairi atributika grupės gerbėjams.

Albumas išleistas baltiškos muzikos leidykloje „Dangus“, bendradarbiaujant su Lenkijos leidykla „Art of the Night Productions“. Jį galite išgirsti visose populiariausiose interneto muzikos platformose, įsigyti grupės ir leidėjų „Bandcamp“ paskyrose, o plokšteles rasite parduotuvėje „Ragainė“ Vilniuje (Skapo g.3), bei pristatymo koncerte.—–

Albumo pristatymo koncertas – balandžio 29 d., 18.00 val., klube Kablys, Vilnius

Albumas leidykloje Dangus: https://dangus-pro.bandcamp.com/album/iaurum-v-jum

Albumas Ūkanose Bandcamp: https://ukanose.bandcamp.com/album/iaurum-v-jum

Albumas Spotify: https://open.spotify.com/album/6XLkLWpBGa5M7KSPuvqjIu