Spekuliatyvioji fantastika ir poezija Valerie Tee Lee ir Emmos Bang parodoje „Žodynas laukiniams liežuviams“

Galerija „Atletika“ (Vitebsko g. 21, Vilnius) maloniai kviečia į Valerie Tee Lee ir Emmos Bang parodos „Žodynas laukiniams liežuviams“ („Glossary for the Wild Tongues“) atidarymą, įvyksiantį 2023 m. birželio 29 d. 19 val. Atidarymo metu vyks performansas. Paroda veiks iki liepos 29 d. Paskutinę liepos savaitę kaip parodos dalis bus pristatytas spausdintas leidinys.

Parodoje „Žodynas laukiniams liežuviams“ pirmąsyk pristatoma Valerie Tee Lee ir Emmos Bang kaip menininkių dueto kūryba po to, kai 2021 m. jiedvi susipažino Lietuvoje, dalyvaudamos 9-ojoje „Rupert“ alternatyvios edukacijos rezidencijos programoje. Nuo to laiko užsimezgė užburiantis kūrėjų tarpusavio dialogas ir pynėsi daugiasluoksnė minčių sampyna. Drauge Valerie Tee Lee ir Emma Bang išvystė ir sukūrė siuvimo, gaminimo ir (per)rašymo procesą kaip alternatyvų (įkūnytų) žinių kūrimo bei feministinės pedagogikos mokymosi (ar veikiau atsimokymo) būdą.

Parodoje menininkės įdėmiai klausosi, leisdamos žodžiams nutekėti, įsiskverbti ir persirašyti, kartu lopydamos ribas ir su jomis žaisdamos. Šioje transformatyvioje kelionėje per rūgščius ir aštrius Medūzos, Katlos ir Masako liežuvius susipina spekuliatyvioji fantastika ir poezija. Pasitelkdamos meninę raišką, autorės stengiasi perrašyti pačią žodyno esmę, užfiksuodamos transformuojančią į monstriškumą pasineriančių moterų figūrų prigimtį.

Jau parodos atidarymo performanso renginyje menininkės pakvies susipažinti su jų kuriamo „Žodyno laukiniams liežuviams“ turiniu, skaitydamos savo kūrybos tekstų ištraukas ir kviesdamos įsitraukti į plevenančių šviesų, kvapų ir dilgėlių arbatos skonio aplinką.

Parodą užbaigs paskutinę liepos mėnesio savaitę galerijoje „Atletika“ pristatomas parodą lydintis leidinys su menininkių kurtais tekstais, poezija bei eskizais.

Valerie Tee Lee (g. 1995 m., KR/BE) – menininkė, dirbanti performanso meno, tekstų ir bendruomeninių (globos) praktikų srityse. Įkvėpta feministinės pedagogikos, savo tyrimais grįstoje performanso ir instaliacijos praktikoje ji tyrinėja situacinį ir įkūnytą žinių kūrimą, stiprindama subalternatyvius balsus bei nutylėtus naratyvus. V. T. Lee yra dalyvavusi keliose rezidencijose ir surengusi parodas įvairiose meno institucijose, įskaitant „Rupert“ (LT), „Podium“ (NO), „M4 gastatelier“ (NL), „P////AKT“ (NL) ir „Sim“ (IS). Bakalauro laipsnį „Gerrit Rietveld Academie“ (Amsterdamas) įgijusi menininkė šiuo metu gyvena Briuselyje.

Emma Bang (g. 1989 m., DK/UK) – danų kilmės menininkė, dirbanti su rankomis dažytais audiniais, naratyvine poezija ir minkštomis skulptūromis. Jos kūriniai susiję su kasdienybės poetika ir skirtumų tarp savęs bei kito kvestionavimu per lėtą išjautimą ir gilų įsiklausymą, siekiant susigrąžinti įkūnytą žinojimą. 2019 m. E. Bang baigė vaizduojamojo meno magistrantūros studijas Londono karališkajame meno koledže, o šiuo metu dalyvauja dvejų metų trukmės „Fabrikken for Kunst and Design“ studijų programoje. Menininkės darbai buvo pristatyti tokiose galerijose ir meno institucijose kaip „Rupert“ (LT), „Podium“ (NO), „Lewisham Art House“ (UK), „Galeri Golsa“ (NO), „Galleri Tom Christoffersen“ (DK), „Robert Burt Gallery“ (UK) ir daugelyje kitų.

Parodos atidarymas ir performansas 2023 m. birželio 29 d. 19 val.

Performansas vyks anglų kalba. Įėjimas nemokamas, be registracijos.

Paroda veikia 2023 m. birželio 30 – liepos 29 d. trečiadieniais – penktadieniais 16–19 val., šeštadieniais 13–17 val.

Adresas: Galerija „Atletika“, Vitebsko g. 21, Vilnius.

Parodos dizainas: Monika Janulevičiūtė

Vertėja: Alexandra Bondarev

Parodą organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Parodą finansuoja Danijos menų fondas.