LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje – dviejų vasaros parodų uždarymo renginiai

Rugsėjo 18–24 d. yra paskutinė išskirtinio lankytojų dėmesio sulaukusių parodų „Dalinai užpelkinta institucija“ ir „6 arai priežiūros. Kolektyviniai sodai“ savaitė.

Paroda „Dalinai užpelkinta institucija“ – tai vienų žymiausių pasaulyje Lietuvos šiuolaikinių menininkų Nomedos ir Gedimino Urbonų ligi šiol išsamiausias meno, grįsto bendradarbiavimu ir meno bei mokslo sąveika, pristatymas Lietuvoje. Parodoje eksponuojami tiek plačiai pasaulyje žinomi reikšmingiausi šių menininkų projektai, tiek naujausi dueto kūriniai. Vienas jų paremtas kompleksiniu pelkių ekosistemos tyrimu. Pelkė, įrengta nacionalinę dailę reprezentuojančios galerijos vidiniame kieme, skatina kritišką meno ir mokslo, miesto ir gamtos, viešųjų institucijų ir visuomenės ekosistemų dialogą. Naujas parodą papildantis kūrinys – eksperimentinio garso instaliacija „Ateitybės sala“, iš Juodkrantės, Pamario galerijos prieigų, perkeltas į NDG lauko erdvę.

Uždarymo savaitę parodą lydės speciali kūrybinių dirbtuvių bei ekskursijų programa

Rugsėjo 21 d., ketvirtadienį, 17–19 val. vyks ekskursija po parodą su Aplinkos apsaugos agentūros ir Gamtos tyrimų centro specialistais, o 18–19 val. – paskutinės parodos lankytojus itin sudominusios nendrių popieriaus dirbtuvės su Natalija Grom. Rugsėjo 22 d., penktadienį, 16–17 val. – ekskursija su biologu prof. Remigijumi Daubaru, kuris papasakos apie pelkės augalų bendruomenes NDG vidiniame kieme; tą pačią dieną 17–19 val. lankytojų laukia išskirtinė ekskursija su parodos kuratoriumi, Art Hub Copenhagen direktoriumi Larsu Bangu Larsenu bei kitais parodos bendradarbiais: architektais Jonu Žukausku ir Jurga Daubaraite, biologe Danguole Švėgždiene.

Savaitės uždarymo renginius vainikuos rugsėjo 24 d., sekmadienį, 15–16.30 val. vyksianti ekskursija su menininkais Nomeda ir Gediminu Urbonais bei dirbtinio intelekto mokslininku Jonu Kubiliumi.

Parodos kuratorius – Larsas Bangas Larsenas; architektai: Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas; dizaineris – NODE Berlin Oslo; koordinatoriai: Giedrius Gulbinas, Mindaugas Reklaitis, Aušra Trakšelytė; parodos bendradarbiai: Remigijus Daubaras, Antanas Gerlikas, Natalia Grom, Laima Kristina Kazlauskienė, Jonas Kubilius, Giedrius Pilkis, Gailė Pranckūnaitė, Indrė Umbrasaitė, Gabrielė Urbonaitė ir MIT Climate Visions.

Iki rugsėjo 24 d. Nacionalinėje dailės galerijoje taip pat veikia paroda „6 arai priežiūros. Kolektyviniai sodai“. Kuratoriai Goda Aksamitauskaitė ir Matas Šiupšinskas siūlo į sodų sklypelius pažvelgti kaip į alternatyvią prieštarų erdvę, kur idilė pynėsi su juodu darbu, finansinėmis ir statybinėmis machinacijomis, tarpo pomidorai ir intrigos, skleidėsi ir dužo asmeninės utopijos, vystėsi kultūros elito ir disidentų pašnekesiai. Per dešimtmečius kolektyviniai sodai virto reiškiniu, stipriai įaugusiu į mūsų visuomenės sąmonę. Santykį su šia keista, tarytum tarpine vieta reflektuoja parodos autoriai iš įvairių laukų: dailininkai, šiuolaikiniai menininkai, architektai, fotografai, televizijos laidų kūrėjai bei rašytojai.

Parodos uždarymo proga NDG kviečia pasivaikščioti po vieną Vilniaus sodų bendriją, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir filmų peržiūrose. Specialiai parodai sukūręs naują darbą Vsevolod Kovalevskij paaugliams ir jaunimui parengė kūrybines dirbtuves „Estetinių tendencijų radiniai: asambliažai ir tvarumas“, kuriose siūlo apmąstyti medžiagų pernaudojimo pokytį – anksčiau kilęs iš nepritekliaus ar stygiaus, šiandien tvarumas žymį rūpestį aplinka ir gamta. Rugsėjo 23 d. 13 val. dalyviai iš medžiagų, rastų Nacionalinės dailės galerijos dirbtuvėse, kurs asambliažus, kuriuos sujungs į bendrą „sodų sklypelių“ audinį.

Nederlingose nunykusių kaimų, buvusių poligonų ar kolektyvinių ūkių žemėse kadaise steigti sodai šiandien flirtuoja su priemiesčio gyvenimo stiliumi. Viena tokių vietų – Eišiškių sodai Vilniuje. Rugsėjo 24 d. 11 val. kuratoriai kviečia pasivaikščioti po Eišiškėse veikiančią sodų bendriją drauge su jos pirmininku Daliumi Gerulaičiu, kuris parodai paskolino eksponatų iš savo asmeninio archyvo ir gali papasakoti daug istorijų. Parodos uždarymo savaitgalį sekmadienį 15.30 val. užbaigs Vytauto Katkaus trumpametražių filmų „Kolektyviniai sodai“ (2019) ir „Uogos“ (2022) peržiūra ir susitikimas su režisieriumi. Filmuose skleidžiasi tiek sodų bendruomenės, tiek vieno individualaus sklypelio sodininkų tarpusavio santykiai.

Į parodų uždarymui skirtus renginius lankytojai kviečiami registruotis ir dalyvauti įsigijus galerijos bilietą, kuris rugsėjo 22–23 d. kainuos tik 1 Eur.

Išsamią informaciją apie renginius ir registraciją rasite ČIA: https://byt.lt/l876g

Informaciją teikia: LNDM Nacionalinės dailės galerijos dailės informacijos centro vadovė Ieva Mazūraitė-Novickienė, tel. +3705 212 2997

LNDM Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus komunikacijos koordinatorė Indrė Polimaitienė, mob. Mob. +3706 4716731, el. p. indre.polimaitiene@lndm.com

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – vienas didžiausių nacionalinių meno muziejų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekcija eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Juodkrantėje.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – vienas didžiausių nacionalinių meno muziejų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekcija eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Juodkrantėje.