„Nepatogus kinas“ atskleidžia programą: ar mintys galvoje – tavo?

Tarptautinis festivalis „Nepatogus kinas“ jau po dviejų savaičių, spalio 12-29 d., prie kino ir namų ekranų 17-ąjį kartą pakvies rinktinės dokumentikos mėgėjus – žiūrovai galės panirti į daugiau nei pusšimtį tikrų istorijų. Pokalbį su žiūrovais šiemet pradėdamas klausimu „Ar tavo?“, neužilgo vyksiantis „Nepatogus kinas“ pristato filmų programą.

„Šiemet klausimu „Ar tavo?“ žiūrovus kviečiame stabtelėti ir susimąstyti: koks mūsų santykis su tuo, ką kasdien pastebime aplink save, mus supančiuose objektuose, praktikose? Galiausiai su tuo, kas tarsi yra kažkur toli, apie ką girdime iš naujienų pranešimų – ar visa tai tėra fonas, ar visgi tampa kiekvieno iš mūsų reikalu? Per šį apmąstymą kviesime suabejoti, įsikvėpti ar net apversti savo vidinį pasaulį“, – pasakoja festivalio vadovas Gediminas Andriukaitis.

„Nepatogus kinas“ spalį vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Marijampolės kino teatruose, daugybės miestų ir miestelių bibliotekose bei kiekvienuose namuose – žiūrovai didžiąją dalį filmų galės žiūrėti ir „Nepatogaus kino“ namų kino platformoje. O kad žiūrovams būtų lengviau išsirinkti, kruopščiai atrinkti filmai iš viso pasaulio nugulė į 10 teminių festivalio programų.

Programos iškalbingu pavadinimu „Techno, ginklai, maldos“ filmai pasakos apie jaunosios kartos herojus, kurie mėgina save išrasti iš naujo, ir tai daro su didžiule drąsa bei įkvepiančiu atvirumu. Queer bendruomenė, privalomąją karinę tarnybą atliekantys jaunuoliai, feministu lakuotais nagais virstantis celibato ką tik besilaikęs religingas nacionalistas, komandos lūkesčius mėginantis išpildyti profesionalus geimeris ir net grupė sėkmingų karjeristų – kiekvienas turi permąstyti save ir rasti vietą po saule.

Rusijos sukeltas karas prieš Ukrainą pasaulį privertė daug ką įvertinti iš naujo – karui ir nusikaltimams „Nepatogus kinas“ šiemet skyrė dvi programas. „Mėlyna geltona“ pasakos apie Ukrainos jaunosios kartos svajones karo akivaizdoje, lietuvių susitelkimą padedant karo pabėgėliams, prorusiškų separatistų numuštą keleivinį lėktuvą ir net ukrainiečių stand-up komikų juoką, kaip dar vieną ginklą prieš agresorių. Programa „Niurnbergas – Haga“ kalbės apie nusikaltimus žmonijai: savo piliečius žudančios diktatūros, ISIS kariai, Hagoje teisiami karo nusikaltėliai – kameros nukreiptos į tuos, kuriems neįmanoma atleisti.

Esminiai klausimai šiandien permąstomi ne tik kasdieniame, bet ir globaliame, valstybiniame lygmenyje: kas laimi svarbiausiame XXI a. politiniame mūšyje – autoritarizmas ar demokratija? Ir apskritai, kur link keičiasi mūsų planeta? Programa „Laisva visuomenė ir jos priešai“ pasakos apie iššūkius, kuriuos šiandien tenka įveikti demokratijoms ir politinėms bendruomenėms: cenzūrą, populizmą, trumpizmą ir net… žurnalisto nužudymą. O tradicinė festivalio „Žalioji“ programa konstatuos: keičiantis planetai, turės keistis ir žmogus. Šios programos filmai šiemet kaip niekad anksčiau susitelkę į mūsų santykį su besikeičiančia aplinka: nuo genetinių eksperimentų iki paskutiniųjų planetos žmonių.

„Nepatogus kinas“ šiemet kalbės ir apie meilę, tik jos neidelizuos, o apnuogins ir parodys atvirai. Programos „Kol mirtis mus išskirs“ filmų herojai kovoja su lyčių lūkesčiais, nepaiso nusistovėjusių visuomenės normų ir ieško meilės, nors realybėje ji – nepalyginamai kitokia negu kine. O štai programa „Kūnai“ abejos kūniškumo, seksualumo, lytiškumo sampratomis, stengsis išjudinti žiūrovų stereotipus ir klaus: ar galime judėti toliau, laisvesnio pasaulio link?

Šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei 45 mlrd. vaizdo kamerų, o vizualaus turinio kasdien suvartojame daugiau, nei mūsų proseneliai per visą savo gyvenimą. Tad programa „Turinio vienetai“ kvies žiūrovą atsitraukti ir kritiškai pažvelgti atgal į kamerą – kokią tiesą ji atskleidžia apie mus? O programa „NK–Interactive“ pakvies panirti dar toliau už kamera užfiksuotų vaizdų ribų – į išplėstinę realybę. Festivalis šiemet pristatys ne tik virtualios realybės filmus, bet ir kitas išplėstinės realybės formas: žaidimus, video instaliacijas, interaktyvias patirti.

Domėtis, klausinėti ir atrasti „Nepatogus kinas“ kasmet kviečia ir vaikus bei jaunimą – programa „Filmai, padedantys augti“ pažers šmaikščių, įkvepiančių, pasaulį keičiančių ir kartais nepatogių, bet tikrų istorijų. Menu prieš karą protestuojantys 16-mečiai Ukrainos pabėgėliai, Karibuose sergančius vandens vėžlius gelbėjanti Džulijeta, bendrystės besimokanti pirmoji amerikietiško futbolo komanda pakvies pažinti įvairiausias istorijas ir temas.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras ir Vilniaus miestas.