Prompto „Algoritmika“: pirmasis lietuviškas albumas, generuotas dirbtiniu intelektu

Kaip skamba dirbtinis intelektas, uždainavęs lietuviškai? Nuo šiandien atsakymą į šį ir panašius klausimus turi atlikėjo „Prompto“ albumas „Algoritmika“. Tai – pirmasis toks technologijų ir muzikos bendradarbiavimo rezultatas Lietuvoje.

„Visa tai sukūriau nesugrojęs jokios natos, vien duodamas nurodymus. Man tai atrodo neįtikėtina“, – kūrybinį procesą pasakoja muzikantas, technologijų entuziastas bei pirmojo dirbtinio intelekto muzikos albumo autorius Lukas Keraitis.

L. Keraičio sukurtos grupės „Prompto“ (angl. prompt – užklausa dirbtiniam intelektui) albume – šeši lietuviški kūriniai, gimę naudojant vien dirbtinio intelekto muzikos kūrimo įrankius.

„Kelerius metus sekiau generatyvius muzikos kūrimo įrankius. Metų pradžioje pagaliau pavyko sukurti šį tą klausytino, dainas, kurios patiko man pačiam. Visgi, pagrindinis šios mano kūrybos tikslas – parodyti technologijos galimybes ir trūkumus. Dirbtinio intelekto muzikos kūrimo įrankiai dar nėra subtilūs, juose mažai kontrolės“, – pasakoja tarp muzikos ir technologijų pasaulių gyvenantis L. Keraitis, kuris taip pat yra ir grupės „Abudu“ bosistas.

Nors skirtingų stilių dainose visa muzika „įgrota“ dirbtinio intelekto, dainų tekstų rašymo DI autorius nepatikėjo – nusprendė juos sukurti pats. Taip pat, teko apibūdinti muzikos stilių bei kūrinių struktūrą ir nemažai eksperimentuoti.

Albume suprantamai skambantis lietuviškų žodžių tarimas – nuoseklaus darbo ir bandymų rezultatas. Pasak L. Keraičio, jei anglų kalba viskas paprasta, tai priversti DI dainuoti lietuviškai buvo gerokai sunkiau: „Pavyko atrasti kelias gudrybes. Sunkiausia, be abejo, priversti programą generuoti mažiau šablonišką muziką.“

Be daugybės dirbtinio intelekto balsų albume nuskamba ir grupės „jauti“ vokalisto Džiugo Širvio vokalas. „Smagu, kad Džiugas priėmė tokį kūrybinį iššūkį. Iš pirmųjų atsiliepimų, daugeliui būtent kūrinys „Linijos“ su Džiugu yra mėgstamiausias. Bendradarbiavimas ir yra ta forma, kurioje daugiausiai susitiks DI įrankiai ir muzikantai“, – sako DI albumo idėjos sumanytojas.

„Prompto“ albumas „Algoritmika“ kelias ir svarbius autorystės bei atlygio klausimus, kurie neramina daugelį kūrėjų. „Keliose dainų generacijose išgirdau žinomus Lietuvos atlikėjus itin priminusius balsus. Tokių dainų nepublikavau, bet pats faktas leidžia manyti, kad muzikos kūrimo įrankis buvo apmokytas lietuviškų atlikėjų kūriniais. Įtariu, kad visai be jų žinios, sutikimo ar kompensacijos mechanizmų“, – sako L. Keraitis.

Albumas nuo šiandien pasiekiamas visose skaitmeninėse muzikos klausymosi platformose. „Algoritmikos“ viršelį puošia taip pat DI sugeneruoti vaizdai, trumpi vaizdo klipai sukurti su video generavimo programomis, o už bendradarbiavimą autorius dėkingas Benui Kukeniui, Jurgiui Masilioniui bei vadybos agentūrai „DamnGood“.

Albumas „Algoritmika“

https://open.spotify.com/album/5tQnbzbbpuPD9UBCGTtD9Y