Malkų turgaus skveras pasipildė dvejomis skulptūromis

Naugarduko arba vadinamasis Malkų turgaus skveras-aikštė Vilniuje pasipildė dar dvejomis menininkų Jono Aničo ir Tauro Kensmino skulptūromis. Kaip pasakoja projekto idėjos autorius, menininkas Augustinas Beinaravičius, Malkų skveras ilgą laiką atliko tranzitinę funkciją, veikė kaip pereinamoji zona iš Naujamiesčio į senamiestį ir atvirkščiai, tačiau per pastaruosius dešimt metų, įkūrus kultūros klubą „Paviljonas“, jis tapo kultūriniu traukos objektu. Prie to prisideda ir 2021 m. atsiradusi „Ponios ir Ponai“ lauko terasa (įkūrėjas A. Beinaravičius), o 2023 m. iškilo ir pirmieji menininkų Dano Aleksos ir Rimanto Milkinto kūriniai. Šiandien praeiviai sustoję skvere pamatys dar dvi naujas skulptūras.

Jono Aničo skulptūra „Be pavadinimo“ – menininko senelių vaikystės sentimentas. Autoriaus kūrybos centre dažnai atsiduria įvairios metalinės antropomorfinės formos arba, pasitelkiant medžiagą, transformuojami aplinkoje pastebimi objektai. Skvere iškilusios skulptūros idėją įkvėpė menininko kaime rasta drabužių kabykla. Pastaroji ne tik nurodo į praėjusiame šimtmetyje egzistavusius dizaino sprendimus, bet ir atskleidžia asmeninį autoriaus ryšį su daiktu. Kaip pasakoja pats menininkas, vaikystėje jo proseneliai perdarė kabyklą į žaislą vaikams, tad radęs šį žaislą autorius išdidino, pavertė skulptūra, tarsi monumentu senelių vaikystės atsiminimams.

Tauro Kensmino skulptūra „Lizdas“ įkvėpta autoriaus vaikystėje patirto bičių spiečiaus antpuolio ir dėl to sąmonės gelmėse atsiradusios vabzdžių baimės. Plonasienio fibro betono technologija sukurtas darbas savo spalva, tekstūra ir trapumu šiek tiek primena vapsvų popierių bei jų lizdą. Kartu tuščiaviduris gumulas tarsi kybo ant voro kojų ir atveria dar vieną archetipinį siaubo vaizdinį – monstrą, stovintį ant voro kojų. Arachnofobija – viena dažniausių fobijų pasaulyje. Taigi autorius kelia klausimą: kurios baimės ir fobijos atsiranda empiriškai, o kurias iš jų galbūt įdiegia popkultūra? Anot T. Kensmino, skulptūros pastatymo būdas bando prieštarauti žinomiems fizikos dėsniams ir tarsi suteikia realybės patirčiai sapno pojūtį.

Naujų skulptūrų pristatymo renginys Malkų turgaus skvere vyks liepos 5 d. 19 val. Renginio metu bus galima pabendrauti su kūrinių autoriais, o taip pat skvere įsikūrusiame bare „Ponios ir Ponai“ (Pylimo g. 21A, Vilnius) pasiklausyti gyvo grupės „Mielos merginos,“ koncerto. Renginys atviras ir nemokamas.

Malkų turgaus skvero įveiklinimo projektas – ilgalaikė skulptūrų, objektų paroda „Nauja kryptis“ sukurta bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe. Skulptorių Jono Aničo ir Tauro Kensmino kūriniai papildė viešąją erdvę ir kartu su skvere jau įsigyvenusiais kūriniais bei greta esančiomis Vingrių skvero skulptūromis kuria naują kultūrinį maršrutą Vilniuje.