Jau šį pirmadienį, rugsėjo 9 d., startuos 47-asis tarptautinis fotografijos simpoziumas „Nida. Sutikti fotografiją“. Savaitę truksiantis renginys tradiciškai kvies fotografijos profesionalus ir mėgėjus diskutuoti bendruomenės apsuptyje, artimai susipažinti su plačiu spektru menininkų, dalyvauti dirbtuvėse ar išvysti unikalias parodas bei performansus.
Kasmet Nidą užplūsta šimtai fotografijos meno entuziastų, nuostabios gamtos ir bendraminčių apsuptyje neriančių į skirtingų kultūros veiklų maratoną. Dar 1973 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) inicijuotas simpoziumas per kelis dešimtmečius ne tik neprarado aktualumo, bet ir spėjo tapti vienu ryškiausių fotografijos renginių Baltijos šalyse.
Pasak jo programos sudarytojos, LFS pirmininkės Vilmos Samulionytės, kaip ir kasmet, simpoziumas stebins ir gerai pažįstamais, ir naujais akcentais.
„Visada norime renginio dalyviams pasiūlyti kažką naujo, tad šiemet pirmąkart simpoziume prisistatys jo organizatoriai – Gytis Skudzinskas, Donatas Stankevičius, Dalia Mikonytė ir aš. Visi vis dar kuriame, gebame kritiškai pažvelgti į vieni kitus ir užvesti diskusiją, o tai juk ir yra pati simpoziumo esmė – nuoširdus bendravimas apie kūrybą, žvilgsnis į šiuolaikinį fotomeno pasaulį tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Visa tai užtikrins itin plati renginio programa – nuo praktinių užsiėmimų iki akademiniame lauke pripažintų teoretikų paskaitų, projekcijų vakaro ar kino seansų“, – pasakoja V. Samulionytė.
Nidos svečiai pirmosiomis dienomis bus kviečiami į kūrybines dirbtuves. Leidyklos „Replika Publishing“ įkūrėja Youvalle Levy mokys kurti zinus, fotomenininkas Mindaugas Janušaitis įtrauks į RA4 spalvoto reverso analoginio proceso dirbtuves, o ilgametis simpoziumo dalyvis, fotomenininkas Arturas Valiauga kvies žvelgti į socialinį aplinkos portretą.
Renginio metu bus pristatytos net keturios parodos – Lietuvos menininkų Gintauto Trimako, Zenono Bulgakovo ir Ievos Maslinskaitės, šiemet rezidavusios ir kūrusios Nidoje, bei iš Bosnijos ir Hercegovinos kilusio fotomenininko Sergej Vutuc, savo parodos atidarymo metu pakviesiančio dalyvius į unikalų performansą.
Tradicija tapusios rytinės simpoziumo paskaitos leis jo dalyviams geriau suprasti savo ar kitų kūrybą. Paskaitas skaitys tokie Lietuvos akademikai ir menininkai kaip Agnė Narušytė, Laima Kreivytė, Agnė Gintalaitė, Natalija Arlauskaitė, Tomas Pabedinskas, Paulius Petraitis, Jogintė Bučinskaitė ir Geistė Kinčinaitytė.
Prie jų prisijungs ir užsienio pranešėjai. Į savo šalies fotografijos institucinį kraštovaizdį žvelgs meno istorikas iš Lenkijos Adam Mazur, o pasaulyje lyderiaujantį fotografijos ir vizualiųjų menų renginį PHotoESPAÑA pristatys fotografas iš Ispanijos Juan Varela.
Apie Tamperės širdyje veikiantį fotografijos centrą Nykyaika papasakos galerijos atstovės iš Suomijos Terhi Asumaniemi ir Liisa Mäkinen, o pastabomis apie modernistinę fotografiją dalinsis estų menininkas Paul Kuimet.
Vakarinėje simpoziumo dalyje savo kūrybos užkulisius atvers ne tik renginio organizatoriai, bet ir tokie šalies menininkai, kaip Eglė Vertelkaitė, Ieva Stankutė, Ieva Maslinskaitė, Kotryna Ūla Kiliulytė, Gintaras Česonis, Mindaugas Kavaliauskas, Malvina Jelinskaitė, Vytenis Jankūnas, Arūnas Kulikauskas.
Į prisistatymus kvies ir tarptautiniai svečiai. Vizualaus meno kūrėja iš Estijos Ruudu Ulas papasakos apie savo projektus „Material Resistance“ (2020 m. – 2024 m.) ir „Difficult Objects“ (2021 m.), dokumentine fotografija užsiimantis Simon Chang iš Taivano kalbės apie fotografiją iš ilgamečio Europos migranto perspektyvos, prisistatys ir parodą Nidoje rengsiantis jau minėtas S. Vutuc.
Galiausiai fotografijos profesionalai ir entuziastai įsitrauks ne tik į kino, bet ir projekcijų vakarą, kurio metu bus pristatyti parodos „Restart“ bei konkurso fotografijos rezidencijai Nidoje finalistų darbai.
Įsigyti bilietus į simpoziumą bei susipažinti su visa renginio programa galite paspaudę štai čia.
Komentarai