Pranašai ir Sutvėrėjai

Dar visai neseniai džiaugėmės įvairiomis muzikinėmis 80-ųjų interpretacijomis, o dabar jau atėjo laikas beveik 90-ųjų pradžiai. Kokteilis iš Mondays / Roses, trupučio dub, new-order-styled-disco, pateiktas su doze pamokslų – tai REVEREND and the MAKERS

Ach kaip gera buvo išgirsti jį vienoje Vilniaus diskotekoje per Helovyną. Vadinasi, kablys ne tik mano grotuve…

Nors ir „pastorius“ Jon McClure neturi nieko bendro su jokia Bažnyčia, jo pamokslai įtikino tūkstančius koncertų lankytojų atšiauriame Šefylde. 2005-aisiais jis subūrė savo grupę ir, padedamas tokių draugelių kaip BROMHEADS JACKETS lyderis Timas Hamptonas, amžinas pankas poetas Johnas Cooperis Clarke ir Alexas Turneris iš ARCTIC MONKEYS (taip, „tas pats“ Alexas, kuris vėliau išsitempė pamokslininką į savo turą ir taip garantavo jam kontraktą su Wall Of Sound) pradėjo skleisti savo žodį.

Iš tikrųjų, jis Alexą Turnerį sutiko autobuse prieš šešis metus ir pakvietė jį į savo funk grupę JUDAN SKI. Turneris vėliau su klasiokais sugalvojo ARCTIC MONKEYS, o McClure įkūrė grupę 1984. Dabar jie gyvena vienam bute, o vienas iš „arktinių bezdžionių“ netgi išsitatuiravo Revernedo tekstą. Staiga jį visi pradėjo vadinti „Šefyldo scenos Donu“.

„Aš nenoriu būti Šefyldo Donu. Nenoriu, kad mane sietų su kitais žmonėmis pagal kažin kokius geografinius principus. Aš turiu daugiau bendro su Manu Chao nei su puse Šefyldo grupių“, sako pamokslininkas. Negana to: „Mano herojai yra Johnas Lennonas, [Bobas] Marley, [Joe} Strummeris ir Lenny Bruce. Ir šių laikų herojai. Ojos de Brujo, Ianas Brownas, 3D iš MASSIVE ATTACK, THE DIXIE CHICKS.“

Žodžio skleidimui talkinanti muzika buvo gerokai įtakota to, ką „dvasininkas“ klausėsi jaunystėje – fanko, regio ir pavažiavusios 60-ųjų muzikos, o konkrečiai Sly & THE FAMILY STONE, Bobo Marley ar George Clintono, iš šiuolaikinių herojų – James Murphy (LCD Soundsystem) ar Londono reperis Ricochet Klashnekoff.

Reverendas savo tekstuose pateikia pikantiškus pastebėjimus apie Blero (arba, jei norite, Gordono Browno) laikų Britaniją – apie pigius girtuoklių skrydžius į Europą, apie visų pinigų išleidimą žaidimų automatuose, korumpuotus biznierius Sityje, galaktiką neapmokėtų sąskaitų, žmonų mušimą, paauglių neštumą, visur panašų „apsivožimą“ klubuose ir apgavikus politikus, žadančius pasaulinę taiką. Daugelis pikantiškuose ir kandžiuose McClure tekstuose nori išgirsti, kad galima mąstyti ir šokti vienu metu. Tiesiog serious indie :)

Ši poza vyrukui patogi. Jis su pasibaisėjimu sako: „Indie muzikos scena“ – tai akronimas. Žmonės aiškina, kad jie nepriklausomi, nors yra pasirašę kontraktus. Visi dalyvauja tame biznio šou ir megina parduoti įrašus bei „pataikyti į tinkamą demografinę grupę“ vietoj to kad sakytų, ką iš tikrųjų galvoja. Aš skaičiau interviu su THE KLAXONS, kur vyrukai sakė: „Atsisėdome ir galvojome, koks čia muzikos stilius turėtų būti dabar iš naujo surastas“ Aš taip negaliu galvoti apie savo muziką – jei pradėsi analizuoti prieš kurdamas, tai bus tiesiog verslo sprendimai“, – aiškino jis viename interviu.

Dabar jo didieji priešai yra hipsteriai. „Turėjau duoti interviu „Cosmo Girl“ Olandijoje, ir kažkas skambina man ir aiškina: „Palauk, sustok, negali to daryti, tai nebus cool“. Aš ir sakau – pala, pala, aš nori pašnekėti apie paauglių neštumą. Čia yra pati ta tikslinė grupė į kurią aš noriu kreiptis“. Visa ta cool koncepcija paremta tuo, kad kažkas yra uncool, kad kažkur tūno ir nepilnaverčių rasė. Tai jau beveik fašizmas“, – dar kitur pasisakė pamokslininkas.

Na čia jam labai pasiekė, nes jo mergina prieš kelis metus buvo iš Irako ir įkvepė daugelį jo tų antikarinių tekstų. „ Aš praleidau penkis metus ubagiškoje skylėje, stebėdamas, kaip ji beveik išverkė savo akis, nes mano šalis bombardavo jos šalį. Aš mačiau ją drebant ir kūkčiojant… kiekvieną naktį“.

O kol kas jo ambicijos – sukurti „pirmą tikrą XXI amžiaus albumą“. Kol kas britų industrijai pinigų atnešė tik THE KOOKS, THE FRATELLIS, HARD-FI, šiemet – daugiausia THE ENEMY. Bet gal SUTVĖRĖJŲ albumas „The State Of Things“ – tai elektroninis atsakymas tam prakeiktam žodžiui brit-pop?