Jie yra keturi estai – Andres, Rain, Meelik ir Martin, jie groja indie folk. Indie folk jie grojo ir prieš kelis metus, kai vadinosi Ansambel Meelik ir dainavo estiškai, bet vieną dieną nusprendė viską apsukti šimto-aštuoniasdešimt laipsnių kampu.
Taip jie tapo Tenfold Rabbit ir beveik laimėjo jauniausių Estijos grupių konkursą, tada grojo pas Estijos prezidentą, apšildė Feist, lindo į „Euroviziją“, kad nuvažiuotų į Baku, paskui dar grojo „Positivus“, kur juos iš esmės pamatė, įsiminė ir žmonės iš kitų šalių, tokie kaip mes. Dabar išleido albumą ir turuoja į Europą. Ir atsakinėja į klausimus, kaip jiems gyvenasi.
Jūsų turbūt klausė to dešimtis kartų, bet ką gi reiškia tas pavadinimas Tenfold Rabbit?
Nuoširdžiai prisipažinus, nieko nereiškia. Tai du žodžiai, kurie gerai sulipo kartu. Bet mums atrodo, kad kai žmonės perskaitys pavadinimą „Tenfold Rabbit“, jiems galvoje susidarys tikrai įdomūs, platūs vaizdiniai.
Gerai, o kodėl tada metėte senąjį pavadinimą Ansambel Meelik, pradėjot dainuot angliškai ir taip toliau?
Pagrindinė priežastis buvo tai, kad tiesiog išaugome iš muzikos, kurią seniau kūrėme. Be to, turėjome ilgą metų trukmės pertrauką, nes Andres (Kõpper – grupės vokalistas, o taip pat kino režisierius – red. past.) studijavo užsienyje. O kai sugrįžo, pajutome, kad senas reikalas isn’t working anymore.
Tai vieną dieną nusprendėme viską iš esmės pakeisti ir tai prasidėjo nuo dainos „Oblivion“.
O viskas baigėsi tuo, kad dabar išleidote albumą…. Papasakokite, kaip parinkote dainas – čia geriausios, ar jos turi kokią bendrą temą?
Taip, mūsų albumas išėjo spalio mėnesį ir mes juo labai patenkinti. Čia yra dešimt dainų ir dar viena paslėpta. Iš tikrųjų, tai geriausios mūsų dainos… ir taip išėjo, kad jos turi vieną temą. Puikiai ir tiksliai ją nusako pats pavadinimas „Travel The World“.
Gražus, meniškas viršelis. Kas darė?
Dėkui, išties dėkui už komplimentą. Tai bendras vieno Estijos menininko ir Andres darbas. Nupiešė eskizus, o mes patys pabaigėme dizainą. Iš tikrųjų Estijoje dabar yra daug talentingų žmonių, su kuriais norėtumėme padirbėti kurdami vizualinius dalykus – tame tarpe, ir klipus.
Gerai, o apie ką yra klipas dainai „If There Is No Sex, There Would Be No Relationships“?
Ten nėra jokios istorijos. Ir mes netgi jo klipu nevadiname. Tai taip vadinamų „vasariškų“ vaizdų, nufilmuotų mūsų vokalisto telefonu, kompiliacija. Nes kiekvienai dainai reikalingi vaizdai.
Pereikime prie koncertų…. Išleidote albumą, dabar grojate jo dainas – kur geriau sekasi – ar didelėse scenose, ar mažuose klubuose, kaip kad neseniai grojote Saremos saloje?
Kaip grupė, geriau „suveikiame“ mažuose, intymiuose koncertuose. Mums patinka būti šalia publikos, su ja kontaktuoti. Ant didelės scenos tai pasiekti sunkiau… bet nėra neįmanoma.
Aišku, didelės scenos ir didelė publika irgi turi savo pliusų, ir mus džiugina. Bene įsimintiniausias mūsų koncertas buvo „Positivus“ festivalyje. Geriausi prisiminimai!
O kaip sekėsi „Eurovizijos“ atrankoje?
Puikiai. Per atranką susipažinome su daug muzikantų ir su daug žmonių, dirbančių šioje sferoje. Prisirinkome kontaktų ir idėjų. Aplamai, buvo fun!
Gerai, o kokį patarimą turėtumėt jaunoms grupėms, kurios nori „prasimušti‘?
Repeticijų niekada nėra per daug. Tai yra raktas į sėkmę.
Dar norėčiau jūsų paklausti… Kai pradedama kalbėti apie dabartinę Estijos muziką, ypač tą indie su folk/country prieskoniais, iš karto visi prisimena Ewert and The Two Dragons. Ir Elephants From Neptune. Kaip čia įsipaišot jūs – ar laikote save „vienos scenos“ nariais, ar jie jums mokytojai? Ar yra gabaus jaunimo?
Na, be abejo, Ewert and The Two Dragons sėkmė labai motyvuoja ir mums nesustoti, spausti iki maksimumo. Elephants From Neptune irgi yra puiki grupė. Bet mes labiau iš tos pačios kartos su „Drambliais“, nei su „Drakonais“.
O iš jaunimo… Manau, Frankie Animal irgi eis toli.
Kokie pasaulyje išleisti albumai jus įkvėpė šiemet?
Alt-J „An Awesome Wave“, MaiNekk „Care for the Bulpier Ones“… iš senesnių? Feist „Metals“, Dave Weckl „Multiplicity“.
Man jūsų muzika truputį primena ir tokius prieškario laikus, kabaretą…. Tarp kitko, kur taip gerai išmokote groti akordeonu?
Hehe, pirmą kartą girdime, kad mūsų muzika panaši į 30-ųjų… Iš tikrųjų, daug senos estų literatūros „iš tų laikų“ kūrinių populiarūs ir dabar, kai kas ir skolinasi iš klasikos. Bet mes negalėtume, pirmiausia dėl kalbos barjero [juokiasi].
A: O kalbant apie akordeoną, tai nesijaučiu, kad esu jo virtuozas… Bet taip, 10 metų lankiau muzikos mokyklą, kur mokiausi groti akordeonu ir pianinu. Bet paskui buvau jį užmetęs… iš tikrųjų, negrojau juo gerus keturis metus, kol nepradėjome Tenfold Rabbit.
Papasakokite truputį apie šiuolaikinę Estiją…. Iš vienos pusės girdime apie Taliną kaip startupų hubą, kaip labai technologišką miestą, iš kitos – vis skaitome apie estus, kurie metė viską ir išvyko gyventi harmonijoje su gamta negyvenamoje saloje. Kokia iš tikrųjų yra šiuolaikinė estų karta?
Estijai – bent jau taip daug žmonių sako – tikrai neblogai sekasi IT srityje. Iš tikrųjų pas mus įsikūrė daug sėkmingų, netgi tarptautinių firmų. Bet kai gyvenimas vis modernėja ir modernėja – žmonėms vis labiau norisi pabėgti į gamtą, laikas nuo laiko. Atrodo, kad tai veikia į abi puses – kuo labiau mūsų gyvenimas skaitmenizuotas, tuo labiau mylime kaimą.
Tačiau pagrindinis didelis pasikeitimas šiame dešimtmetyje Estijoje – kaip žmonės pradėjo žiūrėti į politiką. Iki šiol tipiškas estas mėgdavo patylėti, kai reikėjo protestuoti ar pastovėti už save. Bet paskutiniais metais, atrodo, kad tas vidutinis estas pagaliau užsiaugino neblogus kiaušinius.
Geros dienos!
Nesupratote? Norite dar ko paklausti? Ateikite susipažinti su Telfold Rabbit į jų koncertą Vilniuje, Kirtimų kultūros centre pirmadienį, sausio 7-ąją!
Daugiau informacijos:
Komentarai