Vilnius iGEM 2016 komanda, Kristupas Sabolius ir Institutio media kviečia į bakterijų dažymo dirbtuves su diskusija ir vieno vakaro paroda

Paskutinę rugsėjo mėnesio dieną projektų erdvėje „Sodų 4“ (Sodų g. 4, Vilnius) bus pristatomas naujausias Vilnius iGEM komandos, rašytojo ir filosofo Kristupo Saboliaus bei organizacijos Institutio media bendradarbiavimo projektas „Prisitaikančios bakterijos“. Pirmasis šio bendradarbiavimo renginys vyks kaip Institutio media rengiamos mainų laboratorijų serijos „pasidaryk pats“ dalis, „Tyrėjų nakties“ metu.

Šioje mainų laboratorijoje vyks diskusija apie bakterijų prisitaikomumą skirtingomis aplinkos sąlygomis ir teigiamą ar neigiamą įtaką, svarbią žmogaus išlikimui. Renginio metu bus kalbama apie mokslininkų darbo su bakterijomis istoriją, priežastis bei reikšmę, apie pačias bakterijas ir jų sandarą, bakterijų prisitaikomumo mechanizmus, apie mikroskopo naudojimą. Dalyviai patys galės eksperimentuoti dažydami bakterijų dalis. Kartu su iGEM komanda bus atliekamas Gram+ ir Gram- ląstelių dažymas, sporų, intarpų dažymas bei proceso stebėjimas mikroskopu.

Laboratoriją užbaigs diskusija ir atviras rezultatų pristatymas, kuriuose bus aptartos laboratorinio darbo, žinių išgavimo ir įsivaizduojamybės sąveikos. Renginio pabaigoje taip pat bus galima apžiūrėti baltymų struktūrų ekspoziciją, dirbtuvių ir diskusijų kontekste pateikiančią gyvybiškai reikšmingos informacijos vizualizavimo galimybę ir tuo pačiu paliečiančią genų inžinerijos, sintetinės biologijos, „gyvybės programavimo“ klausimus. Ši paroda glaudžiai siejasi su šių metų Vilnius iGEM komandos projektu.

Prisijungdamas prie šių dirbtuvių Sabolius toliau tęsia savo vykdomą ir Lietuvos kultūros tarybos remiamą kultūros tyrimų projektą „Hibridinė kūryba: šiuolaikinis menas ir mokslas“, kurio kontekste sąveikaujančios meno ir mokslo perspektyvos analizuojamos kūrybingumo, fikcijų kilmės ir įtakos realybei, virtualumo ir aktualumo sąveikos aspektais. Laboratorijos kontekste Sabolius sieks inspiruoti aptarimą-diskusiją apie klausimus ir problemas, kurie kyla meninėse ir mokslinėse praktikose, ir kaip šios galėtų viena kitai pasitarnauti.

iGEM komanda – tai studentai iš Vilniaus universiteto, dalyvaujantys tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ (international Genetically Engineered Machine competition, http://igem.org/Main_Page). iGEM yra pelno nesiekianti organizacija, siekianti stiprinti bendradarbiavimą tarp studentų, mokslininkų, inžinierių ir verslininkų visame pasaulyje. Komandos tikslas ne tik dalyvauti, laimėti ir skleisti žinią apie Lietuvą, bet taip pat sukurti sintetinės biologijos bendruomenę mūsų šalyje. Šių metų iGEM komanda atkreipė dėmesį į genetines ligas. Fenilketonurija (FKU) – tai genetiškai paveldima liga, kai žmogaus organizmas neskaido aminorūgšties fenilalanino, kurios yra visame baltyminiame maiste. Jaunieji mokslininkai, dirbdami laboratorijose, siekia sukurti bakterijas, kurias vartojant kaip probiotikus, sergantiems būtų suteikta galimybė valgyti įvairesnį maistą be skaudžių padarinių.

Kristupas Sabolius yrarašytojas ir Vilniaus universiteto filosofijos docentas, tyrinėjantis tradicines bei alternatyvias kūrybingumo formas bei analizuojantis prieštaringą vaizduotės funkciją įvairiose mąstymo teorijose. Jis yra trijų mokslinių monografijų autorius „Proteus and the Radical Imaginary“ (2016); „Įsivaizduojamybė“ (2013); „Įnirtingas miegas. Vaizduotė ir fenomenologija“ (2012). Taip pat dėsto šiuolaikinės meno filosofijos ir vaizduotės teorijų kursus, bendradarbiavo kuruojant keletą parodų, yra filmo „Lošėjas“ (2013) scenarijaus bendraautoris.

Mainų laboratorijų tikslas – ne tik plėsti jau pažįstamą „pasidaryk pats“ (angl. „do it yourself“) kultūrą lietuviškame meno lauke, bet ir paskatinti skirtingų disciplinų kūrėjus bei visus susidomėjusius aktyviai tarpusavyje pasikeisti turimomis žiniomis, taip ne tik išmokstant naujų įgūdžių, bet ir išmokant kitus. Visas laboratorijas vienija tikslas testuoti žmogaus būvio natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje ribas.

Renginį organizuoja Institutio media, bendradarbiaudama su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Renginio partneris –Vilniaus Universitetas.

http://2016.igem.org/Team:Vilnius-Lithuania

http://howto-things.com/

Prisitaikančios bakterijos“

Renginys vyks 2016 m. rugsėjo 3o d., 11-17:30 val., viešas pristatymas 18:00 val.

Dalyvavimas su patvirtinta registracija el. paštu o-o@o-o.ltiki 2016 m. rugsėjo 29 d.

Projektų erdvė „Sodų 4“

Sodų g. 4, Vilnius