Saviraiškos laisvė iki 22h

Birželio pabaigoje vyko vienas didžiausių naktinių “Platformos” renginių, tačiau jį brutaliai nutraukė žmonės, nesuprantantys pliuralistinės demokratijos principų. Santvarkos, kurioje visi turėtume ieškoti bendro sutarimo, o ne daugumos diktatūros primetimo mažumai.

Tačiau apie viską iš eilės. Prieš daugiau nei mėnesį sutarėme su kultūrine iniciatyva “Isla”, vienijančia garso ir vaizdo menininkus, dėl renginio naktiniame “Triukšmo” vagone. Žygimantas Mesijus Kudirka į renginį atvyko specialiai iš Nidos, Reyna Deyna – iš Berlyno. Renginio kulminacija tapo vieno įdomiausių šiuolaikinio garso menininkų, kompozitoriaus, LMTA dėstytojo Vladas Dieninis gyvo garso pasirodymas. Nepaisant to, kad renginiai “Triukšmo” vagone vyksta jau kelis mėnesius ir iki šiol niekam nekėlė nepatogumų, šiąnakt viskas buvo kitaip.

Nuo pat pirmosios “Platformos” renginių dienos turime vieną itin principingą ir konfliktišką kaimyną, nepripažįstantį jokių kompromisų. Pirmą savo veiklos dieną davėme jam savo kontaktus – jei jis pajustų diskomfortą, galėtų skambinti tiesiai mums ir greitai bei efektyviai suderinti garso lygį. Prieš kelias dienas surengėme specialų susitikimą su rajono kaimynais, kuriame bandėme spręsti, kaip galėtume visi draugiškai sugyventi, o gal net siekti bendrų tikslų. Kvietimą išplatinome internete, pakabinome plakatus aplinkinėse laiptinėse. Mūsų kategoriškasis kaimynas, deja, nepasirodė. Tuo tarpu susitikimo metu išsivystė gana konstruktyvus pokalbis, kuriame dalyvavo ir iš pradžių piktai nusiteikę žmonės.

Vykstant jau 8-ajam penktadienio renginiui šis kaimynas pradėjo kelti problemas. Kartu su policijos pareigūnais, apeidamas mūsų renginio apsaugą, neteisėtai perlipo tvorą ir įsiveržė į privačią renginio teritoriją. Neturime nieko prieš Lietuvos policiją iš principo. Pastaruoju metu jų siunčiami pareigūnai būna itin malonūs ir geranoriški – mes tą labai vertiname. Tačiau šįkart atvykusieji pareigūnai bendravo žeminančiu tonu ir, priėjus vienam renginio organizatorių, ironizavo: “Tai tu čia pagrindinis DJėjus?” vietoj to, kad būtų prisistatę ir parodę policininko pažymėjimą, kaip to reikalauja protokolas. Nepaisant visko, sutikome šiek tiek sumažinti garsą, tačiau policininkai vistiek teritorijoje jautėsi kaip namie. Stovėjo prie įėjimo, replikavo praeinantiems, kad vakarėlis tuoj baigsis. Kaimynui toliau besiskundžiant, kad garsas jam trukdo, o pareigūnai nesprendžia problemos, policininkai ėmė grasinti. Nurodė tuoj pat išjungti garsą, priešingu atveju grasino spec. kuopa, įrangos konfiskavimu, o organizatoriams žadėjo areštinę, panašiai kaip prieš kelias savaites “Perone”. Tęsiantis nemaloniai įtampai siūlė susitarti su kaimynu “finansiškai”, kuo pastarasis iš karto labai susidomėjo ir pareiškė, kad yra atviras pasiūlymams. Vykstant šiam farsui, nebenorėjome toliau dalyvauti pareigūnų skatinamoje reketo akcijoje. Paklausėme jų, kaip spręsime situaciją ir pareikalavome atlikti normalų tyrimą su įrodymais ir decibelų matavimu kaimyno bute. Policininkai atsisakė tai daryti ir vėl užsiminė apie spec. kuopą. Pradėjo grasinti narkotikų reidu ir esą jie užtikrinti, kad pas mūsų klientus ras “ir baltų, ir žalių miltelių”. Tuo metu atvyko dar vienas policijos ekipažas. Vėliau atvyko ir žadėtasis spec. kuopos autobusiukas. Dar keletas pareigūnų savavališkai perlipo per užrakintus vartus ir taip pateko į teritoriją. Vienam organizatorių paprašius operatoriaus dokumentuoti eskaluojamą situaciją, policijos pareigūnai atsisakė su juo bendrauti.

Matydami, kad situacija slysta iš rankų, o patrulių ir spec. kuopos pareigūnų būrys vis didėja, jie net nemėgina rinkti įkalčių ir spręsti situaciją civilizuotai, o tiesiog nori demonstruoti perteklinę galią, ir prisimindami neadekvačius reidus PERONAS ir Fabrikas klubuose, kada žmonės buvo suimami be priežasties, nusprendėme nutraukti renginį. Tokie atlikėjai kaip Mesijus, net neturėjo progos stoti ant scenos.

Esame labai nusivylę susiklosčiusia situacija. Gerai, kad turime visą filmuotą medžiagą iš teritoriją saugančios apsaugos tarnybos bei liudininkų parodymus, kuriais remdamiesi galėsime apginti savo konstitucines teises ir inicijuoti minėtų pareigūnų tarnybinius patikrinimus. Šioje situacijoje efektyviausi būdai to fight for our right to party yra teisinis ir viešumo keliai. Todėl labai prašome visus neabejingus Vilniaus naktiniam gyvenimui pasidalinti šiuo postu ir prisidėti prie jau nepirmą kartą pasitaikančių neadekvačių pareigūnų veiksmų vakarėlių metu suvaldymo.

You have the right to freedom of expression!
But only until 10PM…