„Nepatogus kinas“ dokumentikos kūrėjus kviečia į tarptautines dirbtuves

Artėjant festivaliui „Nepatogus kinas“, jo rengėjai kartu su „ESoDoc – European Social Documentary“ mokymų programa Lietuvos kino kūrėjus tradiciškai kviečia gilinti žinias ir megzti ryšius tarptautinėse dirbtuvėse. Vienos seniausių Europos dokumentikos mokymų programų organizuojamo seminaro trečioji sesija su geriausiais savo sričių ekspertais vyks spalio 18–24 d. Jų metu daugiausiai dėmesio bus skiriama filmų poveikio kampanijoms ir dalyvių projektų konsultacijoms.

Šiuo metu pilnoje „ESoDoc“ mokymų programoje dalyvaujantis režisierius Vytautas Puidokas sako, kad kūrėjams jie naudingi ne tik dėl žinių, bet ir dėl motyvacijos. „Jaučiasi, kad per daugybę metų programa yra išieškota ir atidirbta. Lietuvos kine ir apskritai mene dar gana retai ir lėtai reaguojame į socialines aktualijas, esamuoju laiku svarbias temas, o čia viskas yra apie tai, kas dokumentikos pasaulyje vyksta būtent dabar – tokių žinių kitur nelabai gausi. Manau, šie mokymai ypač naudingi tiems kūrėjams, kurie nėra išsigryninę savo projekto arba turi idėją, bet neturi motyvacijos. Susitikus su kitais tą patį išgyvenančiais kūrėjais ir tais, kurie jau gali papasakoti apie įgyvendintų projektų sėkmę, pamatai, kad viskas įmanoma ir iš naujo atrandi motyvacijos tęsti – programa pabudina.“

Spalį Vilniuje vyksiančiose dirbtuvės išsiskirs praktine nauda dalyviams – ir mažose grupelėse, ir tiesiogiai su lyderiaujančiais savo sričių ekspertais kūrėjai turės galimybę vystyti filmų platinimo ir poveikio kampanijų strategijas bei konsultuotis dėl savo kuriamų projektų. Prisijungti prie šių mokymų bus pakviestas vienas savo projektą jau vystantis lietuvių kūrėjas ir du dar jų neturintys dalyviai. „ESoDoc“ dirbtuvių metu taip pat vyks diskusijos apie dokumentikos žanro subtilybes: kūrėjai dalinsis patirtimi, kaip (ne)stoti į vieną iš pusių itin susipriešinusioje aplinkoje, o taip pat diskutuos apie poetinės ir socialinės dokumentikos sampratas – ar jos tikrai viena kitai prieštarauja?

„ESoDoc“ dirbtuvėse patirtimi dalinsis „Think-Film Impact Production“ įkūrėja ir vadovė Danielle Turkov (Jungtinė Karalystė) bei poveikio strategijos ir įgyvendinimo pasauliniu mastu vadovė Amy Shepherd (Jungtinė Karalystė). Pasitelkdamos kiną, šios konsultantės yra įgyvendinusios reikšmingų poveikio kampanijų: filmu „iHuman“ į Europos politines diskusijas apie dirbtinį intelektą paskatino įtraukti žmogaus teisių klausimą, „Oskarui“ nominuotu filmu „The Cave“ ir jį lydėjusiais pagrindinės veikėjos pasisakymais į politinę dienotvarkę sugrąžino taikos užtikrinimo Sirijoje klausimą ir kt.

Dirbtuvių dalyviai taip pat turės galimybę susitikti su naujųjų medijų profesionalais, kurie savo istorijas praturtina tarpdisciplininėmis medijomis ir technologijų inovacijomis. Prie lektorių būrio prisijungusio „Crossover Lab“ prodiuserio ir „CPH:DOX“ kuratoriaus Marko Atkino (Jungtinė Karalystė) darbai buvo rodomi „Barbican“ centre Londone, Modernaus meno muziejuje (MoMA) Niujorke ir daugybėje festivalių. Apie įvairių medijų derinimą taip pat pasakos ir praktiniais patarimais dalinsis daugybę apdovanojimų pelnęs skaitmeninio meno kūrėjas, iliustratorius ir muzikos prodiuseris HAM (Jungtinė Karalystė).

„ESoDoc“ mokymuose dalyvausianti Vokietijos visuomeniniam transliuotojui ZDF dokumentinius filmus užsakanti Sabine Bubeck-Paaz (Vokietija) dirba su 52 min ir ilgametražiais dokumentiniais filmais, reportažais ir tarpdisciplininiais projektais, dalyvavo ne vieno „Oskarams“ nominuoto filmo koprodukcijose.

Norintieji dalyvauti Vilniuje vyksiančiose „ESoDoc“ dirbtuvėse, kviečiami teikti paraiškas iki rugsėjo 30 d., paraiškos formą galima rasti čia: https://form.jotform.com/212483658018964., o detalų programos aprašą galima rasti čia: https://nepatoguskinas.lt/2020/en/esodoc-2021-in-vilnius-call-for-application/.

„ESoDoc“ yra ES programos „Kūrybiška Europa“ remiama mokymų iniciatyva, kurią įgyvendina „ZeLIG“ dokumentikos mokykla iš Italijos. „ESoDoc“ yra skirta medijų profesionalams ir tarpdisciplininiams kūrėjams, siekiantiems didinti savo dokumentinių filmų ir susikertančių medijų (cross-media) projektų poveikį ir pasiekiamumą, tiems, kurie nori tobulinti savo pasakojimo įgūdžius, megzti ryšius įvairiose platformose, atrasti naujas komandos formavimo, prodiusavimo, finansavimo formas ir naujas platinimo strategijas. Lietuvoje šiuos mokymus pristato „Nepatogus kinas”, juos iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras bei Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temoms, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.