Pirmą kartą Vilniuje tamsios elektroninės muzikos legendos Psyche

Paskutinį vasaros penktadienį, rugpjūčio 26 d., klube „nArauti“ Vilniuje pasirodys garsiausia Kanados tamsaus synthpop grupė „Psyche“. 11 albumų išleidę vieni žanro pionierių jau tris dešimtmečius kuria savo dramatiškai lyriškus garsovaizdžius, apgaubtus gotikine atmosfera ir šokti kviečiančiais ritmais. Kanadiečius apšildys lietuviškais „depešais“ tituluojami „Cultor“, neseniai išleidę puikiai įvertintą vinilinę plokštelę „Kibirkštis“. Po koncertų ritmingą nuotaiką palaikys didžėjai Caroil ir Nuclear Princess.

„Psyche“ – nepriklausomos elektroninės muzikos legenda. Nuo šalto ir šiurkštaus industrial iki šilto synthpop, minimal synth, dark wave ir už jų ribų. Gerai žinomi dėl savo hitų „Unveiling The Secret“, „Eternal“, „Misery“, „Sanctuary“, „15 Minutes“ ir, žinoma, Q Lazzarus kūrinio „Goodbye Horses“, pirmą kartą nuskambėjusio filme „Avinėlių tylėjimas“, versijos. Taip pat – įsimenančio vokalo, varijuojančio tarp Marc’o Almond’o, Alison Moyet ir Peter’io Murphy skambesio.

„Psyche“ 1982-taisiais įkūrė broliai Darrin’as ir Stephen’as Huss’ai kartu su Dwayne Goettel’u (po kelių metų jis pasitraukė ir prisijungė prie „Skinny Puppy“) Edmontone, Kanadoje. Pavadinimas kilo nuo grupės „Killing Joke“ singlo „Wardance“ B pusės. Pirmieji projekto koncertai buvo gana ekscentriški – Darrin’as scenoje pasirodydavo visiškai nuogas apsipurškęs skutimosi putomis. 1985 m. grupė išleido pirmąjį savo albumą „Insomnia Theatre“ ir iškeliavo į turą Europoje. Apšildydami žinomą amerikiečių grupę „Suicide“ Paryžiuje, vaikinai pasistengė padaryti įspūdį auditorijai – scenoje ant stalo tarsi zombis gulėjo mergina, vienas brolių nusigrimavęs kaip pabaisa taškėsi netikru krauju, o kitas Andy Warhol’o stiliumi filmavo žiūrovus.

Kitais metais Prancūzijoje įrašytas albumas „Unveiling The Secret“ užtikrino „Psyche“ vietą elektroninio post-punk panteone. Jame skambėjo plačiau priimtina muzika su apšlifuotomis industrial rūdimis ir tamsesniais dark wave atspalviais. Būtent šis albumas buvo perleistas grupės 30-mečio proga ir tuomet D. Huss papasakojo, jog šiuos kūrinius įtakojo ne tik šalia įrašų studijos buvusios Per Lašezo kapinės, bet ir H.P. Lovercraft’o literatūra bei režisieriaus David’o Cronenberg’o filmas „Videodrome“.

1988-taisiais pasirodžius trečiajam grupės albumui “Mystery Hotel”, Stephen’ui Huss’ui buvo diagnozuota šizofrenija ir jis buvo priverstas padaryti pertrauką. Deja, po kelių bandymų vėl kurti kartu, toliau “Psyche” veikloje dalyvauja tik Darrin’as. Jis yra vienintelis išlikęs originalus grupės narys – po bendradarbiavimo su įvairiais kūrėjais, šiandien Darrin’as gyvena Hamburge ir „Psyche“ groja kartu su Stefan’u Rabura. „Psyche“ lyderis džiaugiasi, kad šiemet jau koncertavo gerokai daugiau nei pernai ir užsimena, jog iki metų pabaigos yra tikimybė išgirsti naujus, jau 12-tojo albumo „Light Before Day“, kūrinius.

Lietuviškos muzikos blogas „Kultūrnamis“ (kult.lt) išrinko lietuvių grupės „Cultor“ albumą „Kibirkštis“ tarp Kultiškiausių 2020 metų lietuviškų albumų: „Lietuviškieji „depešai“ – taip krikštijami „Cultor“. Nieko nuostabaus, nes ansamblio siela yra LT „depešistas“ nr. 1 Arnas Kazlauskas, o ir trio pavadinimas aiškiai suponuoja vieną „Depeche Mode“ albumo pavadinimą. Išties kompleksiškas, rūpestingai išnešiotas ir, žinau, kad ilgai kurtas įrašas. Nuostabiausia man „Kibirkštyje“ yra tai, kad grupė su EBM, synth-pop ir panašių tonacijų muzika derina LT poezijos klasikų darbus.“

Aktyvią veiklą nuo 2014-tųjų pradėjusi grupė save vadina tikrais muzikos mylėtojais, net garbintojais. Būtent tai išvertus iš lotynų kalbos reiškia grupės pavadinimas. 2016 m. „Cultor“ pristatė debiutinį albumą, kuriame skamba tamsi, nostalgiško skambesio elektronika ir romantika dvelkiantys dainų tekstai.

„Psyche“ ir „Cultor“ koncertas – jau rugpjūčio 26 d., klube „nArauti“ Vilniuje.

FB renginys: https://www.facebook.com/events/453168039981987

Bilietai: https://tickets.paysera.com/lt/event/psyche-live-in-vilnius