Ukrainos gynyba su Kurs Valüt

Iš Dniepro Ukrainoje kilęs elektroninės muzikos duetas „Kurs Valüt“ šį ketvirtadienį, spalio 6 d., atvyksta į Vilnių ir surengs išskirtinį pasirodymą kultūros erdvėje „gallery 1986“ (Kauno g. 32, Vilnius), o visas renginio metu surinktas pelnas, bus skirtas organizacijai „Musicians Defend Ukraine Foundation“, remiančiai Ukrainos muzikos industrijos dalyvius karo akivaizdoje. Prie vakaro programos jungiasi ir lietuviškas palaikymas – grupės „Solo Ansamblis“ narių suformuotas dj ansamblis #SOLODISKOTEKA bei iš Ukrainos kilusi ir Lietuvoje gyvenanti didžėja Ira Hoisa.

„Kurs Valüt“ 2017 m. Dniepre įkūrė Eugenijus Gordejevas, siekdamas populiarinti Minimal Wave muzikinį stilių Ukrainoje. Dueto kūryboje yra kombinuojami ukrainietiški tekstai, kuriuose minimi sudėtingi dueto asmeninio gyvenimo etapai ir nuolatinės sociopolitinės krizės fonas, su EBM, Electro, Synth-Pop ir Italo Disco garsais. Prieš „Kurs Valüt“ ketvirtadienio koncertą Vilniuje pakalbinome šio dueto narius Eugenijų Gordejevą ir Eugenijų Kasianą.

Jūs abu esate iš Ukrainos. Papasakokite plačiau, kokioje aplinkoje užaugote, kokios buvo jūsų ankstyvosios muzikinės įtakos ir kas paskatino sieti gyvenimą su muzika?

Mes abu užaugome posovietiniuose industriniuose rajonuose bei pokyčių aplinkoje – tarp sovietinio socialinio, ekonominio ir kultūrinio palikimo ir naujosios Ukrainos paieškų ir įkūrimo. Pirmiausia, muzikinį skonį bei įtakas formavo tėvai ir individualios savęs paieškos kartu su  bendramoksliais – tarp jų galima paminėti Pink Floyd, Kraftwerk, Nirvana, Brian Eno, The Prodigy, Aphex Twin, Portishead – šių kūrėjų muzika sudarė mūsų paauglystės grojaraščius. Taip pat turėjome didelę ir aktyvią drum’n’bass muzikos sceną gimtajame Dniepro mieste, o 2000-ųjų pradžioje tai buvo populiariausias muzikos žanras mūsų kompanijoje.

Muzikos stilius, kurį atliekate, netgi turi savo pavadinimą – Dnipropop. Ar galite paaiškinti, kokia šios sąvokos istorija?

„Dnipropop“ yra istorija – kai pokštą apie vietinį muzikos kontekstą paverti savo išskirtinio skambesio etikete. Tai buvo sukurta, siekiant reklamuoti ir leisti Dnepre kuriančias pogrindžio grupes, tačiau greitai sulaukėme susidomėjimo iš kitų miestų muzikinių bendruomenių ir šiandien tapome nepriklausoma nišine leidybos kompanija su kūrėjų ir gerbėjų bendruomene.

Kokiais dar Ukrainos muzikantais žavitės?

Maryana Klochko, Spekulant, Dz’ob, Space Spice Boy, Garden Krist, Ragapop, Stas Korolyov

Tai jūsų antrasis turas po Europą šiais metais. Kuo šie du skiriasi?

Pagrindinis skirtumas tarp jų – yra trukmė ir aplankytų šalių kiekis, dabartinis turas yra ilga ir  kupina nuotykių bei įspūdžių kelionė – planuose surengti net 18 koncertų per 7 savaites.

Ketvirtadienį, spalio 6 d., „gallery 1986“ vyksiančiame koncerte – visos renginio metu surinktos pajamos bus paaukotos labdaros organizacijai „Musicians Defend Ukraine Foundation“. Ar galite papasakoti daugiau apie šią organizaciją, jos veiklas ir tikslus?

Šią organizaciją įkūrė mūsų turo vadybininkas Jurijus Bazaka iš „kontrabass promo“ muzikos agentūros, ukrainiečių indie roko grupė „Love’n’Joy“ bei garso studija „Shpytal Records“. Šio fondo tikslas yra suvienyti kultūros scenos veikėjus ir užtikrinti patikimą pagalbą muzikantams ir muzikos industrijos profesionalams Ukrainoje. „Musicians Defend Ukraine Foundation“ prioritetas – asmenys ar organizacijos, kurie dėl dabartinio poreikio apsaugoti šalį turėjo sustabdyti savo muzikinę veiklą ir įstojo į teritorinę gynybą ar Ukrainos ginkluotąsias pajėgas. Fondas efektyviai reaguoja į finansinius, logistinius ir su paieška susijusius prašymus ir teikia informacinę pagalbą muzikos profesionalams iš visos šalies. Tiesą sakant, fondas labai padeda mūsų draugams, įkūrėjams ir darbuotojams iš „Module Club“, kuris yra bendruomenės centras Dnepre.

Jūsų dainų tekstai paliečia tam tikrą socialinį-politinį foną, sakykite, kaip Ukrainoje vykstantis karas paveikia jūsų kūrybą?

Pagrindinis pokytis ir  poveikis – pauzė nuo bet kokios meninės veiklos per pirmuosius du karo mėnesius, taip pat dėl psichologinės traumos sukelto nerimo negalėjome nieko kurti. Dabar šį potrauminį sindromą galime sublimuoti nauju turiniu, tad po Europinio turo planuojame tęsti mūsų trečiojo albumo kūrimą.

Elektrodueto iš Ukrainos „Kurs Valüt“ koncertas vyks spalio 6 d., ketvirtadienį – daugiau informacijos apie renginį „gallery 1986“ Facebook paskyroje.