INTERVIEW: GYVAI

Kol krikščioniška muzika dažniau skamba festivalių ar koncertų metu, viena įdomiausių roko atlikėjų – grupė GYVAI – galanda gitaras ir pateikia jau antrąjį albumą „91“. Sielos atgaivą GYVAI muzikoje randa ne tik seni hedonistai rokeriai, bet ir rimtesni žmonės, kuriems rūpi tiek muzika, tiek prasmingas tekstas. ORE pavyko sužinoti, kad kai kurioms dainoms grupė įkvėpimo semiasi iš Biblijos, o albumo pavadinimas „91“ yra ir psalmės, interpretuotos pagal roko muzikos kanonus, pavadinimas. Jei vis dar galvojate, kad dainos, kuriose minimas Dievas, yra nuobodžios, pamirškite stereotipą ir įsijunkite GYVAI.

ORE: Kodėl nusprendėte burtis į grupę?

Milda: Visi turėjome didelį troškimą groti, kurti, dainuoti. Kiekvienas nuo mažens muzikavom, lankėm muzikos mokyklą ar chorą. Taip pat matėm, kad Lietuvoj trūksta tokios muzikos, kokią dabar kuriame mes. Vieną vakarą pasiryžom ir nusprendėm, kad kažką reikia pradėti daryti. Pradėti nuo mažų dalykų. Ir pradėjom.

ORE: Kokią grupės koncepciją atspindi jos pavadinimas „GYVAI“?

Milda: Groti gyvai, be abejo! Taip pat būti gyvais, užtikrintais, aktyviais savo tikėjime, vertybėse, o svarbiausia – gyventi pagal tai, kuo tikime.

ORE: Į kokį klausytoją orientuojatės? Kas pagrindiniai Jūsų muzikos gerbėjai?

Džošas: Orientuojamės į bet ką, kas mus klauso, kam įdomu, kas nori mūsų klausyti.

Dima: Mes turėjome sėkmingų koncertų, kur daugumą publikos sudarė pradinių klasių moksleiviai, turėjom gerą koncertą, kur daugiausiai buvo žmonių, kuriems virš 50, taip pat labai dažnai grojam jaunimui – mūsų muziką mėgsta įvairūs žmonės. Į kažkokį konkretų klausytoją nesiorientuojam – tiesiog grojam tai, kas patinka mums patiems.

Milda: Iš tiesų, teko girdėti žmones “iš šalies” sakant, kad mūsų auditorija labai įvairaus amžiaus. Ir tai labai gerai. Galim tik džiaugtis, kad mūsų muzika patinka įvairiems žmonėms. Įvairiems. Ir ne tik pagal amžių.

ORE: Laimėjote „Tautos balso“ apdovanojimą kaip geriausia alternatyvi grupė. Kaip apibūdintumėte alternatyvą? Ar jos netrūksta mūsų gyvenime, pramoginėje muzikoje?

Dima: Manyčiau, dideliuose miestuose jos tikrai netrūksta – daug vyksta įvairiausių renginių, koncertų, kur groja ir dainuoja tikrai šaunūs atlikėjai, kurių per televiziją nepamatysi ir per radiją neišgirsi. Tačiau to trūksta mažuose miesteliuose, kur karts nuo karto pasirodo vienas kitas pop muzikos arba netgi tiksliau, estrados atlikėjas. Dėl to man asmeniškai patinka groti nedideliuose Lietuvos miesteliuose, kur tikrai jaučiasi, kad jaunimas ištroškęs gyvos muzikos, ir ten visada jauti publikos palaikymą, netgi jei žmonės pirmą kartą tave girdi.

Milda: Pas mus Lietuvoje labai įdomi situacija: čia viskas, kad nėra juodas popsas, yra alternatyva. Šiais metais vykusiuose Lietuvos alternatyvios muzikos apdovanojimuose net hip hopas buvo įtrauktas kaip stilius. Taigi situacija iškreipta, “kitokie” stiliai nepatenka į radijo stotis, didžiąsias scenas įvairių renginių metu ir pan. Kaip Dima sakė, iš tiesų gal didžiajai daliai visuomenės ir nereikia nieko kito, jai užtenka ir pilnai tenkina popsas, bet kas man labai nepatinka, kad tas popsas visur propaguojamas, kišamas ir brukamas. Aš esu įsitikinusi, kad menas turi ugdyti, kelti, net tobulinti žmogų, o ne tarnauti jo inkstinktams, kaip (ne visuomet, be abejo, bet dažnai) yra su popsu.

Džošas: Aisku trūksta:) Šiaip alternatyvi muzikos scena labai gyva ir dar tikrai auga. Vis geriau žmonėms išeina groti ir kurti. Yra įvairių stilių. Tai gerai Lietuvai, manau.

ORE: Kaip “gimsta” nauji GYVAI gabalai? Ar jūs tikrai perskaitot Bibliją, psalmes ir tada?

Justas: GYVAI gabalai gimsta labai įvairiai. Dažnai tai būna kažkieno iš mūsų sukurtas tekstas, kuriam repeticijos metu sukuriama muzika arba būna atnešta jau beveik padaryta daina, kuri per repeticijas taisoma, gvildenama, kol įgauna formą. Tekstas aišku gali būti nulemtas Biblijos.

Milda: Kaip Justas ir sakė – įvairiai. Gal tik norėčiau pridurt, kad dažniausiai tai būna kažkieno pagrindinė dainos idėja (žodžiai, muzika), ir tada visi kartu ją apipavidalinam, kuriam, aranžuojam.. Man tai patys geriausi momentai – matyti, kaip gimsta daina, kaip ji įgauna savo formą. Kartais šis procesas greitai įvyksta, o kartais ilgai reikia “išgroti” dainą, kad ji gerai skambėtų. Dėl psalmių, tai turim tik vieną tokį gabalą, kurio žodžiai paimti iš Biblijos, t.y. iš 91-os psalmės.

ORE: Albuma irasinejot Sankt Peterburge? Kaip viskas atrode, ar jus ikvėpė pats miestas?

Justas: Taip, albumas įrašytas Sankt Peterburge. Na, visas aranžuotes jau buvome paruošę namie, tačiau, mano manymu, miestas padarė įtakos tai energijai, kurią perteikėm albume, kadangi ta aplinka mus supo visą mėnesį, tie žmonės, kalba, didžiulės purvinos gatvės, metro. Tai buvo panašu kaip grįžti 15 metų atgal. Atrodo, ten viskas kažkada sustojo ir niekas nesikeičia. Bet kas dėl pačios studijos, daugelis kompetetingų žmonių sakė, kad jaučiasi, jog įrašas darytas ne Lietuvoj. Tai labai džiugina.

Milda: Įrašai buvo labai gera patirtis, jaučiuos patobulėjusi. Su mumis dirbo praeity žymus JAV prodiuseris Joey Powers. Šis žmogus perteikė daug savo patirties, davė patarimų. Visą laiką Peterburge skyrėm įrašams, gyvenom savo albumu. Aišku, kelias dienas turėjom laisvas, galėjom pasigrožėti ir miestu. Tik labai šalta ir drėgna šiame mieste, bijojau, kad tai neatsilieptų balsui. Bet viskas buvo gerai. Gera prisimint visą laiką Peterburge.

ORE: Koks buvo nerealiausias susitikimas po jusu koncerto, Lietuvoje? Koks koncerts Lietuvoje buvo geriausias?

Justas: Na, kiekvienas turbūt įvardintų skirtingus pasirodymus, bet, manau, vienas įspūdingiausių buvo koncerte Siemens arenoj “Renkuosi Gyvenimą”, kur teko garbė atlikti savo kūrinius 10 000 žmonių auditorijai. Bet geriausi koncertai nėra tie, kurie didžiausi. Visi gerai atsimenam savo koncertą Tauragėj 2003-iųjų metų turo per Lietuvą metu, kur buvo ne daugiau 50 žmonių, bet jautėsi toks palaikymas, kad nesinorėjo sustot groti. Šiaip kiekvienas koncertas yra ypatingas ir kiekviename stengiamės atiduoti visus save.

Milda: “Renkuosi gyvenimą” buvo įsimintinas koncertas. Man šiais metais dar labai patiko koncertas Kaune, Los patrankose – ten ir mes, ir atėjusieji žmonės labiausiai “šėlo”:). O svarbiausias koncertas man – tai be abejo albumo pristatymas. Tiksliau, netgi du albumo pristatymo pasirodymai: ant Vagos knygyno stogo ir Mokytojų namų kieme. Buvo faina matyt, dainuot ir po to bendraut su pačiais ištikimiausiais mūsų klausytojais.