MAJSPEISAS!

Interneto centras MySpace buvo įkurtas maždaug prieš tris metus Los Andžele, kur pirmieji jo dalyviai buvo to miesto menininkai, fotografai ir muzikantai. Iš tikrųjų, tai buvo kiek gremėzdiškas draugų (ir meilužių) paieškos portalo “Friendster.com”, muzikos talpinimo portalo “MP3.com”, blogų rinkinio “Blogger” ir amerikietiško skelbimų centro “Craiglist” hibridas. Tačiau jau tų pačių metų rugpjūtį prasidėjo sprogimas – vartotojų skaičius pradėjo didėti ne aritmetine, o geometrine progresija.

O maždaug šį pavasarį “MySpace” kaip bendravimo, o ir muzikos bei savęs pristatymo įnagis pasiekė ir Lietuvą… Savo puslapius susikūrė RyRalio DJs, Nesakyk Mamai, Boogaloo, Višinskis ir Dubauskaitė, be abejo “Ore.lt” (kuris net veido neturi) bei visa masė gerai girdėtų ir undegroundinių grupių. Visiškas siurrealizmas, kai analinį grindą (bent jau taip galima buvo spręsti iš jų publikuotų iliustracijų) propaguojanti Vilniaus grupės KARMA JAWLESS siunčia už add (t.y. įtraukimą į savo “draugų” sąrašą) virtualų bučinuką jau minėtoms 69 DANGUJE (o gal iš tikrųjų- tik jų vadybininkui?).

100 milijonų riba viršyta

Šiuo metu MySpace, įvairiais paskaičiavimais, yra per 100 milijonų specialių puslapių, (kiekvieną savaitę prisideda apie 0,5 milijono) ir tikrai per 750 tūkst. muzikos grupių ar atlikėjų puslapių. Prie jų dabar prisideda įvairūs komedijų skečų ir tekstų autoriai ir – po truputį – ir filmukų kūrėjai (apie YouTube kitą kartą). Šiaip ar taip, muzikos pasaulyje šiais metais MySpace tapo milžinišku, jei ne pagrindiniu faktoriumi. A, dar pamiršome paminėti, kad dar 2005-aisiais MySpace nupirko australų žiniasklaidos milžino Ruperto Murdocho valdoma NewsCorp kompanija, o dabar portale dirba daugiau nei 300 žmonių (ir jis vis tiek striginėja :)!

Sociologai sako, kad MySpace tam tikros amžiaus grupės (paauglių) tarpe atlieka tokią pat funkciją, kaip kadaise suoliukas prie namų. Ką veikiame MySpace? Ogi nieko neveikiame, jame tiesiog sėdime… Tiesa, šiek tiek ką nors aptarinėjame, šiek tiek žiūrinėjame, šiek tiek klausome muzikos, šiek tiek gaudome gandus… Ir taip sėdime KIEKVIENĄ DIENĄ. Kiekvienas besinaudojantis šia informacijos mainų sistema gali paliudyti – prie MySpace priprantama…. Greitai tu turim šimtą draugų, kurių tu niekada nematei, ir su jais bendrauji bendrauji bendrauji klaviatūros pagalba.

Geriausiai tinkantis muzikantams?

Taigi, MySpace išsprendė daugelį muzikantų ir jų fanų rūpimų problemų – kaip greitai pranešti fanams apie savo koncertą ar paskelbti naują dainą, kaip susirasti panašiai grojančių grupių gretimose šalyse (ar ten, kur ketini gastroliuoti), kaip “prisikabinti” prie savo numylėtinių (gerai žinomų grupių) fanų ir pakviesti paklausyti savo dainų. Legendos apie tokius atlikėjus kaip britė Lilly Allen ar tie patys ARTIC MONKEYS skelbia, kad
MySpace tiesiog kaip grybų priaugino jiems naujų gerbėjų ten, kur jie niekada nekoncertavo.

O kur dar viešai demonstruojami “Top 8” ar “Top 16” sąrašai, į kuriuos išrinktas fanas turbūt prisiekia amžiną ištikimybę savo dievukams…. Garsi šio sezono grupė GNARLS BARKLEY net rengė konkursus žmonėms, sutikusiems vietoj savo portreto asmeniniuose MySpace puslapiuose paskelbti jų reklaminį šūkį “Gnarls Barkley Is Crazy”… Apie “išskirtines” albumų premjeras MySpace turbūt neverta net kalbėti.

Šitas MySpace “muzikalumas” iš dalies paaiškinamas… Juk kiekvienas, pirmą kartą prisijungęs prie MySpace, į draugus gauna… kokį tai Tomą (oj, kiek kartų aš girdėjau klausimą: “O kas tas debilas tipo mano draugas?” :). Iš tikrųjų, tai portalo įkūrėjas Tom Anderson, kuris 90-ųjų pradžioje grojo nevykėliškoje San Francisko grupėje SWANK. Jau tada jis suprato, kokia šlykšti bedugnė skiria grupę, muzikos industriją ir potencialius fanus. Taigi MySpace tapo savotišku kerštu tam iš anksto industrijos programuojamam šlamštui – radijo stotims, MTV… Tiesa, po to Tomas pradėjo studijuoti kino meną, todėl MySpace tampa vis labiau patogus ir kino kūrėjams bei – šio žanro Lietuvoje nėra – komedijinių skečų autoriams…

Bet leiskime pasisakyti mūsų herojams…

Jei neskaityti nežinia kodė Lietuvoje “priregistruoto” R Kelley, Lietuvoje dažniausiai klausomos projekto 69 DANGUJE dainos. Jos lenkia, pakankamai aiškiai lenkia artimiausius sleazy “konkurentus” YVA ir NAUJIEJI LIETUVIAI. Įdomu tai, kad MySpace puslapis tapo puikiu būdu pareklamuoti supermerginas žaliais sijonais… tarp užsienio lietuvių. Kaip atsirado jų puslapis?

“….. kažkaip atsitiktinai užsukau į “MySpace”.. ir tiek…”, droviai mums aiškina 69 DANGUJE puslapio prižiūrėtojas. “Manyčiau dauguma yra užsienio lietuviai, nes daugiausia jie naudoja myspace :) O šiaip jei kalbant – kiek yra ne lietuvių? Manyčiau tikrai nedaug, nes daugiausia musu muzika klauso lietuvaiciia:) Tiesą, sakant į “Top 8″ dedu tik lietuvius! Ar tai vienas būdų pasiekti populiarumą ir pralenkti YVĄ? …..hmmm, na, – čia paslaptis” – juokiasi kruopščiai puslapį atnaujinantis ir citatomis iš “YouTube” papildantis žmogus. Beje, pagal visas MySpace savireklamos taisykles atskiri puslapiai sukurti ir atskiroms 69 DANGUJE narėms…

My Space – undergroundo ginklas?

O štai atlikėjas HEARTPHONES turi daugiau nei 2,5 tūkst. “draugų”, ir tikrai jų dauguma – ne iš Lietuvos. Jo puslapio fonas rūpestingai papuoštas, įterpta daugybė įdomybių (tai padaryti leidžia specialūs redaktoriai, kuriuos save gerbiantis puslapio savininkas turi panaudoti, kad jo ar jos “interjeras” išsiskirtų iš banalaus balto). Ar jis naktimis ieškojo draugų, jei dabar tiek daug turi jų?

“Nežinau, kol mano MySpace draugų skaičius nesiekė 200, aš laikas nuo laiko adinau (t.y. kviečiau į draugus), ir iš viso manau, kokį 100 priadinau… Tačiau kai skaičius viršijo 200, tapo sunku atsakinėti į klausimus, o dabar išvis mirtis…”, juokiasi Heartphones. Ieškant pagal įvairius kriterijus – ką groja (stilius IDM) ir iš kur, mane dažnai rodo viršuje, aš net kelis kartus buvau patekęs tarp 100 populiariausių IDM atlikėjų. Aš nesu išpuikęs žmogus, stengiuosi atsakinėti visiems… Tiesa, yra dar daugiausiai kontaktų tarp IDM atlikėjų turintis atlikėjas nool, tai jis parodė nuorodą į mano puslapį, tai gal čia yra stebuklas” – populiarumo MySpace paslaptis šmaikščiai megina paaiškinti Heartphones.

Po koncerto – krūva add requests

Daug paprasčiau MySpace paaiškina daug Vakaruose koncertuojančios Vilniaus hardcore punk grupės BORA narys ir šios scenos aktyvistas Krilaz. “Šiaip esu tikras, kad didžiausia dalis mūsų fanų MySpace yra iš tų užsienio šaliu, kur esam groję koncertus. Pankroko grupės ir toliau dažniausiai bendrauja ir bendraus tiesiogiai, koncertuose. O toks MySpace yra tiesiog patogesnis ir lengviau surandamas internetinis grupės puslapis su didele svečių knyga. Dar – puslapio apipavidalinima gali be jokių didesnių pastangų sukurt net neišmanydamas HTML”, juokiasi jis.

Vis dėlto BORA meistras sako netiesą. Jų puslapis ne tik nuolatos atnaujinamas, bet ir išsikiria spalvingu apipavidalinimu. “Susikūrėm MySpace profilį tiesiog todėl, kad dauguma pažįstamų grupių jau turejo ten savo profilius. O navigacija ir
prieinamumas ten labai patogus – tiek surast naują muzika, kuri galbūt
patiks, tiek palaikyt ryšį su BORA muziką mėgstančiais žmonėm. Nuo to
laiko kaip ir nieko nevyko, tiesiog tas “profailas” yra – kas nori tapt mūsų
draugu, pasiprašo priimamas į draugų burį ir tiek… Kartas nuo karto yra
atnaujinamos koncertų datos, pakeičiamos dainos ar nuotraukos”, kuklinasi Krilaz.

Ar gali toks puslapis būti naudingas auginant ? ” Naujų draugų – be abejonės atsiranda. Ar padeda parduoti įrašų? Parduoti įrašų taip pat [BORA puslapyje veikia konkrečios tiesioginės nuorodos su grupės išsileistų albumų viršeliais – red. past.], nors gal ir ne taip žymiai, kaip galima būtų pagalvoti. Galbūt kai kam padejo apsisprest
kokia sekančią grupę tempti iš Soulseek ar DC++ “, juokiasi jis.
BORA draugų ratą “MySpace” pradeda paties Krilo įkurta įrašų kompanija, vėliau seka geri draugai – grupės iš Europos, su kuriomis teko kartu groti, o baigia – organizacijos “Animal Liberation Front” puslapis, kurių idėjoms BORA pritaria. Ir kuri taip pat įsikūrė internete, kad galėtų pristatyti savo idėjas.

Kas toliau?

Aišku, anoniminis bedravimas internete įgauna ir groteskiškų formų. Nemažai grupių prisipažįsta, kad daugelio savo “draugų” niekada nėra akyse matę… O štai prieš šią vasarą britų žurnalo Q žurnalistai įkūrė neegzistuojančią grupę HOPE AGAINST HOPE (t.y. į internetą įdėjo nežinia kokių “berniukų iš gatvės” nuotrauką ir įdėjo pusamžio prodiuserio parašytą dainą), kuri sugebėjo rasti per 1000 “draugų” (tame tarpe ir aistringus laiškus siunčiančių groupies) bei išsireikalauti koncertą gerai žinomo scenos vilko Alan McGee klube. Kita vertus, daug pankų ir elektro teroristų grupių, kurios pažino vieną kitą MySpace pagalba, niekada neskaitė to Q straipsnio… Jos ir jie įrašinėja naktimis, kad ryte galėtų paskelbti dainą pasauliui ir pagaliau susilaukti tos suknistos reakcijos!

Taigi, jau ir Lietuvos muzikantai susikraustė į MySpace, kas gerokai nuliūdino mus, “Ore Grotuvo” kūrėjus. Gerai jau, juokaujame, ironizuojame. Nes juk – visi žinome – mūsų darbų dar laukia YouTube