Norden Wave @ Loftas, Vilnius

Kiekvienas krestelėjimas vardan įdomesnės kultūros Lietuvoje yra pagirtinas žygis. Tačiau tokia balta skraiste apsigaubusių netrūksta, tad rezultatas kartais šabloniškai virsta skambių antraščių ir laimingų žmonių nuotraukų rinkiniu. Šiame kontekste praėjusį penktadienį sostinėn atvilnijęs renginių ciklas “Norden Wave” turėtų būti kitoks. Kaip ir jame nuskambėjusi muzika.

Būtent naujosios kultūros pažinimo takas atvedė į Menų fabriką arba tiesiog Loftą penktadienį, labai vėlai, praktiškai šeštadienį paryčiais. Į renginį nuo pat pradžių nesinorėjo traukti. Na, bent jau ne tiek, jog klausytis valandą ne tokių naujų ir negirdėtų Golden Parazyth ir jo ištikimo vargonininko giesmių. Neverta per daug plėtoti šios temos, Giedrius yra puikus atlikėjas, tačiau tokiame renginyje norėtųsi išgirsti kažką mažiau žinomo. Nors suprantama, jog renginio sėkmės vardan toks vardas yra neatsiejamas dalykas.

Tačiau net atsidūrus kur kas vėliau tenka susidurti su realybe: programa vėluoja, o antrą valandą nakties, kai buvo laikas pagrindiniams svečiams, GP vis dar dainuoja. Tačiau dar po valandos ir po pertraukėlės su labai į temą pavariusiu DJ Synthsoulsizer ant scenos guviai įsitaiso merginos ir vaikino duetas Rangleklods.

Vardan kuo nekaltesnio atradimo jausmo iš principo iki renginio vengiau bet kokio šio kolektyvo garso. Toks metodas šiuolakinėje kultūroje tikrai veikia, o rezultatas dažnai peržengia lūkesčius.

Rangleklods nuo pat pirmų akordų nubloškė į visai kitokį pasaulį, kupiną nesuvokiamų ir netradicinių derinių. Pradžioje atrodė, kad tokiam koncertui reikia koncentracijos, tačiau ilgainiui šaltos daniškos elektronikos tradicijų ir post everything chaose išsigrynino kažkas, kas gali būti ir paprasta šokių muzika, ir performansas, ir spoken word pasirodymas. Kažkas, kas nenoriai traukė ir tuo pačiu maloniai atstūmė.

Rangleklods padvelkė tikru skandinaviškumu: subtilumas, sterilumas ir paprastumas viename. Tai buvo tiek pat nauja, kiek sena: galėjai iškasti euro trance, euro trash, new wave, post punk, gotikos netgi šiek tiek. Atskiromis dalimis tai buvo nudėvėta, kartu sudėjus – absoliuti ateitis. Viskas vistiek sukasi ratu, tad nuo to nepabėgsi, gali tik sukeisti vietomis stipinus.

Muzikinės kompozicijos neatrodė itin komplikuotos, bet paremtos paprastu principu: šiek tiek sodresnių dūžių, pakankamai storas sluoksnis sintetinės švarios elektronikos ir monotoniškai mielas (bet ne nuolat klykiantis) vokalas ant viršaus. Pasirodymas tikrai buvo be priekaištų, jokių nesąmonių – tik organiška kūryba. Net ekrano blizgučiai pasirodė į temą.

Po koncerto tradiciškai prireikė kompakto arba bent jau atributikos. Bet pasirodo jųjų bagažas buvo ribotas ir plokštelėms vietos neliko. Liūdnoka. Jei jau pristatoma Šiaurės šalių muzika, tai mažų mažiausiai tam turėjo būti skirtas kampas vien su ano krašto muzikiniais leidiniais, o ne pseudo šiaurietiškomis megztomis kepurėmis ar vodkės reklama su pusnuogėmis bobomis.

Rezultatas tikrai pasiektas: baisiai susižavėjau danų dainiais, bėgu pirkti Rangleklods mp3 internetu ir nuoširdžiai laukiu kitų koncertų. Tad mintis ir iniciatyva – labiau nei pagirtina ir “Norden Wave” organizatoriams skrieja pagarbūs švilpesiai.

Norden Wave @ Facebook
Rangleklods @ Soundcloud