Sausio pabaigoje Berlyne 27-ąjį kartą prasidės medijų ir skaitmeninio meno festivalis „Transmediale“. Kiekvienais metais tam tikros temos rėmuose pristatoma pagrindinė festivalio paroda, video programa, performansai, vyksta diskusijos bei dirbtuvės. Šių metų HKW vykstančio festivalio tema – „Afterglow“ („Pošvytis“).
Edvardo Snowdeno paviešinta informacija apie JAV žvalgybos agentūros NSA žmogaus teises paminančią veiklą paveikė ne tik politikos veikėjų bei žiniasklaidos diskusijas apie tai, kas turi teisę stebėti vienas kitą bei iš to dar ir uždirbti. Faktas, jos ne tik NSA, bet įvairių šalių žvalgybos institucijos stebi viena kitos piliečius – ne tik diskusijų reikšmės. Ši informacija ne tik gali paveikti mūsų elgesį su technologijomis (kodėl mes vis dar dirbame facebook’ui?), bet parodo, jog internetas jau seniai nebėra laisva demokratiška erdvė, kurioje žmonės nekaltai keičiasi nuomonėmis.
Šiame kontekste festivalyje Transmediale bus keliami itin aktualūs kiekvienam technologijomis besinaudojančiam piliečiui klausimai. Kokią prasmę šiandien turi diskusijos apie skaitmeninę erdvę? Apie ką kalbame, kaip tariame “post-skaitmeninis”? Masinės žvalgybos, big data fenomenai, mūsų augantis interneto bei skaitmeninių technologijų naudojimas turi materialių pasekmių tiek gamtai, geopolitinei situacijai, tiek mūsų kūnams bei gyvenimams: kažkur pasaulyje stovi nuolatos energiją naudojantys serveriai, kurie perdirba kiekvieną žvalgybos agentūrų bei didžiųjų korporacijų sekamą mūsų pelytės paspaudimą. Kitais žodžiais tariant, mūsų slampinėjimas po virtualią erdvę turi realių pasekmių tiek žmonių, tiek apskritai planetos gyvenimui. Kaip kovoti su nesaikingu elgesiu internete? Ką darysime su mūsų sukurtomis informacijos bei materijos šiukšlėmis?
Šiuos ir daugybę kitų klausimų kels daug talentingų menininkų, mokslininkų, rašytojų, aktyvistų, tokių kaip Bruce Sterling, Jacob Appelbaum, Annie Machon, Tatiana Bazzichelli, Georgios Papadopoulos, Benjamin Bratton, Metahaven, o ORE.lt jums pateiks festivalio apžvalgą.
Komentarai