Garso tyrinėtojai Gnod pušyje kartu su ežiukais

“Kritikai juos lygina su Ash Ra Tempel”, “priklausomai nuo tavo įrašų kolekcijos, jie primena bet ką nuo Hawkwind iki Loop ir Sunburned Hand of the Man”, “kelio filmo garso takelis, nors tai turbūt būtų “Mad Max”, o ne “Two Lane Blacktop”, “jų skambesys tarsi Steppenwolf atliktų The Stooges kūrybą”, “grupė primena Can ga-ga go-go muziką, o vokalistas viauksi kaip Alan Vega”, “riksmai ir avangardiniai garsai, kokių galėtum tikėtis iš Yoko Ono albumo”, “verčia mus įsivaizduoti Jim Morrison pamišusio pamokslininko tonu klykiantį pagal Faust”, “malda tarp the Moonies ir the MC5 on Mars” ir panašiai. Taip, taip, kalbame apie vieną ir tą patį garso meno kolektyvą Gnod, kilusį iš Salfordo prie Mančesterio.

Pirmąjį vasario savaitgalį Vilniuje vyks 6-asis atšiauraus garso meno festivalis “Speigas”. Vienas pagrindinių jo akcentų – 2006-aisiais susiformavęs ir nuolat besikeičiantis kolektyvas Gnod. Jų kūryba – ilgos, monotoniškos, hipnotizuojančios, tamsius ritualus ir apeigų transą primenančios kelionės. Niekas, taip pat ir patys muzikantai, iki galo nežino, kuo baigsis ką tik prasidėjusi kompozicija. Įsivaizduok, kad Gnod įrašų kompanijos “Rocket Recordings” kolegos iš Švedijos Goat gerokai papūtė, o gal užkrimto keletą grybų, nustojo dainuoti, pasigavo vieną motyvą ir kartoja jį 10 minučių.

Gnod nemėgsta šlifuoti ir tobulinti savo muzikos, todėl jų diskografija išties turtinga – vien albumų išleista apie 10, beje, netrukus turėtų pasirodyti dar vienas. Taip pat išleista gausybė singlų ir bendrų leidinių su kitais atlikėjais. 2013-aisiais pasirodė split’as su Bear Bones, Lay Low – Belgijoje gyvenančio venesueliečio Ernesto González solo projektu, o pernai – vinilinis 7″ su Eternal Tapestry iš Portlando, JAV. Kaip sunkoka sugaudyti Gnod garsus, taip nelengva iš jų išgauti ir atsakymus, bet bandom…

Kadangi esate vitališkas ir nuolat besikeičiantis kolektyvas, pristatykite savo dabartinę sudėtį…

Sveiki “Ore”. Koncerte Vilniaus koncertui numatyta tokia sudėtis: Paddy Shine, Chris Haslam, Alex Macarte ir Sam Weaver. Paprastai kiekviename pasirodyme mėgstame keisti sudėtį ir muziką – tai išlaiko tiek mūsų, tiek publikos šviežumą.

Prieš kelis metus, Chris Haslam skundėsi: “Su įprastais būgnininkais nesijaučiame gerai, dažniausiai jie nuslysta į tradicinį grojimą, o mes to nenorime.” Ar radote kokį nors sprendimą?

Nėra vienintelio mums tinkamo sprendimo, tiesiog nemėgstame, kai ši rolė tampa per daug nuspėjama. Ritmas gali atsirasti iš bet kur ir kiekvienas gali prie to prisidėti, o ne palikti viską vaikinui užnugaryje. James Brown žinojo, ką daro.

Gnod reiškia God+synod (dievas+susirinkimas – Ore past.), G-nod ar dar ką nors?

Tai tik žodis, turintis daug reikšmių ir tuo pačiu bereikšmis.

Jūsų kūryba skamba tarsi šamaniški ritualai ar audio terapija. Gali būti pavojinga visuomenei. Kaip manot, ar MI5 (britų saugumas – Ore past.) domisi jūsų (nesertifikuota) veikla?

Kas žino, ką šie paranojiški sukti žiopliai galvoja!

Atrodo, kad Gnod yra daugiau socialinis garso eksperimentas negu “normali” muzikos grupė, tekantis vanduo, o ne kietas akmuo?

Iš tikrųjų, greičiau jau pušis su joje įsikūrusiais ežiukais.

Yra pakankamai daug įvairių jūsų muzikos apibūdinimų. Krautrock, psychedelic ar space rock girdimi dažniausiai. Ar pavadintumėt save taip?

Gali prisigalvoti daugybę mūsų apibūdinimų, tačiau yra tik vienas teisingas – gnod. Kraut/space/psych tagai yra per paprasti. Jei pasiknistum giliau mūsų įrašų kataloge, suprastum, kad mūsų niekada kitaip neapibūdintum, kaip tik gnod.

Ar siejate save su tradiciniais hipiais ar keliautojais? O galbūt esate tolimas Madchester’io bumo atgarsis? Ar yra tokia subkultūra, kurios garso takeliu galėtų būti Gnod?

Ne.

“The three R’s: repetition, repetition, repetition” yra jūsų moto. Yra tokia The Fall daina “Repetition”, jų lyderis Mark E. Smith labai mėgsta pasikartojimus. Ar dar turite ką nors bendro su juo?

Lokalą (vietinį pub’ą – Ore past.).

Ar kada nors naršėte G.n.o.d. – the global network if discovery? Jie žada: “Net jei nežinai, ko ieškai – gnod suras tai”. Kokius 3 atlikėjus įvestumėt kaip mėgstamiausius?

Ne, niekada nesilankiau jame. Jei atvirai, nemėgstame atlikėjų.

Sakote, kad UK ir kontinentiniame ture gegužę grįšite prie senos geros gitarų ir būgnų sudėties. Ką tuomet vadinate naujaja sudėtimi?

Apgailestauju, tai lyg ir paslaptis – negalime MI5 atskleisti per daug. Tik nepagalvokite, kad esame paranojikai ar kažką.

Kai sužinojote, kad grosite festivalyje “Speigas” Vilniuje, Lietuvoje, kokios buvo jūsų pirmosios mintys?

VAAAALIOOO, pagaliau pamatysime Armą, cha cha. Jau kelis metus su Arma “Agharta” tarėmės dėl koncerto Vilniuje, taigi iš tikrųjų smagu, kad pagaliau tai įvyks. Niekada nebuvome šioje pasaulio dalyje, tačiau draugai pasakojo, kad vibracijos ten geros, o koncertai intensyvūs. Išties laukiame nesulaukiame. Gerai padirbėjai, Arma!

Kokia žemiausia temperatūra, kurią kada nors patyrėte?

Girdėjom, Lietuvoje šiuo metų laiku pakankamai šilta, todėl atsivešime šortus bei sandalus ir, tikimės, išoksime į ežerą kur nors.

Internete:

ingnodwetrust.tumblr.com

gnod.bandcamp.com

twitter.com/gnodgnetwerk

www.facebook.com/gnod.gnetwerk