MountainRock vol.1 @ Combo, Kaunas

Viskas persipynė ir susimakalo, kažkada buvusio roko klubo “Senas stalčius” patalpose, o dabar klube Combo įvyko pirmasis MountainRock vol.1 festivalis, kuris pasak produktyviai dirbančios grupės Mountainside taps ne tik tradiciniu bet ir persikels į kitus Lietuvos miestus. Pati frazė “roko festivalis” šiais laikais skamba viliojančiai, gundančiai net šiek tiek egzotiškai. Buvo neįmanoma atsisakyt tokio malonumo, o po jo net savaitę gaivaliojomės, kad parašytumėm Jums kas ten buvo:)

Dar vienas puikus sutapimas. Tądien Kaune taip pat vyko futbolo rungtynės Lietuva-Rumunija, todėl gerokai prieš koncertą smėkščiojo seniai matyti veidai pažadinantys prisiminimus apie senus gerus underground festivalių laikus. Ar tik ne laikas lietuviško punk roko kompiliacijai nr 2?

Combo viduje viskas šiekt tiek primena mokyklos susitikimą: visi rankoje su bokalais spaudžia rankas senai matytiem pažįstamiem, o tuo metu scenoje jau derina gitaras K.A.N.G. festivalio vedėjas pasakoja kaip sunku groti pirmiems ir kviečia kuo audringiau palaikyti grupę. Publika išlieka šiekt tiek abejinga, o K.A.N.G. tuo metu jau demonstruoja Kauno west coast aka Vilijampolė hardcore kietumą ir greitį. Vokalistas kažka riaumoja angliškai, tačiau sunku ką nors suprasti. Problema sena kaip ir lietuviškas rokas: garso operatoriai ko gero sugeba garsinti tik pagal fonogramas grojančias grupes, o pačios grupės vietoj to kad ką nors prasmingo pasakytų gimtąją kalba, kankina save ir klausytojus akcentų ir tarmių įvairove. Na bet prie šito me jau pripratę, juk lieka laiko alaui atsigert…..

Antrieji scenon kopia lietuviško roko viltys (dar, visdar, pagaliau….?) SH. Pradžia pasirodymo tikrai įspūdinga. Grupės bosistas man ima panašėti bet kurį bosistą iš šlovingų indie roko laikų, grupės “saundas” kažkodėl man rodosi labai britiškas ir aš prisimenu Londono aludę kurioj prieš N metų klausiaus tais laikasi niekam nežinomus Placebo ir Ash. Daina veja daina, o mintis mintį ir aš greit paskestu apmąstymuose kas būtų, jei būtų….jei Bomba su Zenka priešaky roką būtų pradėję “piarinti” ne 2002 o prieš gerus 10 metų. Daina “69 woman” drąsko mano širdį ir aš staiga suvokiu, kad jai tiek metų kaip ir būsimų to vakaro žvaigdžių Bix kūrybai. Eh tie “meidžiorai”, viskas jiem “dašunta” paveluotai. Bet tuo met SH nutaria šiekt tiek sudrumsti idilią mano galvoje: pradeda trūkinėti stygos, dainų tarpuose ima girdėtis nuobodūs pasakojimai ala daugiau boso į monitorių ir galų gale vienas gitaristas visam gabalui dingsta nuo scenos. Vėl pagalvoju kad jau 2003 ir tokių dalykų neturėtų būti, bet pykti tikrai negali, nes tai juk dar viena pertraukėlė alui ir seniai matytiems draugams….

Mountainside ir klasikinė rokenrolo mokykla (jei galima ją taip vadinti), man senam indie roko fanui, niekada nebuvo prie širdies. Bet atsvirduliavęs į salę nori nenori imu šią nuostatą keisti. Vokalistas labai neblogai gieda ir dar lietuviškai! Puikus frontmenas, įtaigiai bendraujantis su publika. Ir tai jiems patinka, prie scenos kunkulioja masė o aš tuo tarpu šnairomis stebiu vieną iš Combo apsauginių. Tikiuos tokie egzemplioriai ateityje pasmerkti išnykimui:) Mountainside bando pasprukti nuo scenos nesudainavę “Birutės”, bet jiem to padaryti nepavyksta. Visi trypia, švilpia ir kartu su grupe krykščia: …juk niekas nežinojo….

Dar viena įtampą kaitinanti pertraukėlė ir pagaliau….Bix. Kas matė juos viename kitame koncerte paskutiniu metu kas ne, bet man tai pirmas kartas po labai ilgos pertraukos. Aptirpusi grupės sudėtis “saundą” daro labai rokerišką, tačiau visada gedi tų subtilumų, kurių nebliko kad ir gabale “Vynas ir Laikas”. Kaip bebūtų Bix vis dar valdo. Tai tas atvejis kuomet šaunumą aprašyti darosi sunku, o pačia pačiausia lietuviško roko klasika tapusių gabalų aptarimas atrodo visiškai beviltišku užsiėmimu. “Preasure”, “Kas iš to”, “Akli kariai” ir dar toliau ir dar geriau….Samas ilgais darbo “durnadėžėje” metais iki begalybės ištobulino bendravimo su publika technika ir tikrai nei vienas negali išlikt pasyvus (na nebent tiek tie half man half bisquit, žmonėse vadinami apsauginiais:) ). Bahūrai ar jūs eisit pas mergas baliavot? Mergos ar jūs eisit pas bahūrūs baliavot? Ar mes esam viena chebra?-šnpuoja Samas.
Yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-a- a-aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah, – klykia visa salė. Tikrai jau laikais kažkam išleisti Bix visų laikų “bestą” ir netgi apjuosti Lietuvėle kokiu nors “reunion” turu. Tiesa prieš tai reikėtų galutinai iširti. Bet kam gi tai, jeigu rokas pas mus vis dar gyvas.

Vienas iš organizatorių ir grupės Mountainside narių viskam pasibaigus pasakojo, kad viskas labai šaunu, nes žmoniu buvo net 500, o jų mintyse jau kirba sekančio festivalio idėja, užsienio grupių vizitai ir ….. visko neišduosim, teks palaukt kol naujieji roko muzikos “promouteriai” viską papasakos patys.