1 Gram of 2009 @ KABLYS

Penktadienio vakaras stoties rajone. Mašinos, mažindamos greitį, važiuoja šalimais, gatvėse stovi sąlyginai alternatyvi publika, o kūną virpina šaltukas. Žodžiu, keliavau į Geležinkelininkų rūmus, kitaip – “Kablį”, kur vyko MTV ir “Kultūros cecho” organizuojamas “1 gram of 2009”.
Griozdiškas pastatas su skilusiais laiptais, iš visų neįmanomų vietų augančiomis žolėmis, tualetu, iš esmės bunkeryje, tačiau su sava tualetinį popierių per langelį išduodančia darbininke bei kitom įdomybėm atgimė vienai nakčiai, projektui “Menas netikėtose erdvėse”.

Maždaug vidurnaktis. Įėjus patenku į apgriuvusią, tačiau su aliuzija į kažkada vyravusią didybę, erdvę. Žmonių nedaug, bet reivas tik prasideda, vėliau prisirinks žymiai daugiau. Vakarėlio vieta išties pribloškianti: makabriška seno pastato atmosfera, įvairiaspalviai mažyčiai kambarėliai viduje bei didelės apgriautos erdvės šalia jų. Kambarėlių daug: geltonasis, skirtas žaisti “bulvei” su kamuoliu, baltasis, apšviestas akinamai, beveik tuščias, tik su rožės vazonu viduryje – ilgiau pabuvus prasideda gyvenimas tam tikroje “gliuko” būsenoje. Tai Stasio Bonifacijaus “15000 LUX’ų“ projektas. Po pastatą lakstantys menininkai su kameromis, MTV su kamera ir mikrofonu besispraudžianti į šokančių minią, grupės, pagrojusios ir einančios žaist „bulves“…

Tačiau kaip muzika? Grojo daug didžėjų, tačiau skambėjo ir gyva muzika. Didžėjai kaip didžėjai, daug čia neprirašysi. Techno, electro, reivas, kas valandą vis daugėjantis žmonių skaičius. Vienas labiausiai įsiminusių DJ – ilgai, bene amžinybę grojęs HEADMAN iš Šveicarijos. Gera atmosfera, šokti verčianti muzika, deja, kartais peržengianti į kičo zoną, tačiau publika vis labiau ir labiau atsipalaidavo. Tuo tarpu mažojoje salėje visą vakarą vyko išbandymas ištvermingiausiems: blankioje šviesoje paskendus salė, medinės grindys, traškesiai, techno, traškesiai, electro, atsijungimas.

Apie 00 00 suskambo PUNK TV iš Rusijos. JOY DIVISION be savižudiško balso, mieli vaikinukai ir dar mažai šokančios publikos. Man tai buvo geriausias vakaro pasirodymas: nuoširdžiai, gan originaliai ir stipriai. Trumpam pasigavau grupę po koncerto, ir ką jie pasakojo? Kalbėjo, jog jiems „Kablys“- keista, tačiau miela vieta groti, tikėjosi problemų su garsu, bet viskas išsisprendė. „Kably“ muzikantai grojo gyvai, po to vienas iš grupės narių – Aleksas – stojo prie pulto mažojoje salėje, tad buvo galima išgirsti abi PUNK TV muzikines puses. Lietuvoje jie buvo dvi dienas ir grojo du kartus (antrasis – WOO klube). Grupę sudaro trys vaikinai: minėtas Aleksas, Volodya ir Konstantin; atitinkamai: didžėjaus pultas, bosas ir būgnai. PUNK TV kartu kuria trejus metus, tačiau grupės nariai pažįstami nuo seno. Kartu grojo ir roko projekte GOT ZEX. Nors lyginami su JOY DIVISION bei SONIC YOUTH, muzikantai sako, kad jie niekada nesijautė esantys panašūs į šias grupės. Tačiau jos yra stiprūs įkvepėjai. Ir paminėjo, jog „PUNK TV is the best in the universe“.

Kitas pasigautas buvo Headman. Didžėjus buvo pavargęs po ilgojo seto, tačiau vis tiek labai malonus. Kilęs iš Šveicarijos, gyvenantis Berlyne ir Lietuva jam yra tolimiausia šalis rytuose, kurioje yra grojęs. Headman muzikuoja jau 10 metų: šokių aikštelėj groja kitokią muziką (disco, dance), nei pats kuria ir įrašinėja studijoje (čia jį įkvepia 80ųjų, 90ųjų ir vėlesnė muzika).

O publika? Buvo galima sutikti nuo naujesnių rusų iki MTV formuojamos kartos, nuo prijaučiančių pankeliams iki “meniškos sielos” žmonių. Publika, klausinėjama, sakė, jog “tūsas puikus, daug pažįstamų sutikta.” Žmonės ramstė visas įmanomas pakampes, šoko, ir džiaugėsi vakaru.

Žodžiu, reivas su jaukiom pakampėm pamiegot ir prigult, pelėsiais ir kerpėm apaugusiam name buvo vykęs: nepasakyčiau, jog varantis iš proto bei privertęs norom nenorom “taškytis”, tačiau linksmas.