Komiksai ore @ “Visų Šventųjų”

Sovietiniais laikais dažnas žurnalas pabaigoje turėdavo, kad ir menką, tačiau komiksą. Ypač garsėjo “Švyturys” su legendiniais “Miko Ridiko” nuotykiais, o kur dar “Šluota” su ne mažiau kietais “Džeku ir Bobiu”. Buvo ir tokių keistų istorijų, kaip tame pačiame “Švyturyje” publikuotas futuristinis ciklas “Avarija Gamoje”. Šiuos ir kitus Lietuvos komiksų istorijos pavyzdžius galima rasti svetainėje www.komiksai.com. Deja, tai buvo tik nedideli, 5-10 paveikslėlių, kūriniai. Tuo tarpu pasaulyje komikso žanras jau seniai subrendo iki “normalių’ knygų, kurias sklaido savyje vidinį vaiką išsaugoję suaugusieji.

Taigi, vasaros pabaigoje pasirodė skelbimas apie renginį “Comics in the air”. Paantraštė asketiškai skelbė: “Iš kiosko ir aukų surinktos lėšos bus panaudotos VšĮ steigimui, kuri užsiims komiksų kultūros plėtra, kūrybiniais projektais ir leidyba.” Viskas prasidėjo nuo kelių entuziastų ir knygų leidybos: M.Satrapi “Persepolis” (bus išleista š.m. gruodžio mėn.) ir A.Spiegelman “Maus” (tikimasi išleisti iki k.m. vasario). Vėliau prie jų prisijungė ir daugiau komiksų mylėtojų ir kūrėjų. Tarp jų ir jau šen bei ten nuskambėjusios merginos Asta Ostrovskaja, Ingra Miler, Joskaudė Pakalkaitė, Akvilė Misevičiūtė.

Renginiui pasirinktas vienas Vilniaus barų scenos best kept secret – “Visų Šventųjų” baras, jau pamėgtas kai kurių miesto marginalų. Tiksliau, pagrindinis veiksmas vyko nuostabiame šio baro vidiniame kieme. Likimo ironija, komiksų vakarą barą pavedė jo alaus tiekėjai ir barzdoti vyrai už baro nuolat turėjo aiškinti, kad nors kranų yra bene 10, yra tik tokio ir tokio alaus. Matyt, daug kam kitą dieną šventieji skambino varpais, nes bent jau šviesus alaus buvo prastas.

Tik įėjus į kiemą, švietė “Art kioskas”, kuriame galėjai įsigyti rūbų su linksmais piešiniais, įvairių smulkmenų, zinų arba tiesiog pridėti savo litą prie LT komiksų scenos vystymo. Organizatoriai informuoja, kad benefit’as pavyko – surinkta pakankamai lėšų viešosios įstaigos registracijai bei antspaudui. Ekrane buvo projektuojami įvairūs animuoti komiksai, o kiemelyje būriavosi publika. Daugiausia įvairaus plauko ex-pankai ir panašūs. Daugiau kuriantys, nei vartojantys. Šiek tiek pritrūko organizatorių žodžio, apie ką visa tai arba bent kokios informacinės skrajutės/plakato.

Komiksus ore įgarsino pats organizacinis komitetas. Viską su savo eklektiška vinilo kolekcija pradėjo Moonlight Electricity Frankfrut am Markučiai, tačiau tik Miss Yoshi su bobų repu, tarp Vilniaus sienų skambėjusiu labai šviežiai ir riebiai, galutinai išjudino žmonių. PerForm atšaldė susirinkusius cold wave doze ir savo sadomazo įvaizdžiu. Vienas pagrindinių iniciatorių Nindzė pateikė audringą LT undergroundo retrospektyvą, o lietuviškos estrados perlą “Keli metai…” atliko abstrakčios karaokės stiliumi ir tai buvo tikras komiksas.

Komiksų iniciatoriai jau paskelbė savo veiklos sritis ir planus:
– leidyba (tiek garsesnių/klasikinių grafinių novelių, tiek mažesnio formato);
– praktinės dirbtuvės, kuriose galima būtų susipažinti su komiksų piešimo technika, pasidalinti patirtimi, piešėjų konktaktas su rašytojais, teminių komiksų workshop’ai;
– komiksų/grafinių novelių skaitykla;
– kuriančių žmonių paieška (jau pirmojo tūso metu susipažinom su keletu piešiančių ar norinčių prisidėti).

Nors komerciniai leidėjai skeptiškai žiūri į šią meno kryptį, dėl jos, neva, nekomercinio pobūdžio, entuziastai mano, jog šioje srityje galima daug nuveikt. Anot jų, kitose Rytų Europos šalyse komiksai klesti: latviai turi periodinį žurnalą, platinamą per oficialius kanalus, estai turi savo organizacijas, jau nekalbant apie lenkus, čekus ir kitus, kur ši kultūrinė terpė užima svarbią vietą žmonių gyvenimuose.

PS. rugsėjo 24 d. ten pat organizuojamas “Comics in the air 2”- tai bus visos dienos renginys, su dirbtuvėmis, paroda, aukcionu ir koncertu/vakarėliu. Surinktas lėšos bus skirtos komiksų skaityklos steigimui.