Liūdnas SadSvit “suaugusiųjų” pasaulis

Vasaros pabaigoje Solo Ansamblis atveria buvusio siuvimo fabriko „Lelija“ vartus Vilniuje. 1947-aisiais pastatytame industriniame komplekse liūdnojo šokio riteriai aus vaizdo-garso-meno audinį “Pagaugai” kartu su kitais atlikėjais. Tarp jų – ir Ukrainos indie-pop bei post-punk atlikėjas, kompozitorius ir dainų autorius Bohdanas Rozvadovskis muzikos pasaulyje geriau žinomas kaip SadSvit. Jame turbūt išgirsime ir naujausią ukrainiečio kūrinį “Dangus”.

Vasario 24-osios rytą Bohdanas pabudo nuo bombų sprogimų šalia jo namų esančiame oro uoste: „Naktį iš vasario 23 į 24 d. įrašiau Skryabin dainos „The Clock“ koverį, kuriame skamba žodžiai „Bėk, nes tuoj bus karas“. Antrą valandą nakties įmečiau į “Telegram” kanalą ir nuėjau skaityti naujienų. Apie 4 ryto buvo daug žinučių kad viskas tuoj prasidės. Neištvėriau ir nuėjau miegoti. 7 valandą ryto pabudau nuo langų drebėjimo, po 5 minučių – dar kartą.“

Bohdanas gimė 2004-aisiais Ivano Frankivske. Jau ankstyvoje paauglystėje jis pradėjo studijuoti muzikos kūrimo programas. Kūrėjas neturi jokio muzikinio išsilavinimo, tačiau šiuo metu gyvena Austrijoje, kur ketina pradėti muzikos prodiuserio studijas Vienos muzikos institute. Anksčiau Bohdanas studijavo Prikarpatės universiteto Teisės fakultete.

Iš pradžių jis buvo beatmaker’is ir pagal užsakymą kūrė rimtus, bet vėliau suprato, kad nori kurti savo muziką. Pirmoji jo sukurta daina ukrainiečių kalba buvo „Ne zabuvay“ 2020 m., būtent su ja Bohdanas ir pradėjo SadSvit kelionę.

Ukrainiečio diskografijoje – du albumai „Cassette“ ir „20&21“, išleisti 2021 metais, taip pat – du mini albumai „Sumatoha“ (2020) ir „Cold“ kartu su Sad Novelist (2021).

Albumas “Cassette” buvo įrašytas per dvi savaites. Po to atlikėjas sukūrė „TikTok“ postą, kur paklausė „Ar yra ko klausyti Ukrainoje? O kas tai?” ir įterpė savo dainą „Youth”.

Tada „Azovo“ pulkas paskelbė kovinių operacijų vaizdo įrašą su daina „Kasetė“. Ją išplatino populiarūs „Telegram“ kanalai, o netrukus daina atsidūrė „Spotify Viral 50“ ir „Shazam Top 200“ topų viršūnėse. Bohdanas sako, kad iš pradžių nustebo, kai vienu metu pamatė daugybę Ukrainos kariuomenės vaizdo įrašų prie savo dainos: “Tai yra kažkas „tai nutiko ne man“ tokio. Viršuje matau savo slapyvardį ir negaliu patikėti, kad tai aš. Jei atvirai, tai, kad mano dainos išpopuliarėjo karo metais, sukelia labai prieštaringų emocijų ir minčių. Tačiau viena aišku: labai didžiuojuosi, kad skambant mano dainoms, daužomi orkai.”

Karo metais net dainų tekstai įgauna naujas prasmes. Po vienu „jutūbo“ vaizdo įrašu yra komentaras, jog eilutė „skambant kasečių garsams, tu ir aš užmigsime kartu amžiams be rūpesčių ir blogio“ dabar suvokiama visai kitaip – ​​kaip nuoroda į kasetinių bombų ataką.

Vaikinas, vos atvykęs į Vieną pradėjo savanoriauti – pagrindinėje traukinių stotyje sutikdavo žmones ir vežiodavo juos. Dalį pinigų iš savo muzikos jis perveda Ukrainos kariuomenei. Jis visada dėkoja visiems Ukrainos gynėjams už tai, kad jie atlieka neįtikėtiną, titanišką darbą, saugodami valstybę ir aukodami savo gyvybes.

Kaip tavo muzika atsirado “Azov” karių klipe iš Mariupolio mūšio?

Tai atsitiko labai staiga. Draugas atsiuntė man vaizdo įrašą iš naujienų kanalo, skirto milijonui prenumeratorių su vaikinais iš “Azovo”. Tada visos naujienų agentūros pradėjo juos mesti į savo kanalus. Kadangi tai buvo išskirtinė filmuota medžiaga, labai lengva įsivaizduoti ažiotažą.

Papasakok, kada supratai, kad muzika tau yra kažkas daugiau nei tik paprastas fonas?

Nuo pat pradžių muziką suvokiau kaip savotišką būdą dalintis emocijomis su kitais žmonėmis. Būtent tuo metu, kai kiti žmonės pradėjo suvokti ir suprasti mano muziką, supratau, kad tai – kažkas daugiau nei tik hobis.

Nuo 14-os kūrei cloud repo ritmus kitiems atlikėjams. Kodėl metei šį užsiėmimą? Skaičiau, kad atradai Kino ir viskas pasikeitė…

Būdamas 13-os metų gavau dovanų savo pirmąjį nešiojamąjį kompiuterį. Ir prisimenu kaip šiandien – visų pirma, parsisiunčiau “FL studio” ir pradėjau bandyti sukurti savo pirmąją dainą. Manau, kad supranti, kas iš to gavosi. Bet po to prasidėjo kasdienė praktika. Dariau tai diena iš dienos ir būdamas 14-os pradėjau užsidirbti pinigų iš savo darbo. Prisimenu akimirką, kai pardaviau savo pirmąjį ritmą. Tai, žinoma, neapsakomos emocijos, bet visada norėjau ir noriu kažko daugiau. Štai kodėl kilo mintis sukurti savo projektą dar naujoje ir neužimtoje nišoje Ukrainoje.

Iš kur atsirado tavo projekto pavadinimas “Liūdnas Pasaulis”? Šiandien jis, deja, skamba labai aktualiai…

Vėlgi, galima kapstyti giliai, bet iš tikrųjų viskas paprasta. Savo įvaizdį kūriau būdamas 14-os. Būtent tada pradedame suprasti kai kuriuos dalykus šiame pasaulyje ir būtent šiame amžiuje ištinka pirmieji “suaugusiųjų” dalykai, tokie kaip pirmoji simpatija, meilė, nusivylimas. Tai tapo mano pseudonimo pagrindu: jis apibūdina būtent tą gyvenimo laikotarpį. Tačiau mano pseudonimas, kaip ir visi mano darbai, suvokiamas skirtingai. Būtent tai ir akcentuoju. Kiek žmonių, tiek nuomonių.

Kaip suprantu, SadSvit yra tavo naminis solo projektas su gitara, “Samson C01” mikrofonu ir “Fruity Loops”. Kaip visa tai atrodo gyvai? Groji vienas ar su grupe?

Visa mano kūryba – išskirtinai vienos žmogaus idėjos. Žinoma, mintis surinkti sielos draugų grupę manęs neapleidžia nė dienai, tačiau šiandieninėmis sąlygomis tai daugiau nei neįmanoma.

Tavo muzika primena Mančesterio ’80s bangą – skamba taip, kaip būtų galėję groti Joy Division, jei Ian Curtis būtų nugalėjęs savo depresiją. Kaip galvoji, kodėl post-punk pastaraisiais metais tapo toks populiarus?

Post-punk yra labai pogrindinis, bet kartu ir įdomus reiškinys kultūros pasaulyje. Tai galima palyginti su šiuolaikine mada. Kaip man pasakė pažįstamas: dabar visi apsirengę kaip mano jaunystėje. Tai paaiškina, jog viskas šiame pasaulyje yra cikliška. Post-punk – šiuolaikinės melancholijos himnas, posovietinės erdvės ir ne tik ilgesio garso takelis. Tai – nenumaldomo noro sukurti idealų pasaulį, uždarą sistemą, kurioje viskas veikia kaip šveicariškas laikrodis, pasekmė. Jei paimsi visus faktus, post-punk fenomeną paaiškinti labai lengva: maištas, naujos realybės atmetimas, neviltis.

Tavo daina “Youth” susprogdino “TikTok”, tai perėjo ir staigiai visame pasaulyje išpopuliarėję baltarusiai Molchat Doma. Kažkaip studijavai algoritmus ir tai buvo rimtas marketinginis planas ar viskas išėjo netyčia?

Anksčiau savo dainas dėdavau į “Soundcloud’ą”. Buvau, taip sakant, vietinis atlikėjas. Tačiau vienu metu supratau, noriu, kad mane išgirstų kuo daugiau žmonių. Prisiminiau tokią platformą kaip “TikTok” – ideali pradžia bet kuriam šiandieniniam atlikėjui. Sukūriau vaizdo įrašą, įkėliau jį į “TikTok” ir pabudau garsus.

Kokie tavo mėgstami ukrainietiški projektai, kuriuos turėtų išgirsti Lietuvos melomanai? Pavyzdžiui, įrašei dvi dainas su Morphom (Mорфом), apie kurį mes nieko nežinome…

Taip, Ukrainoje prasidėjus plataus masto karui su Rusija, žmonės sužinojo daugybę talentų, apie kuriuos niekas nebuvo girdėjęs. Jei paimtume, pavyzdžiui, Morphom, tai yra unikalus žmogus – vienas pagrindinių Ukrainos muzikos prodiuserių. Jis dalyvavo kuriant daugybę ukrainiečių hitų ir ne tik. Iš atlikėjų norėčiau, kad visi išgirstų: Mia Romare, Drimandr, Leia ir daugelį kitų.

Kokį orą labiausiai mėgsti?

Mėgstu niūrų orą, apie 23-24 laipsnius šilumos.

Internete:

https://www.instagram.com/sadsvit

https://sadsvit.bandcamp.com