Audio gurmanų restoranas “Akli Sraigės Efektai”

Kovo pradžioje dvi lietuviškos gitarinės grupės Akli ir Sraigės Efektas lips ant pagrindinės “Kablio” scenos bendram koncertui Vilniuje. Ta proga bene pirmasis “Ore” 2in1 interviu – tuos pačius klausimus uždavėme abiejų grupių nariams. Jų trajektorijas stebime nuolat: paskutinį kartą su Sraigės Efektu kalbėjomės praėjusį rudenį jų 10-mečio proga, o Akli prieš kelis metus pristatė savo antrąjį įrašą “Refleksija”. Šiuo metu abi grupės ruošia naujus albumus: kauniečiai Akli ieško naujų nuotaikų grupės skambesyje trečiajam savo LP, o jų kolegos iš Vilniaus bando sukontroliuoti savo naują kūrybą į klausomą chaosą ketvirtajame grupės albume.

Kaip kilo mintis surengti bendrą koncertą? Gal prisimenate, kaip kada kodėl pirmą kartą sužinojote/išgirdote vieni apie kitus? 

Sraigės Efektas Laurynas Kamarauskas: Koncertą kartu daryti pasiūlė Akli ir abu Kristijonai pagalvojo, jog tai yra gera mintis. Pirmąkart apie Akli sužinojau, kai krikšto dukra Viltė užleido juos telefone. Buvo įdomu paklausyti bei patyrinėti, kas vyksta Lietuvos muzikos scenoje. Po to gyvai susitikome “PopSkull” festivalyje Anykščiuose, kur susipažinome ir dabar nuolat tenka maloniai pabendrauti.

Sraigės Efektas Kristijonas Nenartavičius: Užkulisiniuose vakarėliuose, mėgaujantis vaisvandeniais ir laisvai blevyzgaujant vis pasitapšnodavome per petį, kad smagu būtų padaryti tokį koncertą. Akli pirmą kartą išgirdau 2020-ųjų vasarą. Tai buvo paveikus debiutinis singlas “Baimė”, o vėliau daugelis draugų/pažįstamų ir muzika besidominčių žmonių pradėjo vis garsiau kalbėti, kad tai – verta dėmesio grupė.

Akli Kristijonas Valančius: Su Sraigės Efekto kolegomis esame groję bendruose festivaliuose, jau labai seniai norėjome kartu surengti bendrą solinį koncertą. Man asmeniškai jie yra viena geriausių lietuviškų grupių ir dalintis scena su jais visada malonu. Tikriausiai pirmą kartą apie Sraigės Efektą sužinojau po jų legendinio susitikimo su Dalia Grybauskaite Knygų mugėje.

Akli Benas Kalinauskas: Apie Sraigės Efektą išgirdau labai seniai, turbūt kažkur arti jų pradžios, bet pirmą kartą gyvai juos pamačiau tik 2021 metų rudenį “Sinagoga Studio” Kaune. Gavosi taip, kad į koncertą nuėjau vienas ir nuo pat pradžių buvo sunku atitraukt dėmesį nuo pasirodymo, nes buvo tiesiog žiauriai gerai. Man taip labai retai būna, tad tokie momentai labai džiugina.

Na, o po koncerto taip trumpai ir kukliai padėkojau Kristijonui už koncertą, nustebau, kad jis jau žinojo kas tie Akli, labai apsidžiaugė, kad atėjau į koncertą ir taip prasidėjo graži mūsų pažintis ir draugystė.

Bendro koncerto aprašyme kalbama, apie „du skirtingus požiūrius į roko muziką ir tą patį siekį per kūrybą perteikti nerimastingą žmogaus būtį: kartais triuškinančią, kartais beviltišką, bet visada – nuogą ir tikrą.“ Koks tas jūsų požiūris į roko muziką ir jos santykis su žmogaus būtimi?

Sraigės Efektas Laurynas: Nardymas melancholijos jūroje, kartais ji labai rami ir viskas vyksta štiliuje, o kartais užslenka visa griaunanti audra.

Sraigės Efektas Kristijonas: Bėgant laikui aš vis labiau konfliktiniame santykyje su roko muzika. Toks love/hate – sakau, kad nepatinka, bet vis tiek groju ir vis tiek, galų gale, veža, vis tiek klausau. Na, o su būtimi, jei tai iš tikrųjų įmanoma, tai realistiškas. Vis tiek viskas gaunasi apie asmeninį požiūrį į tai, kas vyksta mūsų gyvenimuose, o gal net  kartais ir bendražmogiškus reikalus. Tik, manau, svarbu nepersitempti ir nežiūrėti į viską pernelyg rimtai. Gyvenimo absurdiškumas vis tiek viską sustato į vietas.

Akli Kristijonas: Muzika man visada buvo labai svarbi savęs realizavimo forma. Visus mane kamuojančius būties klausimus, baimes, džiaugsmus, sudedu į kūrybą. Gyvi pasirodymai koncertuose visas šias emocijas padeda paleisti, o publikos palaikymas – suprasti, kad taip jaučiuosi ne aš vienas. Ypač roko muzikos kontekste šį katarsį patirti tarp plakančių būgnų ir garsių gitarų yra labai gražus reikalas.

Lietuvoje rokeriai lipa ant vis didesnių scenų, nors dar prieš keliolika metų grodavo nebent sau ir keliems draugams. „Sraigės“ gal dar kiek pamena tuos skurdžius laikus. Kaip manote, kad lėmė tokį gitarinės muzikos kūlverstį?

Sraigės Efektas Laurynas: Juk sakoma, kad mados grįžta, tai matyt pasiilgo žmonės roko bei triukšmingų garsų ir jis vėl lipa į matomas viršūnes. Žinoma, dabar gyvename vis gerėjančiais laikais, kai galimybių muzikantams daugėja, atsiranda daugiau renginių, erdvių, kuriose galima groti, atsiranda geros technikos ir lengviau galima įsigyti instrumentų, o tai tiesiog gimdo naujus atlikėjus ir grupes.

Sraigės Efektas Kristijonas: Jei taip giliau žiūrint, klausimas vertas rimtesnio tyrimo įvairiais pjūviais. Manau, kad praėjo reikiamas laiko tarpas su visom socialinėmis, ekonominėmis, edukacinėmis, kultūrinėmis aplinkybėmis ir atsirado savimi pasitikintys kūrėjai, vėl sukūrę žmonėms patrauklios roko muzikos produkcijos.

Akli Kristijonas: Matyt mūsų scenai reikėjo pokyčių, jauni žmonės nebenorėjo klausyt tradicinės lietuviškos estrados. Labai smagu, kad galime būti šio „kūlversčio“ dalimi ir į lietuvišką muziką įnešti įdomesnių spalvų.

Kuo jums labiausiai patinka Akli / Sraigės Efektas? 

Sraigės Efektas Laurynas: Akli man patinka dėl jų degimo tuo, ką jie daro. Atrodo, jie atiduoda save pilnai tame, kur pasineria, ar tai būtų repeticijos, pasiruošimai koncertams, patys koncertai, ar po jų – energijos ir nuoširdumo pilni žmonės.

Sraigės Efektas Kristijonas: Dėl to, kad esu savo bendravardžių fanas. O jei rimtai, tai visų pirma tuo, kad jie yra kultūringi ir mieli žmonės, su kuriais visada labai malonu pasišnekučiuoti. Žinoma, be galo talentingi muzikantai ir asmenybės. Matosi, kiekvienas grupės narių turi savitą braižą ir charakterį, man visada patinka stebėti jų energingus gyvus pasirodymus ir kaip jie tobulėja kiekviename jų.

Akli Kristijonas: Jų gyvų pasirodymų energija ir profesionalumas. Vienas žiauriausių gyvų bandų ant svieto.

Akli padarė “sraigių” kūrinio “Tu kalbi tartum jūra”, kokį Akli gabalą ir kodėl pasirinktų per save perleisti Sraigės Efektas?

Sraigės Efektas Laurynas: “Pastovu”.

Sraigės Efektas Kristijonas: “Pastovu” – geras. Būtų labai įdomu tai padaryti. Į galvą šauna ne vienas, bet jei asmeniškai – “Pabaiga”, nes man tai gražiausia jų daina ir įsivaizduoju, kaip gautųsi subtilus rework’as.

Esate naujos kūrybos procese ir ruošiate naujus albumus. Gal galit truputį praskleist uždangą ir papasakot, kaip skambės naujieji įrašai?

Sraigės Efektas Laurynas: Skamba labai dvisluoksniškai, vienu metu atrodo, kad viskas gimė kartu grojant vienoje erdvėje, tiesiog leidžiant lietis idėjoms ir bendrai sinergijai sujungiant idėjas. Kita vertus, yra keli kūriniai, gimę iš garsų, atsisėdus ar prie to instrumento, ar prie garso montažo etapo bei kompozicijos dėliojimo. Tad albumas labai organiškai bei jausmiškai ištiko ir dabar bandoma viską suvesti į kuo efektingesnį sukontroliuotą bei klausomą chaosą.

Sraigės Efektas Kristijonas: Tai skambės kaip pirmasis Sraigės Efekto albumas nauja sudėtimi, su kuria klausytojai galėjo susipažinti paskutinių dviejų metų laikotarpyje gyvuose pasirodymuose. Atsižvelgiant į visas aplinkybes, galutiniame rezultate, manau, kad tai bus kiekvieno iš mūsų, kaip žmonių ir kaip muzikantų, geriausios versijos šiame gyvenimo etape atspindys, nes procese maksimaliai eliminuojame perteklinį mąstymą (overthinkinimą).

Iš garsinės pusės galiu atskleisti, kad albumas bus gyvo skambesio, “tamsus”, o muzikinis “plotis” bus labai didelis, siekiantis nuo labai švelnių iki ekstremaliai grubių garsų. Procesą lydi didelis malonumas, esame be galo jaukiai įsikūrę savo studijoje ir turime labai geras sąlygas lanksčiai dirbti, kad albumas skambėtų taip, kaip norim. Prie to labai stipriai prisideda mūsų būgnininkas Lukas, nes albumo prodiusavimas ir visa techninė dalis yra patikimose ir darbščiose jo rankose.

Akli Kristijonas: Kol kas vis dar dirbame prie aranžuočių, bet iš to, ką turime, atrodo kaip tvirčiausias mūsų albumas. Padarėme metų pertrauką tarp naujos muzikos išleidimo, labai gera kurti su nauja energija ir patirtimi, kurią įgavom per šį laiką.

Akli Benas: Džiaugiuosi, kad vis dar pavyksta rasti naujų nuotaikų, kurios, nors ir nebuvo girdėtos praeituose albumuose, nėra svetimos Akli skambesiui.

Sraigės Efektas neseniai pristatė savo sukurtą garso takelį Lietuvos šokėjų bendruomenės projektui. Tarpdisciplininiame mene šiandien persidengia įvairiausios sritys. Kuriose jų galėtų suskambėti Akli kūryba? Ar jus domina tokios kolaboracijos?

Sraigės Efektas: Pataisymas, tai buvo tik treileris. Filmas pasirodys kažkada šiemet.

Akli Kristijonas: Domina, visada smagu į kūrybą pažiūrėti iš kitos perspektyvos. Būtų smagu Akli išgirst filmo garso takelyje. Labai gražia forma tai padarė Kristijonas Vildžiūnas su Šiaurės Kryptimi filme “Dainos Lapei”.

Šiemet MAMA apdovanojimuose buvo Metų roko ir Alternatyvos kategorijos. Pabandykime jas apjungti ir “įsteigti” Alternatyvaus roko 2022 apdovanojimą. Kas būtų jūsų top5 nominantai šioje kategorijoje?

Sraigės Efektas Laurynas: Sraigės Efektas ir Transactions, daugiau nieko nepažįstu. Dar ir orkestriukas labai gerai.

Sraigės Efektas Kristijonas: Alternatyvaus roko? Sunku, bet pabandysiu taip:
– objektyviai vertinant “bendrą vaizdą”: Akli, Egomašina, Plié, Abudu, Arklio Galia, Lapkričio Dvidešimtosios Orkestras, shishi;
– subjektyviai ausų būgnelių širdies klausant: Transactions, Cats in Grass, Thinly Veiled, Šiaurės Kryptis, Skafandras, Kosmetika.

Atsiprašau man su skaičiais prastai… Visada klaida po klaidos.

Akli Kristijonas: Tais metais pasirodė keli labai kieti albumai. Mano top 5 būtų: Arklio Galios “Priešmirtinis gyvenimas” + “Gedulingi pietūs”, tie patys Šiaurės kryptis su “Dainos lapei”, Garbanoto “Heart in a Plastic Bag” ir ba. “Nauto”.

Akli Benas: Dar vienas labai malonus atradimas – Fused Trio, nors albumą išleido 2021 metų gale, labai patiko abu jų matyti gyvi pasirodymai.

Na, nors ir ne rokas, bet pridėčiau Alinos Orlovos “Laumžirgiai” bei Monikaze “Laws of distraction”.

Kokį efektą sukelia akla sraigė?

Sraigės Efektas Laurynas: Gurmanų restorano.

Internete:

Akli
facebook.com/AkliBand
youtu.be/NCoNNxdKnHw
open.spotify.com/artist/5N0PoQbetugQlXM24VAJG4…

Sraigės Efektas
facebook.com/sraigesefektas
youtu.be/u3pbjTMeNrg
spoti.fi/3Xu8e54